25 Mart 2017 Cumartesi

A HARFİYLE BAŞLAYAN ŞİFALI BİTKİLERŞifalı Bitkiler ve Faydaları


Abdestbozanotu (pimpinella saxisfrage)


Gülgillerden; siyah ve yeşil boya çıkartılan bir bitki türüdür. Rutubetli yerlerde yetişir. Boyu 70 santimetre kadardır. Kökü akıcıdır.

Abdestbozanotu Faydası


Abdestbozanotu midenizin sağlığını korur ve güçlendirir. Göğüs ağrılarını iyi gelir. Ateşi düşürür. Boğmaca, öksürük ve baş ağrılarına karşı etkilidir. Yorgunlğunuzu alır ve vücudunuzu  dinç yapar.Balgam ve ter söker. Özellikle burun kanamalarını durdurucu etkisi vardır. Bademcik şişlerinizi indirir. Mide yanması ve bağırsak gazlarını giderir ve sindiriminizi düzenler. Çıbanın olgunlaşmasına yardım eder.

Acıağaç (kuvasya ağacı)


Sedefotugillerden; 2-3 metre boyunda küçük bir ağaç benzeri bitkidir. İnce kabuklarının üzerinde sarı benekleri vardır. Çiçekleri kırmızıdır ve sıcak ülkelerde yetişir.  Ve bu ülkelerde bu ağaçtan yapılan kaplarla su içenlerin ömrünü arttırdığına inanılır. Hekimlikte; kökü, kabuğu ve odunu kullanılır. Etkili maddesi ‘Quassine’dir ve acıdır.

Acıağaç (kuvasya ağacı) Faydası


İştahınızı açar ve hazmı kolaylaştırır. Sindirim sisteminizi düzenler. Ayrıca sağlıklı kilo almanızı sağlar. Ateşinizi düşürür. Tükürük ifrazatını arttırır. Mide, bağırsak, karaciğer ve böbreklerin çalışmasını düzenler. Böbrek sancılarını keser, böbrek taşların düşürülmesine yardımcı olur. Bağırsak kurtlarını döker. Kanamaları durdurmada etkilidir. Haşarat kaçırıcı olarak da kullanılır. Fazla kullanılacak olursa; baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma yapabilir. Bundan kaynaklı tüketimine dikkat edilmelidir.

Acıbakla (Termiye)


Baklagillerden; otsu bir bitkidir. Acı taneleri kullanılır. Ve yemekleri yapılabilir.

Acıbakla (Termiye) Faydası


Besleyici bir besindir. İdrar söktürücüdür  ve idrar yollarını temizler. Böbrek iltihabını gidermede etkilidir. Böbrek taşı ve kumlarının düşürülmesine yardımcı olur. Baş ağrılarını iyi gelir. Romatizma, lumbago ve siyatik ağrılarını keser. Albümin miktarını düşürür. Vücutta biriken tuzu atarak zararını keser.

Acıçiğdem (Güz Çiğdemi)


Zambakgillerden olan bu bitki; sonbahar aylarında çiçek açan, mor renkli, zehirli bir bitkidir. Rutubetli yerlerde yetişir. Hekimlikte çokça kullanılan bir bitkidir.

Acıçiğdem (güz çiğdemi) Faydası


Romatizmalarınıza iyi gelir ve ağrıyı kesmenize yardımcı olur.Ayrıca nikris tedavisinde kullanılır. Ancak zehirli olduğundan dikkatli olmak gerekir. Kullanımını oranlı yapmak gerekir.

Adaçayı (Salvia officinalis)


Ballıbabagillerdendir; özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen ıtırlı bir bitkidir. Menekşeye benzeyen çiçekleri haziran, temmuz aylarında açar. Yaprakları uzun, kenarları tırtıllı, beyazımsı yeşil renktedir. Hafif kafuru kokusu vardır. Çiçek açtığı zaman toplanıp, kurutulur ve çay yapımında kullanılır.

Adaçayı (Salvia officinalis) Faydası


Mide ve bağırsak gazlarınızı gidermede yardımcı olur. Mide bulantısını keser. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Boğaz, bademcik ve diş eti iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır. Astımdaki sıkıntıları geçirir. İdrar ve ter söktürür. Banyo suyuna katılıp yıkanılırsa; zinde kalmanızı  sağlar. Günde, 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir.

Adamotu (Köpek Otu)


Patlıcangillerden; geniş yapraklı, fena kokulu bir bitkidir. Kökü, insan şeklini andırır. Bilhassa Antalya çevresinde yetişir. İçeriğinde ‘Hyoscyamine’, ‘Hyoseine’ ve ‘Atropine’ vardır. Ve enerji sağlamanızı  sağlar.

Adamotu (köpek otu) Faydası


Şehvet arttırıcıdır.

Adasoğanı (Scille)


Zambakgillerden, bir çeşit bitkidir. Yaprakları uzun şerit şeklindedir. Çiçekleri; yeşil ve beyaz damarlıdır. 2 kilogram kadar olan soğan kısmı, yapraklarının altındadır. Acı ve zehirlidir. 7,5 gram adasoğanı öldürebilir. Bundan kaynaklı dikkatli bir şekilde tüketilmelidir. İçeriğinde ‘Scillarena glikozidi’ vardır. Tazeyken kullanılmaz. Aksi halde zehirlenme ve kusmalara yol açar. Soğanın etli olan orta kısmı dilimlenerek kurutulur. Sonra dövülüp toz haline getirilir. Ev ilaçlarında çok dikkatli kullanılması gerekir.

Adasoğanı (Scille) Faydası


İdrar söktürücüdür. Kalp hastalarında vücuda biriken suyu boşaltır. Azotemi’yi azaltır. Böbrek hastalarının kullanmaması gerekir. Uzun süre kullanılacak olursa ‘Albüminüri’ yapar.

Ağaçkavunu (Utruç)


Turunçgillerden; yaprakları mavimsi pembe bir ağaçtır. Meyvesi; buruşuk kabuklu iri limona benzemektedir.

Ağaçkavunu (Utruç) Faydası


Ferahlatıcı, serinletici bir etkisi vardır ve kabızlık sorununuzu çözer.

Ahlat (Yaban Armudu)


Gülgillerden; kendi kendine yetişen ve üzerine armut aşılanan bir ağaçtır. Yemişi iyice olgunlaştıktan sonra tüketilir.

Ahlat (Yaban Armudu) Faydası


Meyveleri, ishali keser. Zehirli hayvan sokmalarında da filizleri dövülüp, ısırılan bölgeye konur ve iyileşme sağlanır.

Ahududu (Ağaç Çileği)


Gülgillerden; böğürtlen gibi çalı halinde, dikenli bir bitkidir. Kümeler halindedir. Kendiliğinden toprakta bitabilir. Meyvesi duta benzer. Sarımtırak kırmızı portakal renginde, sulu ve güzel kokuludur. Meyvesi toplanıp, kurutulur. Reçel, şurup ve likör yapılır. Meyve olarak da tüketilebilir.

Ahududu (Ağaç Çileği) Faydası


Kanı temizler, vücutta biriken zehirli maddelerin ve toksinlerin atılmasını sağlar. Ter atmanızı sağlar ve idrar söktürücüdür. Kabızlığı giderir. Vücuda dinçlik verir ve enrji sağlar. Romatizma, mafsal kireçlenmesi, nikris, boğaz, bademcik ve göz iltihaplarında kullanılır. Kansızlık ve veremde çok iyi bir gıdadır. Ateş’i düşürür. Üre ve şeker hastalarına da faydalıdır. Mide ülseri olanların kullanmamaları gerekir.

Akasya (Salkımağacı)


Baklagillerdendir; bir çeşit süs ve gölge ağacıdır. Salkım çiçekli ve küçük yapraklıdır. Çiçekleri güzel kokar. Çiçekleri tüketilir ve çeşitli faydaları vardır.

Akasya (Salkımağacı) Faydası


Nefes darlığını giderir. Astımın şikayetlerine karşı etkilidir.

Akdiken (Geyikdikeni)


Cehrigiller familyasından; 3-5 metre boyunda bir bitkidir. Meyveleri; siyah ve etkilidir. Tıbbı durumlarda; meyvelerinden yapılan şurup ‘Sirop de Nerprun’ kullanılır. Ev ilaçlarında; kök ve kabuklarından yararlanılır.

Akdiken (Geyikdikeni) Faydası


20 tane meyve yenecek olursa, şiddetli müshil tesiri gösterir ve kabızlığı giderir. Kaşıntıları da keser. Ancak, belirtilen miktardan fazla kullanılmamalıdır. Aksi halde, şiddetli karın ağrılarına sebep olur.

Akhuşağacı (Kayınağacı)


Kayıngillerden; nemli topraklarda yetişen bir ağaçtır. Meyveleri küçüktür. Yaprakları ilkbahar aylarında toplanıp kurutulur ve kurutulduktan sonra kullanılır.

Akhuşağacı (Kayınağacı) Faydası


İdrar söktürücüdür. Vücutta biriken suyu boşaltır. Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. düzensiz kilo almanızı önler. Romatizma ağrılarını gidermede yardımcıdır. Ayak kokularına karşı etkilidir. Saçları gürleştirir, kepekleri yok eder. Cilt hastalıklarını tedavi eder. Kalp kifayetsizliğinin sebep olduğu idrar tutukluğunu giderir. Vücutta biriken tuzu atar. Üremi ve albüminde faydalıdır.

Alıç (Ekşimuşmula)


Gülgillerden; kırlarda yabani olarak yetişen bir ağaçtır. Meyveleri; küçük muşmulaya benzer, kırmızı renklidir. Tadı mayhoştur. Tıpta meyvesi kullanılır.

Alıç (Ekşimuşmula) Faydası


Asabi çarpıntıları giderir. Panik ataklara yardımcı olur. Sinir bozukluğunu geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Aritmide kullanılır. Uykusuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliği ve göğüs nezlesinde faydalıdır.

Altınbaşakotu (Solidago officinalis)


İdrar tutukluğu, albümin, nefrit, üremi ve sistit tedavisinde kullanılan bir çeşit bitkidir.

Altınbaşakotu (Solidago officinalis) Faydası


Asabi çarpıntıları giderir. Sinir bozukluğunu geçirir. Yüksek tansiyonu düşürür. Aritmide kullanılır. Uykusuzluğu giderir. Kalbi kuvvetlendirir. Damar sertliği ve göğüs nezlesinde faydalıdır.

Altınkökü (Ipeka)


Güney Amerika’da yetişen bir bitkidir.

Altınkökü (Ipeka) Faydası


Az miktarda kullanıldığı takdirde tatlandırıcıdır. Yüksek dozlarda kullanılırsa kusturur, ishal yapar. Müzmin bronşitte ifrazatı artırır.

Amberkabuğu (Croton elutheria)


Antil adalarında yetişen ‘liquidamber/sığla ağacı’ denilen ağacın kabuğudur. Kabukların dışı kahverengiye yakın gri; içi ise sarıdır. Yandığı zaman hoş bir koku verir.

Amberkabuğu (Croton elutheria) Faydası


Dizanteriye iyi gelir ve ishali keser. Hazım bozukluklarını giderir. Kansızlıkta faydalıdır. Anne sütünü artırır.

Amberbaris (Kadıntuzluğu)


Yabani, çalı şeklinde, sarı çiçekli bir ağaçtır. Kökü acıdır. Yaprakları ve yemişi tatlıdır. Seyrek ormanlarda bulunur. Boyu 2-3 metre arasındadır. Meyvelerinde bol miktarda C vitamini vardır ve antitoksidandır. Meyveleri, kabukları ve kökü kullanılır.

Amberbaris (Kadıntuzluğu) Faydası


Karaciğer ve safra kesesi hastalıklarını iyileştirir. Ateşi düşürür. Hazım bozukluklarını giderir. Bağırsak iltihaplarını tedavi eder. Öksürüğü keser. Mideyi kuvvetlendirir. İştah açar. Ağız yaralarını iyileştirir. Kan dolaşımını düzenler. Yüksek tansiyonu düşürür. Siyatik, romatizma ve eklem ağrılarını giderir. Cilt sağlığı için kullanılır dolaylı olarak.

Anason (Anis)


Vatanı Asya’dır. Maydanozgillerden; yarım metre kadar yükseklikte bir bitkidir. Yaprakları yuvarlak ve böbrek şeklindedir. Çiçekleri beyazdır; meyveleri küçüktür. Meyvelerinde ‘Anethol’ vardır. Kokucu ve yakıcı bir tadı vardır. Temmuz ve ağustos aylarında toplanır.

Anason (Anis) Faydası


Hazmı kolaylaştırır. İştahsızlığı ve yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. Mide ve bağırsak gazlarını söktürür. İdrarı artırır. Kusmaları ve ishali keser. Aybaşı kanamalarının(regl) düzenli olmasını sağlar. Ancak, aybaşı kanamaları ve hamilelik döneminde kullanılmaz. Anne sütünü artırır. Sinirleri yatıştırır. Migren ağrılarını keser. Beyin yorgunluğunu giderir. Uyku verir. Kalbi kuvvetlendirir. Kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar. Cinsel arzuları kamçılar. Astım, nefes darlığı ve bronşitte görülen şikayetleri giderir. Öksürüğü keser. Yaşlılarda meme sarkmasını önler. Fazla miktarda kullanıldığı zaman uyuşukluk verir.

Andızotu (Atgözü)


Bileşikgillerdendir; nemli yerlerde yetişen, 1 metre kadar sapı olan, bir çeşit ottur. Yaprakları büyük, yumuşak ve yuvarlaktır. Çiçekleri sarı renkte olup, acı ve kokuludur. Kökü kalındır. Meyveleri küçük fıstık kozalağına benzemektedir.

Andızotu (Atgözü) Faydası


Mideyi kuvvetlendirir. Balgam sökücüdür. Mikropları öldürür. Vücutta biriken tuzu atar. Üremi, nefrit, sistit, idrar yolları hastalıkarında faydalıdır. Nefes darlığını giderir. Karaciğer hastalıklarını tedavi eder. Kaşıntıları azaltır ve keser. Fazla kullanıldığı zaman mide bulantısı yapar.

Antep Fıstığı (Şam Fıstığı)


Antepfıstığıgiller familyasındandır; Gaziantep çevresinde yetiştirilen, 5-10 metre yüksekliğinde bir ağaç ve bunun meyvesidir. İçeriğinde sabit yağ, sakkaroz ve proteinli maddeler vardır.

Antep fıstığı (şam fıstığı) Faydası


Vücudun gelişmesini sağlar. Bedeni ve zihni gücü arttırır. Cinsel istekleri kamçılar. Böbrek ve safra kesesi ağrılarını hafifletir. Göğsü yumuşatır, öksürüklerinizi keser ve balgam söktürücüdür.

Ararot (Maranta Nişastası)


Sıcak iklimlerde yetişen ‘Maranta’ adlı kamıştan veya ona benzer başka bitkilerin köklerinden çıkarılan beyaz bir tozdur. Nişastadan daha incedir. Kokusu ve tadı yoktur.

Ararot (Maranta Nişastası) Faydası


Çocuk maması yapmakta kullanılır. Süt çocuklarına ve nekahat dönemi hastalarına verilir. Hastalıklardan sonra görülen halsizlikleri giderir ve hastanın toparlamasına yardımcı olur.

Ardıç (Ephel)


Kozalaklılardan 2-5 metre boyunda bir ağaçtır. Yaprakları ince, uzun, sivri ve güzel kokuludur. Meyveleri; siyah, parlak kozalak şeklindedir. Bunlara ardıç tohumu da denilir. Kasım ve aralık aylarında toplanıp kurutulur. Bir çok türü vardır.

Ardıç (Ephel) Faydası


Kandaki şeker miktarını dengeler. Pankreasın normal çalışmasını sağlar. Nekahat devresinin çabuk atlatılmasında yardımcı olur. Vücuda dinçlik verir. Böbrekleri, mesaneyi ve idrar yollarını temizler. Ter ve idrar söktürür. Vücutta biriken suyu boşaltır. Soğuk algınlığı, romatizma, damar sertliği ve nikriste de faydalıdır. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Aybaşı ağrılarını dindirir. Böbreklerinde iltihap olanlar kullanmaması gerekir. Tavsiye edilen miktarı da tüketilmelidir.

Ardıçkatranı Ağacı (Katran Ardıcı)


1 metre kadar yükseklikte; yuvarlak kırmızı meyveleri olan bir ağaçtır. Meyveleri ardıç meyvelerinden daha büyüktür. Odunun kapalı ocaklarda yakılmasından (Kuru distilasyon) ardıç katranı denilen bir madde çıkarılır.

Ardıçkatranı Ağacı (Katran Ardıcı) Faydası


Kadyağı; ergenlik, egzama, saçkıran, kellik, uyuz ve sedef hastalığında tedavi amaçlı kullanılır. Cilt sağlığınızı korur. Yağ asitleri sayesinde antitoksidan görevi görür.

Armut (Pirus communis)


Gülgillerden; çiçekleri beyaz bir ağacın meyvesidir. Armut; suluca yumuşak tatlı ve küçük çekirdeklidir. Rengi sarı ile yeşil arasında değişir. Ankara, Mustabey, Çengel, Kumla, Bey olmak üzere birçok çeşidi vardır.

Armut (Pirus communis) Faydası


Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. İdrarı bollaştırır. Böbrek kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder. Yüksek tansiyonu düşürür. Kanı temizler bütün salgı bezlerinin normal çalışmasını sağlar. Kansızlığı giderir, kabızlığı önler. Sinirleri yatıştırır. Zihni yorgunluğu giderir. Susuzluğu keser. Tükürük ifrazatını artırır. Hamilelerin kusmalarını azaltır. Hazımsızlığı giderir. Mafsal kireçlenmesi, nikris ve romatizmada faydalıdır. Şeker hastaları da yiyebilir. Midesi zayıf olanların kompostosunu içmeleri tavsiye edilir. Yemeklerden önce yenecek olursa daha faydalı olur.

Arpa (Hordeum vulgare)


Buğdaygillerden; taneleri ekmek ve bira yapmakta kullanılan bir bitkidir. Hayvan yemi olarak da verilir. Nişastası boldur. Kavrulup kahveye de karıştırılır.

Arpa (Hordeum vulgare) Faydası


İdrar söktürür. Mesane ve idrar yollarındaki iltihapları temizler. Böbrek ve kum taşlarının dökülmesine yardım eder. Prostat büyümesini önler. Asabi kusmaları durdurur. Boğaz ve yarımbaş ağrılarını dindirir. Dil iltihaplarını giderir. Temriye ve mayasılda haricen kullanılır.

Aslanağzı (Kurtağzı)


Aslanağzıgiller familyasından; türlü renkte, güzel bir bitkidir. Kokusuzdur. Daha ziyade süs bitkisi olarak kullanılır.

Aslanağzı (Kurtağzı) Faydası


Balgam söktürür. Bronşit’te iyi gelir.

Aslanyağı (Leontopidium alpinium)


Bileşikgiller familyasından; Alp dağlarının yüksek tepelerindeki kireçli topraklarda yetişen bir bitkidir. Çiçekleri yıldız şeklindedir. Ağustos ayında toplanıp kurutulur.

Aslanyağı (Leontopidium alpinium) Faydası


Çocuklarda görülen ishalleri iyileştirmede yardımcı olur.

Aslandişi (Karahindiba)


Bileşikgiller familyasından; yol kenarında, çayır ve hendeklerde yetişen bir çeşit bitkidir. Yaprakları rozet şeklindedir. Çiçekleri sarıdır. Taze yaprakları salata olarak da yenilebilir. Kökünde; Torexacin, levulin, inulin ve şeker vardır. Yaprakları ilkbahar; kökleri ise, sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur.

Aslandişi (Karahindiba) Faydası


İdrar söktürür. Mesane ve kalın bağırsak iltihaplarını giderir. Göğsü yumuşatır, öksürüğü keser. Balgamlı ishalleri keser. Karaciğer şişkinliğini indirir. Böbrek ve safra taşlarını düşürür. Sarılıkta faydalıdır. Anne sütünü artırır. Taze sürgünleri kırıldığı zaman akan sütü de dişleri temizler. Öğütülen kökü, kahveye katılır.

Aslankuyruğu (Yer Pırasası)


Ballıbabagillerden; bir çeşit bitkidir.

Aslankuyruğu (Yer Pırasası) Faydası


Ateşi düşürür ve terlemenize yardımcı olur. Vücuda rahatlık ve enerji verir.

Aslanpençesi (Alchemila vulgaris)


Gülgillerden; çayırlarda, ormanlarda yetişen ve türlü çeşitleri olan bir yabani bitkidir. 5-7 parçalı olan yaprakları büyüktür. Kökü geniştir. Çiçekleri; ufak yıldız şeklinde olup, yeşilimsidir. Mart-Temmuz ayları arasında toplanıp, kurutulur.

Aslanpençesi (Alchemila vulgaris) Faydası


Ateş düşürür. Vücuda kuvvet verir. Baş ağrılarını keser. Anne sütünü artırır.

Asma (Vitis sp.)


Asmagiller familyasından tırmanıcı, uzun ömürlü, ağaçsı bir bitkidir. Mayıs-Haziran ayları arasında çiçek açar. Gövdesi üzerindeki kabuklar zamanla esmerleşip şeritler halinde dökülür. Çiçekleri küçük, yeşilimsi renktedir. Yapraklarının taban kısmı kalp şeklindedir. Kenarları dişli ve ucu sivridir. Üst yüzleri tüysüz, alt yüzleri ise tüylüdür. Meyvelerine üzüm denir. Kuru veya yaş olarak yenir.

Asma (Vitis sp.) Faydası


Yaprakları ile yapılan ilaçlar kanamayı durdurur. Vücuda kuvvet verir. Sarılığı keser. İshali durdurur.

Atkestanesi (Hindkestanesi)


Atkestanegiller familyasından; süs olarak yetiştirilen iri bir gölge ağacıdır. Nisan-Temmuz aylarında çiçek açar. Meyveleri kestaneye benzer. İçinde nişasta, saponin ve yağ vardır.

Atkestanesi (Hindkestanesi) Faydası


Kabuklarından yapılan ilaçlar ateşi düşürmey yardımcı  olur. Vücuda kuvvet verir. Tohumları ise romatizma ve mafsal ağrılarını giderir. Varis flebit ve basur memelerinin tedavisinde ve deri çatlaklarını gidermekte kullanılır.

Atkuyruğu (Zemberekotu)


Atkuyruğugillerden; kök sapı ömürlü olan, nemli yerlerde yetişen bir bitkidir.

Atkuyruğu (Zemberekotu) Faydası


İdrar tutukluğunu giderir. İdrarı artırır. Böbrek taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur. İdrar torbasındaki iltihabı giderir. Kan işemeyi keser. Albümin miktarını düşürür. Zatülcenp ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Nikris ve romatizmanın şikayetlerini giderir. Tavsiye edilen miktardan fazla kullanılmamalıdır.

Ayçiçeği (Gündöndü)


Bileşikgillerden; büyük çiçekli bir bitkidir. Çiçekleri tabak şeklindedir. Rengi sarıdır. Tohumlarından yağ çıkarılır.

Ayçiçeği (Gündöndü) Faydası


Yağı, damar sertliğini giderir ve damar yollarını açar. Kurdeşen’in sebep olduğu kaşıntıları giderir. Esansı verem tedavisinde kullanılır. Kolestrol miktarını düşürür. Cinsel arzuları kamçılar. Bedeni ve zihni yorgunluğu giderir. Kalp, sinir hastalıkları ve iktidarsızlığı önler.

Ayıüzümü (İtüzümü)


Fundagillerden; küçük taneler halinde kırmızı renkli yemişleri olan, tüylü bir bitkidir.1-3 metre yüksekliğindedir. Her mevsimde yaprakları vardır. Bir maki türüdür. Dalları kırmızımtırak kahverengidir. Yaprakları şimşir yapraklarına benzer. İçinde Hydrochinone vardır. Sonbahar aylarında toplanıp kurutulur. Çiçekleri pembe salkımlar halindedir. Ev ilaçlarında yaprakları kullanılır.

Ayıüzümü (İtüzümü) Faydası


Kuvvet verir. İshali keser. İdrar yollarını temizler. İdrar söktürür. Ateşi düşürür. İdrar yollarındaki taşların düşmesine yardım eder. Prostat büyümesinden kaynaklanan şikayetleri giderir ve prostat kanserini önler.

Aylandız (Kokarağaç)


Sedefotugillerden; bir çeşit süs ağacıdır. Çiçekleri uzun salkım şeklindedir. Kokusu keskindir. Meyveleri sonbaharda dökülmeden önce kızarır.

Aylandız (Kokarağaç) Faydası


Bağırsak solucanlarını düşürür.

Aynısefa (Gecesefası)


Bileşikgillerden çiçekleri güzel, sarı renkli bir bitkidir.

Aynısefa (Gecesefası) Faydası


İdrar söktürür. Terletir. Aybaşı kanını söktürür ve aybaşı kanamalarının normal olmasını sağlar. İştah arttırırve sağlıklı kilo almanızı sağlar. Nikris ve sıracada da faydalıdır.

Ayrıkotu (Ayrıkkökü)


Buğdaygillerden yabani bir bitkidir. Sarımtırak beyaz renkteki kökü kullanılır. İlkbahar ve sonbahar aylarında toplanıp, kurutulur. Mekke ayrığı denilen çeşidi de, ayrıkotunun özelliklerini taşır. Domuz ayrığı ise, zararlıdır.

Ayrıkotu (Ayrıkkökü) Faydası


İdrar söktürür. Böbrek ve mesane taşlarının düşürülmesinde yardımcı olur. Buralardaki iltihapları da iyileştirir. Albümini atar. Nefrit ve nikriste de faydalıdır.

Ayva (Sefercel)


Gülgillerden çiçekleri iri ve pembe renkli; yapraklarının altı tüylü, orta yükseklikteki bir ağacın meyvesidir. Ayva; limondan büyük, sarı renkte, tüylü, mayhoş, dokusu sertçe ve ufak çekirdekli bir meyvedir. Vitamini boldur. Çiğ yenilmesi tavsiye edilmez. Komposto veya jöle yapılarak veya külde pişirildikten sonra yenmesi uygundur.

Ayva (Sefercel) Faydası


İshal ve dizanteriyi keser. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. İnce bağırsak iltihabını giderir. Kanı temizler. Karaciğer tembelliğini giderir. Safra akışını sağlar. Çarpıntıyı dindirir. Kadınlarda görülen beyaz akıntıyı keser. Bronşit, müzmin öksürük ve veremde faydalıdır. Ağızdan su gelmesini ve kan kusmayı önler. Vücudun gelişmesine yardım eder. Merhem yapılarak kullanıldığı takdirde; el ayak ve meme ucu çatlaklarını, yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir. Egzama kaşıntılarını ve basur memelerinin doğurduğu şikayetleri giderir. Kabızlık çekenler ve tansiyonu yüksek olanlar yememelidir. Cildinizi korur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder