27 Mart 2017 Pazartesi

Ağız Kanseri Nedir ?Ağız Kanseri


Ağız kanseri dünya çapında bir sorundur. Her yıl 481.000 insan da ağız kanseri vakası görülür. ABD’de her saat bir kişi ağız kanserinden ölmektedir. Eğer erken teşhis edilirse her hastalık gibi tedavi ve kurtulma oranı çok yüksektir. Ayrıca ağız kanseri her ne kadar kaçınılmaz gibi görünse de doğru ağız bakımı ve sağlığı ile engellenebilir.

Bu sebeple diş hekiminiz düzenli olarak ağız ve diş taramaları ve kontrolleri yapmalıdır. İnsanların hemen fark edememesinden dolayı ağız kanseri çok tehlikeli bir kanser türüdür. Sigara ve puro içenlerin, tütün çiğneyenlerin veya çok içki içenlerin ağız kanserine yakalanma olasılığı daha yüksektir.

Ağız Kanseri Belirtileri Nelerdir?


Birtakım belirtileri vardır. İyileşmeyen veya kolayca kanayan ağız içi yaraların oluşumu, ağzınızda küçük beyaz veya kırmızı hassas noktaların sıkça belirmesi. Ağzınızda kalın beyaz leke veya sert noktaların varlığı ve ağzınızda herhangi bir yerde kitle oluşumu bu belirtilerin arasındadur.

Ağzınızda veya dudağınızda herhangi bir yerde ağrı veya uyuşma. Çiğneme, yutkunma veya dilinizi ya da çenenizi hareket ettirmede zorluk. Isırdığınız zaman dişlerinizin kapanmasında değişiklik. Sesinizde değişiklikler de ağız kanserinin habercisi olabilmektedir.

Ağız kanseri ayrıca vücudunuzu  diğer bölgelerinde de etkilere sebep olur; Kulağınızda ağrı. Geçmeyen boğaz ağrısı bunların arasındadır.

Ağız Kanserinin Tedavisi Var mı?


Tedavi, tümörün yerine, büyüklüğüne ve türüne, ayrıca hastalığın hangi aşamada olduğuna bağlıdır.

Doktor ayrıca yaşınızı ve genel sağlık durumunuzu dikkate alır. Tedavi, ameliyat, radyasyon tedavisi veya çoğu durumda her ikisini de içerir. Bazı hastalara kemoterapi uygulanır. Ayrıca bu belirtiler diş çürüğü, apse ve iltihabının bakımındaki aksaklıklardan oluşabilir. Bundan kaynaklı sigara içiminize dikkat etmeli, ağzını düzenli yıkamalı, dişlerinizi fırçalamalı ve gerektiği zamanda ağzınızdaki bakterileri öldürmek için ağzını elma sirkesi veya başa bir sirke ile gargara yapmalısınız.

Konumuzla alakalı olarak ” Ağız Kokusu ve Nedenleri ” hakkında hazırladığımız çalışmanında dikkate değer olduğunu vurgulayarak okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder