27 Mart 2017 Pazartesi

Ağız Kokusu Nasıl Giderilir


Ağız Kokusuna İyi Gelen Bitkiler


Sindirim sistemi hastalıkları, çürük dişler, diş eti hastalıkları, bademcik iltihaplanmaları, bazı solunum sistemi hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları ağız kokusuna neden olurlar.Ağız kokunuzu geçirmek için; ağız sağlığını bozan nedenin ortadan kaldırılması gerekir. Yani sebep bir çürük diş ise temizlenerek dolgu yaptırılmalı, neden bir hastalık olarak belirtiliyor ise, gereken tedavi yaptırılmalıdır. Daha sonrasında ağız kokusunu engellemek için ağız ve diş bakımı yapılabilir.

Ağız kokusunun bir çok nedeni olabilir, Akciğerlerden gelen koku ağız kokusu değildir, bu bir nefes kokusudur. Nefes kokusu, akciğer enfeksiyonlarının (pnömoni bronşit vs.) yol açtığı yada sindirim sistemi bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Besinlerin gereği şekilde sindirilemediği zaman sindirim kanalında açığa çıkan gazlar kişinin isteği ve bilgisi dışında ağıza taşınmakta ve nefes kokusuna neden olmaktadır.

Ağız sağlığında öncelikle dişlerin sağlıklı olması gerekmektedir ve bundan kaynaklı diş bakımı itina ile yapılmalıdır. Diş sağlığı için süt ve süt ürünleri, meyve ve sebzelerle dengeli beslenmeli, vücudun ihtiyacı olan kalsiyum, fosfor, mine­raller, A, D, C , B grubu vitaminlerinden yeteri kadar alınmalıdır.

Ağız Kokusuna Bitkisel Çözüm


Rezene Çayı


Mide hastalıklarına bağlı gelişen ağız kokularına gidermede etkili bir bitki olan rezene çayı içmek ağız kokusunu yatıştırır. Bitki çayının özellikle öksürüğe ve akciğer hastalıklarına, boğmaca ve astım kramplarına karşı kullanılmasında büyük yarar vardır.

Rezene çayı hazırlamak için;

1 fincan kaynar suya 1 çay kaşığı rezene atılıp 10–15 dakika kadar demlenir. Ardındna afiyetle tüketilir.

Karanfil


Karanfil taneleri çok yaygın olarak ağız kokuları için kullanılır ve  ağız kokularını giderir. Çayı içilebileceği gibi siyah çay içine de karıştırılabilir. Bilhassa soğan ve sarımsaklı yiyeceklerden sonra, sigara içtikten sonra bunların kokularını bastırmak maksadıyla akla ilk gelen en pratik çözümlerden biri karanfil çiğnemektir. Karanfil çok kuvvetli bir antiseptiktir. Dolayısıyla vücuttaki mikroplarla savaşır. Antioksidan etkisi bulunur. Ve ağzımızdaki zararlı bakterileri de yok eder.

Nane Çayı


Nane sindirim sistemi için de iyi bir bitkidir. Safra ve mide sekresyonunu uyarır, hazımsızlık ve gaz şikayetlerini hafifletir. Sindirim sisteminizi düzenler. Mide bulantısını önler. Hoş Kokusu ve antiseptik etkisiyle ağız kokusuna birebirdir.

Nane çayı için;

1 demlik kaynamış suya 2-3 çay kaşığı kurutulmuş nane yaprağı atarak ateşin üzerinden alın. 10-20 dakika arası demlenmesini bekledikten sonra yaprakları süzerek çayınızı içebilirsiniz. Nane çayına limon yakışır ancak daha tatlı olmasını isterseniz yarım çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz.

Kakule Çayı


Kakule, Nane ve kekikle beraber kaynatılıp içilen son derece sağlıklı bir bitkidir.Kakule hem mide yaralarına hem de midede oluşan gazların giderilmesinde faydalıdır. Bundan kaynaklı ağız kokusunu gidermektedir.

Kakule çayı hazırlamak için gereken malzemeler;

1,5 litre su (yaklaşık 6 bardaklık çay için), 3 yemek kaşığı siyah çay, 3 çay kaşığı kakule tohumu,250 ml süt. Suyu kaynattıktan sonra ocaktan alın ve tüm malzemeyi içine atın. 10-15 dakika bekledikten sonra bir iki kez karıştırın ve süzerek için.

Zencefil Çayı


Zencefil, nezle, grip nedeniyle yaşanan öksürükler için kullanılan ve başka bitkilerle-havlıcan,zerdeçal,limon,tarçın- karıştırılıp hazırlanan bir bitki çayıdır. Ayrıca sadece zencefil çayıda yapabilirsiniz. Özellikle kışın tüketimi bronşit ve solonum yollarından hasta olanlar için etkilidir.

Zencefil çayı hazırlanışı;

2-3 santimlik bir zencefili rendeleyerek bir bardak sıcak suya atın ve 10-15 dakika demlenmesini bekleyin. Yemeklerden sonra günde 3 bardak içebilirsiniz. Çok soğuk havadan eve geldiğinizde içinizi ısıtması için zencefil çayına tarçın ilave edebilirsiniz.

Konumuzla alakalı olarak ” Diş Bakımında Faydalı Bitkiler ” hakkında hazırladığımız çalışmanında dikkate değer olduğunu vurgulayarak okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

---> Rezene ve Rezene Çayı Faydaları <---

---> Karanfil <---

---> Nanenin Faydaları <---

---> Zencefilin Yararları <---

---> Havlıcanın Faydaları <---

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder