27 Mart 2017 Pazartesi

Ağız Kokusu
Ağız Kokusu ve Nedenleri


Ağzınızın kokup kokmadığını tespit etmeniz zor değil, eşinize dostunuza sorarak bile koku olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Fakat bazı ağız kokuları kötü olabilmekte ve doktora danışılması gerekmektedir.Doktorlarda bu iş için geliştirilmiş gaz kromatograflar ve özel sülfit monitörleri vardır. Bunlar nefesin yapısını kesin olarak gösterebiliyorlar.

Halitozis adı verilen ağız kokusu, ağızda bulunan bakterilerin hidrojen sülfür içeriklerinden kaynaklı oluşturdukları kokudur. Ağız sağlığına ve temizliğine yeterince dikkat etmeyen bireylerde hidrojen sülfür üreten bakteri sayısı artar bu da kötü kokuya neden olur.

Nefesin kötü kokması genellikle ağız içinden kaynaklanır. Ağızdaki bir enfeksiyon, dişeti hastalıkları veya ağız içinde birkaç saatten fazla kalmış gıda artıklarına yerleşen bakteriler kötü kokulara neden olurlar.

Ağız kokularının çeşitli sebepleri vardır. Bunlar belirli başlıklar altında topalnmıştır;

1. Fizyolojik ağız kokusu -tip 0 - : Sabahları kaltığınızdan ağzınızda var olan kokudur.

2. Dil Kokusu -tip 1- : Dil voratil gazlar üreterek ağız kokusuna sebep olabilir.

3. Boğaz : Sinüste oluşan bakteriler vs. nedeni ile ağız kokusu.

4. Sindirim kanalı: Sindirim kanalı nedeni ile ağız kokusu.

Ağız Kokusu Hangi Hastalıkların Belirtisidir?


Ancak koku sadece diş ve ağız kaynaklı olmayabilir. Akciğer iltihabı, sinüzit, şeker hastalığı (aseton kokusu), mide bağırsak hastalıkları, böbrek yetmezliği (balık kokusu), karaciğer ve metabolizma bozuklukları da ağız kokusuna sebep olurlar.

Ağız kokusundan kurtulmanın ilk adımı, kokunun kaynağının tespit edilmesidir. Böylelikle doğru tanı ile gerekli tedbirler alınabilir veya gerekli tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Nefesiniz ağız içi kaynaklı bir nedenden kötü kokuyor ise yolunuz mutlaka bir diş hekiminden geçmelidir.Çünkü ağzınızda çürüklerden veya başka diş hastalıklarından koku oluşmuş olabilir. Diş hekimi, tüm çürüklerinizi, varsa diş eti hastalığınızı tedavi edecekdir. Diş taşlarınızı temizleyecek, gömük ve yarı gömük 20 yaş dişlerinizi çekecektir.

Ağız içinden kaynaklanan kokuların yüzde 90′nı başarıyla tedavi edilebilmektedir. Bunun için kişinin kendisine de önemli görevler düşüyor. Bundan kaynaklı  kişi dişlerini düzenli fırçalamalı ve iyi durulamalı ayrıca ağız kokusunun tedavisine dilin fırçalanması büyük önem taşımaktadır.

Ağız Kokusu Nasıl Önlenebilir?


Ağız kokusunu oluşturan bileşenlerin birincil alanı dildir. Sabah şiddetli ağız kokusundan şikayet eden kişilerde dişlerin ve dilin yemek sonrası fırçalanması ile sorun kontrol altına alınabilir. Bu sayede ağzınızdaki kokuya neden olan bakterileri  ve yemek artıklarını çıkarabilirsiniz. Ayrıca diş çürümesine de engel olursunuz.Her öğünün ardından dişler en az 3 dakika fırçalanmalı, mutlaka fırçalamanın ardından diş ipi kullanılmalıdır. Ağızdan kaynaklanan koku mutlaka ağız temizliğinin düzeltilmesiyle ortadan kalkar.

İyi bir ağız hijyeni ise dişetlerinizin de dişlerinizle beraber düzenli olarak fırçalanması ve dişlerinizin arayüzlerinin temizlenmesi(diş ipi veya arayüz fırçası kullanarak) ile sağlanır.

Konumuzla alakalı olarak ” Ağız Kokusuna İyi Gelen Bitkiler ” hakkında hazırladığımız çalışmanında dikkate değer olduğunu vurgulayarak okumanızı tavsiye eder, iyi okumalar dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder