24 Mart 2017 Cuma

AIDS hücreye kapatıldı…

AIDS'e Çözüm


Bilim adamları, HIV’in hücrelere girerken kullandığı “biyolojik kapıyı” başarıyla kapattı.

ABD’de yapılan bir araştırmada, insan bağışıklık yetersizliği virüsü nün  (HIV) hücrelere girerken kullandığı “biyolojik kapı” başarıyla kapatıldı.

Yöntemin insanlarda da güvenli ve etkili olduğu kanıtlanırsa, HIV, güçlü anti-viral ilaçlara gerek kalmadan ve kök hücre yöntemlerine başvurulmadan yenilebilecek.

AIDS 'e Karşı Daha Dayanıklı Olmak


Bilim insanları, genetik şifrelerinde oluşan küçük boşluk nedeniyle yeterince CCR5 proteini üretemeyen insanların, HIV’e karşı daha dirençli olduğunu; bu insanlarda enfeksiyonun AIDS hastalığına dönüşme sinin  daha çok zaman aldığını 10 yıl kadar önce keşfetmişti.

Genetik Bir Kesici Oldu


Güney California Üniversitesi’nde yapılan ve sonuçları Nature Biotechnology Dergisi’nde yayınlanan son araştırmada bu süreç ele alındı. HIV’in CCR5 sayesinde hücre mekanizmasını ele geçirip kendisini sürekli olarak yeniden ürettiğini bilen uzmanlar, bu proteinin bir türevi olan ve AIDS için biyolojik bir kapı işlevi gören “CCR5 delta 32” proteinini kullanarak fareler üzerinde deneyler yaptı.

AIDS hastalığı artık tanınan bir virüstür. Yani hiç bilmediğimiz tedavisi olmayan bir hastalık değil AIDS. Bu nokta da AIDS'ın belirtileri de belli yani bir soru işareti durumu yok. Tedavi yönteminin de bu dere ilerlemesi herkesi rahatlatan bir durum.

Deneyde, olgunlaşınca bağışıklık hücrelerine ve alyuvarlara dönüşen kan yapıcı hücreler, genetik bir “kesici” olarak kullanıldı.

T Hücresiyle Yol Kapandı


Bu yolla farelerin vücudundaki CCR5 delta 32 protein kodu silindi. HIV’e dayanıklı daha fazla sayıda “T-hücresi” üreten farelerin AIDS’e daha zor yakalandığı, vücutlarındaki HIV miktarının da bu “kesme” işleminin yapılmadığı kontrol grubuna oranla çok daha düşük olduğu tespit edildi. Kısacası, farelerin vücudundaki “AIDS kapısı” bu yöntemle kapatılmış oldu.

1 ARALIK DÜNYA AIDS GÜNÜ’nde Almanya’nın Sağlık Bakanı başta olmak üzere birçok devlet yetkilisi AIDS’le ilgili farkındalık oluşturmak için Berlin’de toplu gösteri yapmıştı.

İnsanlarda da Deneniyor


FARELERDE denenen yöntemin insanlarda da etkili biçimde uygulanıp uygulanamayacağı araştırılıyor. Genetik mühendislik yoluyla daha fazla T- hücresi üretilebilirse, AIDS hastaları, güçlü antiviral ilaçlar almadan HIV’i bastırabilecekler. Gönüllüler üzerinde testler başladı.

->Aids Belirtileri ve Korunma<-

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder