18 Mart 2017 Cumartesi

Alkol Bağımlılığı


Alkol Bağımlılığı


Alkol bağımlılığı ve buna bağlı problemler çağımızın en önemli sorunlarından biridir. Alkol tüketimi; sağlık problemleri, trafik kazaları, intihar, suça yönelme, aile geçimsizliği ve parçalanması, ekonomik sorunlar, iş hayatının bozulması gibi pek çok boyutlu meselelere yol açmaktadır.

Alkol Bağımlılığı Tedavisi


Alkol bağımlılığı (alkolizm) ise ferdin beden ve ruh sağlığını, aile, sosyal ve iş uyumunu bozacak derecede sık ve fazla alkol alma; alkol alma isteğini durduramama iki belirli bir bozukluktur. Alkolizm gelişmiş ülkelerde en başta gelen sağlık sorunlarından birisidir.

İsveç, Norveç, Amerika, Fransa gibi ülkelerde yaygınlık oranı yetişkin nüfusta % 10-15′tir. Ülkemizde alkol tüketimi ne yazık ki hızla artmaktadır.

Alkole Bağlı Rahatsızlıklar


1- Alkolü Bırakma Sendromu:

Uzun süre devamlı alkol alan kişiler bırakınca değişik derecede bırakma belirtileri gösterirler. Bunlar: titreme, dizartrik konuşma, kasılmalar, sara nöbetleri, baş ağrısı, çarpıntı, terleme, uyku bozukluğu vs.


2-Deliryum Tremens:

Alkolü bırakmaya bağlı akut bir beyin sendromudur. Şuur sıklıkla bulanıktır. Hasta rüyada gibidir. Telaşlı, panik içerisinde, endişeli ve öfkelidir. Bazen saldırgan olabilir. Titrer. Yürümesi dengesizdir. Kapıyı, pencereyi şaşırabilir.

3- Alkol Hallüsinasyonu:

Uzun yıllar alkol kullanan kişilerde alkol bırakıldıktan veya azaltıldıktan 2-3 gün sonra canlı, sürekli görme, işitme hallüsinasyonları ve şuurun açık olması ile belirli bir bozukluktur.

4-Alkol Bunaması:

Uzun süre ağır alkol kullananlarda bunama gelişebilir.

5-Alkolden Korunma:

Bütün dünyada alkolün zararlarına karşı kaınpanyalar düzenlenmektedir. Amerika’da çocuklar, ilkokul çağlarında başlayan “Akıllı davran, hiç başlama, alkole hayır de” sloganıyla yürütülen kampanyalarla şuurlandırılarak, alkolün tehlikelerine karşı küçük yaşta uyarılmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder