24 Mart 2017 Cuma

Alkol ve Kan Hastalıkları

Alkolizm ve Kan Hastalıkları


Alkol bir hafta sürekli kullanıldığında, kemik iliğinde alyuvar yapımından sorumlu dokularda değişikliklere neden olur ve akyuvar yapımını bozmaktadır. Bu tip bozukluk alkol kesildiğinde hızla düzelir.

Alkol Kullanımından Kaynaklı Alyuvar Bozuklukları


Alkolün ortaya çıkardığı genel alyuvar bozukluğu makrositoz-dur. Makrositler normalden daha büyük, iyi işlev gösteremeyen alyuvarlardır. Daha başka nedenlerle de görülebildiği gibi alkolizmde ortaya çıkışları alkolün direk etkisine bağlıdır. Alkol kesildikten sonra düzelmesi iki, üç aydır. Alkol kullanımında belirleyici etkidir. Kişinin alkol kullanıp kullanmadığını tespit etmek için başvurulabilir.

Beslenme bozukluklarıyla birlikte folik asit, B12 ve demir eksikliğide alyuvar yapımını bozar. Bu durumlarda anemi ortaya çıkabilir.

Akyuvar Bozuklukları


Akyuvarlar vücudun savunma sistemini oluşturur. Alkolizmde, beslenme bozuklukları ve alkolün direk etkisi nedeniyle hem hücresel hem de hormonal savunma sistemleri olumsuz etkiler. Bu enfeksiyonlara ve kansere yakalanma riskini arttıran bir durumdur.

Trombosit Bozuklukları


Tüm kan hücreleri gibi pıhtılaşmadan sorumlu trombositler de alkolizmden olumsuz etkilenir. Kanda trombosit sayısı azaldığı gibi işlevsellikleri de bozuktur. Alkol kesilirse, sayıları hızla artmaya ve normalin de üzerine çıkmaya başlar. Bu sefer de damar tıkanıklığı riski doğar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder