22 Mart 2017 Çarşamba

Alternatif Cilt Bakımı ve Onarımı

Doğal cilt bakımı için kil maskeleri, bitkisel çaylar, şifalı bitkilerden elde edilen kremler, meyveler, süt ve soya gibi birçok malzeme var. Size bu kez sorunsuz ve genç görünümlü cilt için bakım reçeteleri ve bitkisel cilt güzelleştirme yollarından söz etmek istiyorum.Bitkisel çaylardan özellikle söz etmek isterim; çünkü genellikle içerek sağlık kazandığımız bu çayların cildi temizleme ve sıkılaştırma özellikleri de var.


Örneğin; papatya çiçeği çayı cilt için çok iyidir. Bu çayı demledikten sonra ılıtın ve pamukla cildinizi silin. İltihap önleyici ve temizleyicidir. Göz çevresini de bu çay ile silebilirsiniz; çünkü nazik ciltler için de önerilir.Ihlamur çiçeğinin yararlarını da bilmenizi isterim. Sıkılaştırıcı etkisi vardır. Yaşlanan ciltlere bu çayla kompres yapmalarını tavsiye ederim. Naneyi de unutmayalım: İyi bir temizleyici ve sıkılaştırıcıdır.
Evde Pratik Cilt Bakımı

Cildimiz bütün gün mikrop kapma riskiyle karşı karşıya.Ve bundan kaynaklı cildimize dikkatli bir şekilde bakım yapmamız gerekiyor. Bakterilerle savaşmada kekik birebirdir. Sivilce veya egzama için cildi kekik çayı ile yıkamanız gerekir ayrıca doğal olmayan ürünler kullanmamalısınız..Bu arada herkesi bildiği gibi, bazı temizleyicilerin içinde alkol var. Cildinizi yüksek dereceli alkol içerikli ürünlerle temizlemenizi önermem. Yağ bezleriniz bu tarz bir ürüne karşı farklı bir tepki verir ve daha fazla yağ üretmeye başlar!Bir de kuru cilde sahip olanların dikkat etmesi gereken bir şey var: Kuru bir cilde sahipseniz, yüzünüze doğrudan soğuk su uygulamayın. Böyle bir durumda gözenekler kapanır ve cildiniz daha fazla kuruma emaresi gösterir.

Cildinize Tonik Uygulayın

Cildinize tonik yaparken elma sirkesi kullanabilirsiniz. Elma sirkesi cildi sulandıran, küçük kılcal damarlar içindeki kan dolaşımını hızlandıran bir etkiye sahip.
Antiseptik özelliği de var. O yüzden enfeksiyona neden olan bakteri, virüs veya mayaların hızla çoğalmasını engeller.
Cilt yüzeyindeki aşırı yağlı bezeleri azaltır.
Pullanma veya soyulma sorunlarına da sirke kullanabilirsiniz.
Cildin ph seviyesini düzenler.Bir çay kaşığı sirkeyi yüzünüzü yıkamak için dinlenmiş şişe suyuna ilave edin ve kullanın. Banyo suyuna 3-4 yemek kaşığı döküp içinde 10 veya 15 dakika kalırsanız, bedeniniz canlanır.

Nemlendiriciler ve Kremler

Bitkilerle cilde yapılan temizlik ve kompres gibi uygulamalardan sonra doğal olarak insan, yüzüne süreceği kremi de “doğal” ve katkısız olanından istiyor: “Doğal güzellik” deyince, birçok kadın bu konuda yardım talep ediyor. Bunun için ürünleri alırken içerisinde bulunan maddeler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Ayrıca cildinizi  nemlendiriciler ile nemlendirmeniz gerekir. Bunu yapmak için doğal yağları kullanabilirsiniz. Zeytin yağı ve badem yağı bunun için en ideal yağlardır.

Zeytin yağı veya badem yağı tahriş olan ciltler için onarıcı etkiye sahiptir. Ciltte yoğun bir nemlendirme sağlar. Yağ dengesini düzenler. UV filtresi olarak güneşin zararlı ışınlarından cildi korur. Cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturur. Özel bitki özlü formülü sayesinde cildin sağlıklı gelişimini desteklemek için geliştirilmiş ve test edilmiştir. Cildin doğal koruma mekanizmasını güçlendirir.

Ayrıca havuç kremi ciltte istenen doğal nemi sağlar.Cilt besleyici ve yağ dengesini koruyucu olan havuç kremi, sağlıklı cilt gelişimini desteklemek için geliştirilmiştir. İçindeki bitki özleri sayesinde ciltteki alerji riskini en aza indirdiği kanıtlanmıştır. Ciltte istenen doğal nemlendirmeyi sağlar. Cildin yumuşak kalması işlevini görür. Cildi soğuk ve sıcağın yıpratıcı etkisinden korur. Besleyici ve antimikrobiktir. Kaşıntıları giderir, cildi yaşlılık etkilerine karşı korur.

Yıpranmış ciltler için onarıcı sarı kantaron yağı kremi de kullanabilirsiniz. Sarı kantaron kremi faydaları: Damar büzücü özelliğe sahiptir. Genital bölgelerde rahatlıkla kullanılır. Antimikrobik özelliği vardır. Cilde etkili biçimde nemlendirir. Özel formülü sayesinde, aynı zamanda serinleme etkisi yaratarak kan dolaşımını hızlandırır.

Biberiye kremi üst tabakayı onarır.İçindeki bitki özleri sayesinde sivilcelere karşı doğal çözümdür. Cildin gözeneklerinin açılmasını, canlanmasını ve yenilenmesini sağlar. Sivilceli cildin bozulmuş olan en üst tabakasının onarılmasına yardımcı olur.

Yeşil Çayın Cilde Faydaları

Yeşil çayın kırışıklık giderici ve hücre yenileyici etkisi vardır. Aynı zamanda göğüsleri de sıkılaştırır. Cilt dokusunu sıkılaştırarak kırışıkların oluşmasını engeller. Anti-oksidan özelliği sayesinde cildi serbest radikallerin zararlarına karşı korur. Dış etkilere karşı önleyici bir tabaka oluşturur. Cildin yağ ve hidrolipid dengesini korur. Ciltte yoğun bir nemlendirme sağlayarak kadife yumuşaklığı hissi verir.

Yukarıdaki nemlendirici, krem ve yeşil çay gibi cilt onarımı yapan ürünler dışında beslenmenize dikkat etmeniz ve egzersiz yapmanız cildinizin sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder