17 Mart 2017 Cuma

Andız Pekmezi


Andız Ağacı (Juniperus drupacea)

Cupressaceae familyasından, dört mevsim yeşil yapraklı kalan bir türdür. Yaprakları reçineli, kokuludur.

Andız Ağacı Faydaları


Ardıç,meşe,kızılçam,sedirle birlikte bulunur. En çok Anamur, Gülnar, Silifke, Tarsus, Karaisalı, Aladağlar ve Kozan’da yayılıma katılır. Torosların ardında Seydişehir civarında ferdi olarak bulunur.

Andız kozalağı içerisinde bir çok uçucu bitkisel esansiyel yağ çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle andız kozalağı tam manasıyla bir şifa kaynağıdır.

Andız kozalağında bulunan eterli yağlar arasında yüzde 40 civarında inulin, eterli uçucu yağ helenin, sabit yağ, triterpenler ve acı maddeler yer almaktadır. Andız ağacı ve meyvelerinin taşıdığı şekerler ve vitaminler nedeniyle kuvvet verici ve cinsel gücü artırıcı olarak da kullanılmaktadır.


Andız Nasıl Kullanılır ve Faydaları Nelerdir?


Andız kökü suyu, kalp rahatsızlıklarına neden olan damar tıkanıklıklarının giderilmesinde ve kolestrolün düşürülmesinde kullanılmaktadır.

Dal ve yaprakları kaynatılarak, buğusu hayvanlarda sancıyı kesmede kullanılır. Kozalakları kaynatılıp içilirse öksürüğü keser. Kaynattıktan sonra üzerine bal katıp, tuz atılırsa balgam söktürür. Andız ya da enek pekmezi;

  • nefes darlığına 
  • basura 
  • Safra ve balgam söktürmeye,
  • Kansere,
  • İdrar arttırmaya,
  • Öksürüğe,
  • Soğuk algınlığına, gribe, göğsü yumuşatmaya, vücuda dirilik vermeye,
  • Bağırsak parazitlerine, mide gazı ve ağrılarına, karaciğer ve dalağa, baş ağrılarına iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Karaciğer ve akciğer hastalıklarına, kalp-damar açmaya, kanı temizlemeye, ateş düşürmeye, vücuttaki toksinlere, harici egzama ve yaralara iyi gelir.
Ayrıca peyzaj düzenlemesinde çit bitkisi olarak da kullanılır.

Andız Pekmezi


Sonbaharda olgunlaşan andız kozalakları toplanarak kozalağının kabuğu sert tabakadan ayrılır. Asıl pekmez yapımında kullanılan bu kozalakların kabuk kısmıdır. Bu işlem yapılırken birçok yerde kabuk ayrılmaz.Andız kozalağı kırılarak bu işlem yapılır. Kırılan andız kozalakları 2-3 gün süreyle büyük kaplarda suda bekletilir ve süzülerek tortu kısmı ayrıştırılır. Sonrada kıvama gelinceye kadar kaynatılır.

Andız Pekmezi Yararları


Kalp rahatsızlıklarına neden olan damar tıkanıklıklarının giderilmesinde ve kolestrolün düşürülmesinde kullanılmaktadır. Karaciğer yetersizliği ile dalak rahatsızlıklarında çok faydalı olan andız kökü suyu, kadınların regil hali düzensizlikleri, migrenden kaynaklanan baş ağrıları, romatizmal rahatsızlıklar, sırt ağrıları ve altını ıslatan çocuklar içinde denenmiş olarak kullanılmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder