17 Mart 2017 Cuma

İştahsızlık Hastalığı Belirtileri

İştahsızlık Hastalığı


Beslenme uzmanları, gizlice ilerleyen iştahsızlık hastalığının "geliyorum" mesajını veren 12 belirtisini sıralayarak "Erken fark edilmezse sonuçları ağır olur" diyorlar.

Ünlü Amerikan medya kuruluşu CBS, iştahsızlık olarak bilinen ve kadınların sağlığını tehdit eden anoreksiya rahatsızlığının 12 işaretini sıraladı. CBS, New York’ta yaşayan ve uzmanlığı yeme bozuklukları olan beslenme uzmanı Marisa Sherry’nin görüşlerine başvurdu. "Anoreksiya çok kişiye özel ve genellikle de belirtileri gizli bir hastalık" diyen Sherry, "Eğer işaretler fark edilmezse kişi yeme bozukluğu rahatsızlığına yakalanabilir, o zaman da ciddi tıbbi müdahaleler söz konusu olabilir. Hatta öldürür" diye konuştu. Yeme bozukluğu yani anokreksiyada, kişi şişman olduğu takıntısına saplanarak, abartılı bir diyete başlar. İştahın ortadan kalkmasıyla hasta aşırı zayıflamaya başlar ve hayati tehlike söz konusu olabiliyor. İşte beslenme uzmanı Sherry’ye göre hastalığın 12 gizli işareti:

Zayıflasalar Bile Kendilerini Kilolu Zannederler


Bu hastalığa yakalanan kadınlar, zayıflasalar da, hâlâ şişman olduklarından söz eder ve kilo almaktan yakındığını yineler.

Kalın giyinmek Anokreksiya olan genç kadınlar kalın giyinerek genellikle kilo kayıplarını gizlemeye çalışır. Anoreksiya hastaları kalın giyindiği halde üşüdüğünü söyler.


Sosyal Hayattan Çekilmek


Anoreksiya hastası genç kadınlar arkadaşlarından ve sosyal faaliyetlerden uzaklaşır; çok neşesiz halde olurlar.

Tuhaf Yemek Alışkanlıkları


Eğer anoreksiya hastası öğün esnasında yemekten ziyade çatal bıçağıyla oynuyorsa, çiğnemeyi uzatıyor ve sürekli düşük kalorili gıdaları tercih ediyorsa bunlar hastalık belirtisi olabilir.

Egzersiz Takıntısı


Anoreksiya hastası kalori yakmak için spora saplantı haline gelirler. Oturduklarında bile sık sık ayaklarını oynatır.

Kendi Başına Yemek


Eğer yemeği özel odalarında ve yalnız yemeyi tercih ediyorlarsa bu beslenme şekillerini başkalarından gizleme çabası anlamına gelir.

Adetten Kesilme


Aşırı kilo kaybına yol açtığı için kadınlarda adet döngüsünün sona ermesini tetikleyebilir.

Soluk Cilt


Sağlıklı bir kadının ten rengi canlıdır. Soluk bir ten rengi hastalık belirtisi olabilir. Ayrıca saçlar da cansızlaşır.

Kabız Giderici İlaç Kullanmak


Bazı kadınlar, kilo kaybını hızlandırmak için kabız giderici müshil ilaçlarını ihtiyacı olmadan kullanır.

Fazla Yumuşak Cilt


Doktorlara göre aşırı zayıflama sonucu ısı kaybına karşı  ,cildin yumuşaması vücudun kendini koruma yöntemi olduğunu söylüyorlar.

Şiddetli Mide Ağrıları


Kusmanın da görüldüğü bu rahatsızlığa midenin uzun süre boş kalması yol açıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder