17 Mart 2017 Cuma

Astım ve Alerjik Astım İçin Keçiboynuzu Kürü

Astım

 Astım (AZ-ma), solunum yollarının şişmesi ve daralmasıyla beliren kronik (uzun süreli) bir akciğer hastalığıdır. Çoğunlukla çocukluk döneminde başlayan ve her yaştan insanı etkileyen bir hastalıktır.

Astımınız varsa, solunum yollarınızın iç duvarları ağrılı ve şişmiş olur. Bu onları çok hassas yapar ve alerjik veya organizmaya yabancı maddelere güçlü bir şekilde tepki verebilir. Hava yollarınız tepki verdiği zaman, daha da darlaşır ve akciğerleriniz daha az hava alır.

Solunum yolları, akciğerlerinize giren ve çıkan hava tüpleridir. Farklı nedenlerle hava yollarının enflamasyonu (iltihaplanma) hava yollarını şişirerek daraltabilir.

Solunum yolu hücreleri çok hassastır; organizmaya yabancı maddelere karşı kuvvetli alerjik tepki gösterebilir ve hücreler aşırı mukus salgılayarak solunum yollarını kalın ve yapışkan bir sıvıyla daraltabilir.


Astım, tekrarlayan hırıltı, göğüs gerginliği, nefes darlığı ve öksürüğe neden olur. Öksürme genellikle geceleri veya sabahın erken saatlerinde ortaya çıkar.
Astım semptomları bazı koşullarda hafiftir ve kendi başına veya minimum tedaviyle iyileştirilebilir. Bazı durumlarda ise  semptomlar şiddetlidir ve kötü gelişir.
 

Astımla yaşamanın önemli bir parçası onu kontrol altında tutmaktır. Astımı kontrol edilebilen,  yönetiminde aktif rol oynayabilen hastalar normal, aktif yaşamlarını sürdürebilir, geceleri kesintisiz uyuyabilirler.

Astım hastası olanların hepsi genel semptomları göstermeyebilir veya genel semptomları gösteren hastalar astım olmayabilir. Doktorunuz, akciğer fonksiyon testlerine, tıbbi geçmişinize ve fiziksel muayeneye dayanarak astımı teşhis edebilir, ayrıca alerji testleriyle bir sonuca ulaşabilir.

Astım belirtileriniz her zamankinden daha kötü hale geldiğinde, buna astım atağı denir. Ciddi astım atakları acil bakım gerektirebilir ve ölümcül olabilir.

Astım İçin Doğal Tedavi Yöntemi

Astım ve alerjik astım için uygulanacak Keçiboynuzu kürü (harnup kürü) için gerekli olan keçiboynuzu (harnup) pazarlarda veya aktarlarda satılmaktadır. Çok ucuza temin edebilirsiniz. Satın alacağınız keçi boynuzları koyu kahverenginde olmasına özen gösteriniz. Açık kahverengi keçi boynuzlarının etkisi oldukça azdır.

Astıma Keçiboynuzu Kürü

Genel nefes darlığı, alerjik astım ve soğuk alerjisi durumunda kullanabileceğimiz bu kür normal durumlarda da nefesimizi açarak bizi rahatlatır.


Keçiboynuzu Kürünün Hazırlanışı

Orta büyüklükteki keçiboynuzundan 6-7 tanesini önce soğuk su altında yıkayınız. Daha sonra bunları küçük küçük (3-4 cm uzunluğunda) kırarak, kaynamakta olan yarım litreden biraz fazla suyun içine atınız. Hafif ateşte 7-8 dakika kaynatınız. Soğuduktan sonra süzerek suyunu cam şişeye doldurunuz. Buzdolabında en fazla üç gün bekletebilirsiniz.


Keçiboynuzu Kürünün Uygulanışı

Hergün sabah kahvaltı arasında ve akşam yemeğinden önce bir çay bardağı içilir. Yaklaşık yarım litre olarak hazırladığınız keçiboynuzu suyu üç gün buzdolabında bozulmadan korunabilir. Her üç günde bir, taze olarak hazırlamanız gerekecektir.

Hiç ara vermeden 20 gün uygulayınız. Yirmi gün tamamlandıktan sonra aynı şekilde hiç ara vermeden 15 gün devam ediniz. Onbeş günlük kürü uygularken bir çay bardağı içerisine bir küçük çay kaşığı bal ilave edip karıştırınız, sabah kahvaltınız arasında ve akşam yemeğinden önce birer çay bardağı içiniz. Keçiboynuzu kürünü uygularken sabah kahvaltınızda ayrıca bal tüketmeyiniz.

Dikkat: 5 ile 12 yaş arasındaki çocuklarda nefes darlığı veya alerjiye bağlı nefes darlığı söz konusu ise, bu taktirde uygulama 1’ e göre sadece bir çay bardağı sabah kahvaltısı arasında içilecektir. Akşam yemeklerinde içilmeyecektir.

Dikkat: Bu kürü uygularken kahvaltıda ayrıca bal tüketmeyiniz. Daha güçlü olur diye bir çay kaşığından daha fazla bal ilave etmeyiniz.

Astımınız hafifliyecek yani etkisini göreceksiniz fakat doktor kontorlüne devam ediniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder