16 Mart 2017 Perşembe

Atkuyruğunun Faydaları
Merhabalar, birçok sağlık sorununa karşı çeşitli bitkisel çözümleri yazmaya devam ediyoruz. Bugün sizlere Atkuyruğu bitkisinin faydalarından bahsettik. Keyifli okumalar.

Atkuyruğu (Equisetum sp.)

 Karbonifer yani Kömür Çağı'nın kalan tür oldukları için yaşayan fosil olarak anılırlar.
jeolojik dönem 325 milyon yıl öncesidir. Ağaç boyu at kuyruğu fosilleri bulunmuştur. Fakat, şimdi sadece birkaç santim uzunluğunda, yüzyıllar boyunca önemli ölçüde şekil değiştirmemişlerdir.
Üretken sürgünlerden steril sürgünler yeni üretilir. Minyatür çam ağaçlarına benzerler. 

Doğal koşullarda öncelikle çayırlar, kıyı bölgeleri, gölet kenarları ve göller gibi nemli, kumlu veya çakıllı, gölgeli yerleri tercih ederler. Antropolojik rahatsızlık veren bölgelerde meralarda, tarım alanlarında ve meyve bahçelerinde ve sulama hendekleri boyunca yoğun koloni oluştururlar.

Zararları 

Hayvancılık için zehirli olan alkaloidler tiamini yok eder ve özellikle atlara zararlıdır. Memeliler de dahil olmak üzere her türlü geniş çeşitlilik tarafından tüketilirler. İnekler ve koyunlar gibi geviş getiren hayvanlara zehirli olabilecekleri için meralarda hoş karşılanmazlar.


Yararları ve Kullanım alanları


At kuyruğu türlerinin çoğu, dokularında yüksek bir silika konsantrasyonu içerir.
On altıncı yüzyılda Avrupalılar, silikadan elde ettikleri ovalama sazlarını tencere ve cila mobilyalarını fırçalamak için, yerli Amerikalılar ve sonradan yerleşenler, pişirme araçlarını temizlemek için at kuyruklarını kullandılar. Günümüzde de bazı kampçılar, temizlik amaçlı bu ovalama sazlarını kullanıyorlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder