16 Mart 2017 Perşembe

Atkuyruğunun Faydaları
Merhabalar, birçok sağlık sorununa karşı çeşitli bitkisel çözümleri yazmaya devam ediyoruz. Bugün sizlere Atkuyruğu bitkisinin faydalarından bahsettik. Keyifli okumalar.

Atkuyruğunun Faydaları 


At kuyruğu bitkisi çok yararlı olmasına rağmen ve çok bilinen bir bitki türü değildir . At kuyruğu bitkisinin yararlarını sıralamaya başlıyoruz. Çok faydalı olacağından eminim.

At kuyruğu (Equisetum arvense) Avrupa, Asya, Kuzey Amerika ve Orta Doğu'da bulunan tedavi edici bir bitkidir. At kılı olarak da bilinir,  at kuyruğu dinozorları bile önlebilen meşru bir canlı fosildir. Bu prehistorik bitkilerin bazıları 100 metreye kadar çıkarmış ve ağaç benzeri devlere dönüşmüştür. Ancak günümüzün ortak at kuyruğu yaklaşık dört metreye kadar çıkıyor. Kısa boyluluğuna rağmen at kuyruğunun yararları gayet fazladır.


Egzama Tedavisinde Atkuyruğu


Kabuklu, iltihaplı, kılları dökülmüş olsa bile, atkuyruğu kaynama suyu ile yapılan banyolar veya kompresler büyük yardım sağlar. Kaynama suyu ile yapılan yıkamalar ve banyolar, dolamalara, bacaktaki açık yaralara, işleyen eski yaralara, kanser türü çıbanlara, fistüllere, kıl dibi iltihaplarına ve deri tüberkülozuna karşı başarılıdır. Egzama tedavisi için kullanılabilir.

Dinmeyen burun kanamalarında, bitki kaynama suyu soğutulduktan sonra, kompres biçiminde buruna uygulanır.

Kan dindirici olarak, akciğer, dölyatağı (rahim), basur ve mide kanamalarında, içten çay biçiminde kullanılır. Bu tür olaylarda doğal olarak, bitkinin uzun süre kaynatılması gerekir. Atkuyruğu çıban otu ile eşit karıştırılarak kullanıldığında, kan temizleyici özelliği sayesinde, atardamar sertliğine ve unutkanlığa karşı başarılı olacaktır.

At Kuyruğunun Böbrek Hastalığına Yararları


Böbrek kumu, böbrek ve mesane taşlarında, sıcak atkuyruğu tam banyolar ı alınır ve aynı zamanda da atkuyruğu çayı içilir ve basınçlı bir biçimde boşaltabilmek için, idrar elden geldiğince tutulur. Taş, bu durumda genellikle düşürülür.

Oturma banyoları: Kullanım şekli daha çok oturma banyosu şeklindedir. Daha önce de belirtmiş olduğum gibi, en iyisi, bataklık ve karasuluk yerlerde yetişen kalın saplı ve uzun boylu bitkinin (1-2 m) kullanılmasıdır. Bir banyo için, beş litrelik bir kova dolusu bitki gerekmektedir . Oturma banyolarında, böbrekler suyun içinde kalmalıdır. Banyo süresi 20 dakikadır.

Banyodan sonra kurulanılmaz ve bir bornoza sarınarak bir saat kadar yatakta terlendikten sonra kurulanılarak, kuru iç çamaşırı giyilir. Oturma banyosu suyu, sonradan ısıtılarak, iki kere daha kullanılabilir. 4-5 litrelik bir kova dolusu taze bitki veya 100g kurutulmuş bitki, akşamdan 3-4 litre suya yatırılır. Ertesi gün kaynama derecisine kadar ısıtılır ve süzüldükten sonra küvet içindeki banyo suyuna eklenir. Banyo süresi 20 dakikadır! Banyo suyu böbreklerin üstüne çıkmalıdır. Banyodan sonra kurulanılmamalı ve bir bornoza sarınarak yatakta dinlenilmelidir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder