25 Mart 2017 Cumartesi

Ayakalarınızı Canlandırın

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?

 Kış kapımızda botlarımızı giymeye başladık. Gün boyunca havasız kalan ayaklarımızın artık daha fazla bakıma ihtiyacı var. Yere sağlam basmanızı sağlayacak, ayaklarınızı canlandıracak bakım önerilerini uygulayarak, yere sağlam basabilirsiniz. Diyabet gibi hastalıklar da ayak bakımı çok önemlidir. Ayak bakım ürünü kullanmak belki çare olacaktır fakat esasta doğal tedaviler en iyisidir.Bitkisel ayak bakımı için işte önerilerimiz :

Ayaklarınıza Masaj Yapın


Ayaklarımızda bulunan 70 binden fazla sinir ucu beyne direkt olarak bağlıdır. Uzun süre ayakta kaldığınızda kendinizi yorgun hissetmenizin nedeni budur. Ayağına masaj yaparak sinir uçlarını canlandırabilir ve tüm vücutta rahatlama sağlayabilirsiniz. Masaj yapmak ayaklarınızın baskı gören kısımlarında nasır oluşumunu da önlemektedir.

Banyoya girdiğinizde bol köpüklü bir lifle ayaklarınızı ovalayın. Sıcak suyun etkisiyle ayak deriniz iyice yumuşayacaktır. Banyodan çıktıktan sonra ayaklarınızı iyice kuruladıktan sonra yoğun nemlendirici içerikli bir krem sürün. Krem sürerken masaj yapmaya devam edin.

Şişen Ayaklar İçin Yöntemler


Şişen ayaklarınızı serinletmek ve rahatlamak için lavanta özü yağı ve su karışımından oluşan sprey sıkabilirsiniz. Bu karışım ayaklarınızı dinlendirirken yumuşacık olmasını sağlar. Ayaklarınızı rahatlatmak tüm vücudunuzu dinlendirmenizi sağlar. Ilık su dolu bir kovaya 1 yemek kaşığı kuru ya da taze nane ekleyin. Ayaklarınızı yarım saat naneli suda bekletin. Ferahladıklarını hissedeceksiniz. Ayak bakımınızda tırnaklarınızı es geçmeyin. Tırnaklarınızı güçlendirmek için taze sıkılmış limon suyunu sürün. 15 dakika bekledikten sonra ılık suyla durulayın. Yoğun nemlendirme özellikli bir krem sürün.

Kan dolaşımını hızlandırmak için ayak bileklerinizle havada daireler çizin. Ayaktayken parmak uçlarınıza basarak hafifçe esneyin. Bacaklarınızı dinlendirmek için yatağa sırt üstü uzanın. Bacaklarınızı yukarı doğru uzatıp duvara dayanın.

Ayaklarınızı Yumuşatın


Topuk bölgesinde neresinde hiç yağ hücresi yoktur ve bu nedenle kolay kurur. Topuğunuzda deri çatlamasını önlemek veya var olan çatlakları iyileştirmek için aşağıdaki garantili yöntemi deneyin.

Uyumadan önce ayağınıza bolca vazelin sürüp masaj yaparak yedirin. Pamuklu bir çorap giyip uyuyun. Sabah uyandığınızda ayaklarınız yumuşacık olacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder