25 Mart 2017 Cumartesi

Ayakalarınızı Canlandırın


Ayaklarınız aktif ve doyurucu bir yaşam tarzınızın temelidir. İster  iş  yaşamınızda ister bir  yürüyüşte isterse bir koşuda ya da ailenizle birlikte bir eğlence parkında dolaşırken, ayaklarınız yoğun hayatınızdaki en sabit müttefikinizdir. Sağlıklı ayaklarınızı bu ayak bakımı ipuçlarıyla ve gerçeklerle koruyun, böylece daha rahat bir yaşam tarzına sahip olun. 

Ayak Bakımı Nasıl Yapılır?


Kış kapımızda botlarımızı giymeye başladık. Gün boyunca havasız kalan ayaklarımızın artık daha fazla bakıma ihtiyacı var. Yere sağlam basmanızı sağlayacak, ayaklarınızı canlandıracak bakım önerilerini uygulayarak, yere sağlam basabilirsiniz. Diyabet gibi hastalıklar da ayak bakımı çok önemlidir. Ayak bakım ürünü kullanmak belki çare olacaktır fakat esasta doğal tedaviler en iyisidir.Bitkisel ayak bakımı için işte önerilerimiz :Ayaklarınıza Masaj Yapın

Ayaklarımızda bulunan 70 binden fazla sinir ucu beyne direkt olarak bağlıdır. Uzun süre ayakta kaldığınızda kendinizi yorgun hissetmenizin nedeni budur. Ayağına masaj yaparak sinir uçlarını canlandırabilir ve tüm vücutta rahatlama sağlayabilirsiniz. Masaj yapmak ayaklarınızın baskı gören kısımlarında nasır oluşumunu da önlemektedir.  Banyoya girdiğinizde bol köpüklü bir lifle ayaklarınızı ovalayın. Sıcak suyun etkisiyle ayak deriniz iyice yumuşayacaktır. Banyodan çıktıktan sonra ayaklarınızı iyice kuruladıktan sonra yoğun nemlendirici içerikli bir krem sürün. Krem sürerken masaj yapmaya devam edin. 

Evde Ayak Bakımı


 • Günlük ayaklarınızı kontrol edin. Kesikler, kabarcıklar, kızarıklık, şişme veya tırnak problemlerini kontrol edin. Ayağınızın dibine bakmak için büyüteçli bir el aynası kullanın. Bir şey fark ederseniz doktorunuzu arayın. 
 • Ayaklarınızı ılık suyla yıkayın, asla sıcak değil, ılık suyla yıkayın. Günlük olarak yıkayarak ayaklarınızı temiz tutun. Sadece ılık su kullanın - yeni doğmuş bir bebekte kullanacağınız sıcaklık olmalıdır. 
 • Ayaklarınızı yıkarken nazik olun. Yumuşak bir bez veya sünger kullanarak bunları yıkayın. Leke yaparak kurulayın veya parmak uçları arasında dikkatlice kurulayın.
 • Ayaklarınızı nemlendirin, ancak parmak uçlarınız arasında değil. Kuru cildin kaşınmaması veya çatlamasını önlemek için her gün nemlendirici kullanın. Ancak  parmak mantarları arasında nemlendirme yapmayın - bu mantar enfeksiyonunu teşvik edebilir.
 • Tırnaklarınızı dikkatlice kesin. Onları düz bir şekilde kesin ve kenarlarını törpüleyin. Tırnakları çok kısa kesmeyin, çünkü bu ayak tırnak batığına  neden olabilir. Tırnaklarınızla ilgili endişeleriniz varsa, doktorunuza danışın.
 • Nasırları asla kendiniz kesmeyin.  Pomza taşı ile törpüleme yapabilir veya doğal içerikler ile nasırı geçirebilirsiniz.  Uygun tedavi için doktorunuzu ziyaret edin.  
 • Temiz, kuru çoraplar giyin. Onları günlük olarak değiştir. 
 • Özellikle diyabetli yaşayan hastalar için yapılmış çorapları düşünün. Bu çoraplar ekstra yastıklıdır, elastik üstleri yoktur, ayak bileğinden daha yüksektir ve ciltten nemi uzatan liflerden yapılır. 
 • Ayaklarınızı ılık ve kuru tutunuz. Ayaklarınızın karda veya yağmurda ıslanmasına izin vermeyin. Kışın ılık çorap ve ayakkabı giyin.
 • Ayak tabanlarında terlemeyi önleyici kullanmayı düşünün. Bu, eğer ayaklarınızda aşırı terleme varsa faydalıdır.
 • Asla yalın ayak yürümeyin. Evde bile ! Her zaman ayakkabı veya terlik giyin. Bir şeye basıp ayakları çizebilir veya kesebilirsiniz.
 • Diyabetinize iyi bakın. Kan şekeri seviyenizi kontrol altında tutun.
 • Sigara içmyin. Sigara içmek ayaklarınızdaki kan akışını kısıtlar.
 • Periyodik ayak muayenesi alın. Doktor düzenli olarak görmek, diyabetin ayak komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olabilir. 


Ayak bakımı basit gibidir fakat dikkatli olmak gerekir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder