25 Mart 2017 Cumartesi

Ayrık Otu kökü nedir? Faydaları nelerdir?
Ayrık Otu (Elytrigia repens)


Buğdaygiller ailesinden (Familia: Poaceae), rizomlarıyla çoğalan çok yıllık bitkidir.


Ayrık Otunun Faydaları


Ayrıkotu kökü;

  • idrar söktürücü,
  • mukoza koruyucu,
  • antiseptik,
  • bronşları rahatlatıcı,
  • kan temizleyici özellikler taşır.

Bol miktarda karbonhidrat (triticin), müsilaj ve saponinler, mineral tuzlar, özellikle potasyum tuzu, salisik asit ve demir, vitaminler (A, B), organik asitler içeren ayrık otunun kökü, ilkbahar başlangıcında filizlenmeye başlamadan toplanır. Yıkanarak topraktan temizlenir ve açık havada kurutulur. Kuruduktan sonra, 55 derecelik yapay ısıda tekrar kurutulması doğru olur. Çünkü tam olarak kurumadığında küflenir ve kullanılamaz.

Ayrık Otunun İyi Geldiği Hastalıklar


Bronşit türevi rahatsızlıklar, metabolizma problemleri, romatizma ve gut hastalıkları, bağışıklık sistemi iltihapları, idrar kesesi iltihabı, idrar yolları iltihabı, prostat iltihabı, öncelikli kullanım alanlarıdır. Prostat büyümesine karşı da yardımcıdır. Böbrek taşı ve kumuna karşı idrar söktürücü olarak görev yapabilir. Kan temizleyici etkisi vardır. Deri hastalıklarına ve ergenlik sivilcesine karşı kullanılmalıdır.

Sivilcelere Karşı Doğal Ayrık Otlu Maske


Sivilcelere karşı hazılayacağımız ayrık otlu karışım gerçek anlamda işe yarayacaktır. Bu karışımda neler kullanacağız peki;2 ölçü ayrık otu kökü, 1 ölçü atkuyruğu, 1 ölçü ısırgan otu, 1 ölçü mayıs papatyası, ince kıyılarak iyice karıştırılır. Bir tatlı kaşığı dolusu bitki, orta boy bir su bardağı dolusu kaynar derecede sıcak suyla haşlanır, üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. 2-3 haftalık bir kür halinde, günde 3-4 bardak çay, aç karnına veya öğün aralarında içilir.

Kullanım biçimleri: Bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış ayrık otu kökü, orta boy bir su bardağı dolusu soğuk suya eklenir, hafif ısıda 10 dakika kadar kaynatıldıktan sonra 10 dakika demlendirilir ve süzülür. Günde 3 bardak içilir.

Karışımlar: İdrar kesesi iltihabı, idrar yolları iltihabı ve prostat iltihabına karşı, civanperçemi veya ısırgan otu ile eşit oranda karıştırılır. Prostat büyümesine karşı, yakı otu ile eşit oranda karıştırılır. Bu karışımlarda, ayrık otu kökü kaynatılarak demlendirilir, öteki bitkiler haşlanarak demlendirilir ve bu iki tür çay birbirine karıştırılarak içilir. Bilinen hiçbir yan etkisi yoktur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder