25 Mart 2017 Cumartesi

Az Uyuyanlar Çok Yemek Yer Mi?


Neden kilo aldığınızı anlayamıyorsunuz - ya da bu ekstra kiloları vermek neden bu kadar zor? Uykusuzluktan muzdarip olabilirsiniz farkında olmasanız bile. Hafta içi gününüzden az uyku almanız obezite ve diyabet riskinizi artırabileceğini göstermektedir.  Mantıksal olarak, enerjiniz yoksa, sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalmak neredeyse imkansızdır. Bizler de bu konuya değinerek az ve çok uyumanın kiloya olan etkilerinden bahsedeceğiz.

Uyku Azlığı ve Kilo

Az Uyuyanlar Çok Yemek Yer
Uykusuzluğun kilo almaya katkıda bulunabilmesinin bilimsel nedenleri de vardır.  Uyku, fiziksel sistemlerin hemen hemen her biri için önemlidir. Uyku yoksunluğu, tepki zamanı, karar verme veya hafıza gibi bilişsel işlevlerde eksikliğe yol açar. Uyku, beyninizde neler olup bittiğinin ötesinde de gereklidir.  Uyku bedenin tamir ve restorasyonunda yer alır. Uyku sırasında gerçekleşen geri kalan kısım, bir sonraki gün bedeninizi canlandırır. Ayrıca, yatağın  içinde yeterince zaman harcadığınızı düşünürseniz bile, uyku yoksunluğu belirtilerinden muzdarip olabilirsiniz. Kilo üzerinde bir etkisi olması için önemli miktarda uyku yoksunluğuna ihtiyaç duyulmaktadır.

'' Az Uyu Az Ye '' Yalanı


Araştırma, uyku kısıtlaması ve metabolizmada negatif değişiklikler arasındaki ilişkiyi göstermektedir. Yetişkinlerde, gece saat dörtte bir uyuma, sabah saat 10 ile karşılaştırıldığında, özellikle kalori yoğunluğu yüksek karbonhidratlı yiyecekler için açlık ve iştah artışı ile doğru orantılıdır. Gözlemsel çalışmalar ayrıca uyku kısıtlaması ve obezite arasında bir bağlantı olduğunu düşündürmektedir. Diğer çalışmalar çocuklarda ve ergenlerde benzer modeller bulmuştur.

Bir açıklama, uyku süresinin açlık - ghrelin ve leptini düzenleyen hormonları etkilemesi olabilir. Diğer bir katkı faktörü, uyku yetersizliğinin yorgunluğa yol açabilmesi ve daha az fiziksel aktivite ile sonuçlanabilmesi olabilir.  Uykuya dalmak vücudunuzda viskoz bir döngü yaratır, bu da sizi kilo alımına katkıda bulunan çeşitli faktörlere daha yatkın hale getirir.

Daha fazla uykudan mahrum kaldığınızda, iştahınızı artıran stres hormonu kortizol düzeyleriniz yükselmektedir.   Çoğu zaman, bu sizin için kötü yiyecekler için ulaşmak anlamına gelir. Stresli olduğunuzda, bedeniniz sizi sakinleştirmek için serotonin üretmeye çalışır. Bunu yapmanın en kolay yolu, nörokimyasal reaksiyon üreten yüksek yağlı, yüksek karbonhidratlı yiyecekler yemeleridir.   
Uyku eksikliği de vücudunuzun tatlı maddeleri işleme yeteneğini engeller. Uykusuz kaldığınızda, hücrelerinizdeki yakıtı sindiren mitokondri, kapanmaya başlar. Şeker kanınızda kalır ve son derece yüksek kan şekeriyle sonuçlanırsınız.   

Uykusuz kaldığında kilo toplamanın bir nedeni de vücudunuzun hayatta kalma moduna girmesidir. Uykusuzluk, tehlikede olduğunuzu düşünerek vücudunuzu kandırır.  Metabolizmanız yavaşlıyor çünkü vücudunuz kaynaklarını korumaya çalışıyor ve aynı zamanda daha fazla yakıt istiyor. Bir uykunun bir diyete başlamak ve kilo vermek için hazır olması durumunda muhtemelen kişinin yapabileceği en önemli şey olduğunu iddia edebiliriz. 

Düzenli Uyku - Sağlıklı Kilo


Neyse ki, uykunun senin ve hedef ağırlığın arasında bir daha asla girmediğinden emin olmanın kolay yolları var . İlk önce yatma zamanını belirlemek gerekir ve kesinlikle 7.5 saat uyumalısınız. Bu sizin ışıkların sönmesinden, bu da vücudunuzun uygun zamanda uyanmasına yetecek kadar uyku almanızı sağlar.   

Hala uyku problemleri yaşıyorsanız, doktora gidebileceğiniz bir uyku günlüğü tutmanız gerekir.Günden güne neler olduğuna dair bir fikir edinmeye çalışın. Ne zaman yatağa gidecekseniz, kabaca uykuya daldığınız zaman, gecenin ortasında uyanıyorsanız, sabah uyandığınızda ve yataktan kaçta çıktığınızda notları deftere alın. Ayrıca gün boyunca hissettiğiniz, egzersiz, kafein alımı, alkol ve stres düzeyleri gibi diğer uyku ile ilgili işaretleyicileri   not aldığınıza emin olun.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder