17 Mart 2017 Cuma

Bağırsak parazitlerine karşı bitkisel çözümlerBağırsak Parazitleri


İnsan bağırsağında hastalık etkeni tenyalar (Taenia sp.), bağırsak solucanları (Trichinella) ve kıl kurtları (Enterobius vermicularis) parazit hayvanlardır.

Taenia sp.

Tenya türlerinden Taenia saginata çiğ sığır etinden, Taenia solium çiğ domuz etinden insanlara bulaşır ve taeniasis hastalığı etmenidir. Hijyen kurallarına uyulmaması da yumurtalarının bulaşmasına nedendir.
Taenia saginata 5- 20 yıl yaşayabilir, uzunlukları genelde 5 metreye ulaşır; fakat 25 metreye de ulaşabilir. Taenia solium 25 yıl yaşayabilir ve 2-7 metre uzayabilirler.

Taeniasis Belirtileri nelerdir?

İştah artışına rağmen kilo kaybı, karın ağrısı, kabızlık veya ishal, ateş, mide bulantısı ve kusma.

Bağırsak Solucanları (Trichinella)

Trichinellosis hastalığı etmenidir. Hastalığın nedeni enfekte çiğ et tüketimidir. Trichinella spiralis'in olgun dişileri 3-4 mm uzunluğundadır. Döllenmiş bir dişi 2-6 hafta arasında 500-1000 larva üretir. Larvalar yaklaşık dört gün içinde ince bağırsakta olgunlaşır.

Trichinellosis enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

Trichinellosis belirtilerinın şiddeti ve süresi değişir. Bulantı, kusma, ishal, yorgunluk, ateş ve karın rahatsızlığı sık belirtilerdir. Devamındaki izlenen belirtileri ise, baş ağrısı, ateş, titreme, öksürük, yüz ve gözlerin şişmesi, ağrıyan eklemler ve kas ağrıları, kaşıntı, ishal veya kabızlıktır.
  
Hafif ila orta dereceli enfeksiyonlarda, çoğu semptom birkaç ay içinde azalır. Yorgunluk, halsizlik, kas ağrısı ve ishal aylarca sürebilir.


Enfeksiyon ağır ise, hastaların koordinasyon hareketleri güçleşir; kalp ve solunum problemleri yaşayabilir. Daha ağır vakalarda da ölüm nedenidir.

Kıl Kurtları (Enterobius vermicularis)

Enterobiasis hastalığı etkenidir. Solucanlar küçük, sarı-beyaz  iplikçik şeklindedir. Erkeklerden büyük dişiler 8-13 mm x 0.3-0.5 mm; erkekler 2-5 mm x 0.1-0.2 mm'dir.

Dışkıdaki yumurtaların ağıza, ağızdan sindirim sistemine ulaşmasıyla bulaşır. Önlenebilmesi için hijyene dikkat edilmelidir.


Enterobiasis Belirtileri

Çocuklarda sık görülür. Özellikle geceleri anüsün şiddetli kaşınmasına nedendir. Kadınlarda solucan vajinaya göç edebilir ve kaşıntıya neden olur.

Bağırsak parazitleri için bitkisel formüller

 

Tenyaları Düşürmek İçin Doğal Yöntemler

  •  1 çorba kaşığı eğrelti otu 2 su bardağı kaynar suya konularak çay gibi demlendirilir.15 dakika ara ile aç karnına birer su bardağı içilir.
  • 1 litre kaynar suya 1 yemek kaşığı kekik konularak 15 dakika demlendirildikten sonra süzülür. Sabahları aç karnına
  • Günde 4 bardak su tüketilmeli.
  •  İnce rendelenmiş 200 gram havuç sabahları aç karnına yenilir.Öğleye kadar bir şey yenmez.Öğle ve akşam yemeklerinden 20 dakika önce 100 er gram daha yenir. 5-6 gün boyunca bu uygulamaya devam edilmelidir.

Yuvarlak Solucanları Düşürmek İçin Doğal Yöntemler


Yuvarlak solucanlar 10-20 cm boyunda olup genellikle 3 ile 10 yaş arası çocuklarda görülür.Karın şişlliği,karın ağrısı,zayıflama ve kaşıntı görülür.

Yuvarlak solucanların tedavisi için uygulamamız gereken doğal bitkisel çözüm ;1 su bardağı kaynar suya 1 tatlı kaşığı papatya konulur.10 dakika demlendirilip süzülür. Yemeklerden 1 saat önce günde 3-4 bardak içilir.

Kıl kurtları İçin Doğal Tedaviler


Kıl kurtları 3-4 milimetre boyunda olup gözle zor görülen ufak kurtlardır.Geceleri uykusuzluk,sinir bozukluğu,baş dönmesi ve apandisit bölgesinde ağrılara sebep olurlar.

Kıl kurtları için uygulanabilecek doğal yolla bitkisel tedavi ;Sabahları aç karnına 250 gram çilek yenilip,öğleye kadar başka bir şey yenmezse şifa olur.Bir süre buna devam edilmelidir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder