16 Mart 2017 Perşembe

Ban Otu ve Yararları
Bu yazımızda siz değerli okuyucularımıza, çok bilinmeyen fakat faydalı bir bitkiyi tanıttık. Bitkisel sağlık çözümleri hakkında yazılarımız devam ediyor. Keyifli okumalar.

Ban Otu Nedir?


Orta verimli ve drenajı iyi topraklarda; yol kenarları, atık alanlar, terk edilmiş bahçeler ve ekilmemiş alanlarda yaygındır.
Bitki parçalarının tadı ve kokusu hoş değildir. Tropane alkaloidleri hyoscyamine içerir. Skopolamin ve atropin insanlar ve hayvanlar için zehirlidir. Tohumlar en yüksek alkaloit konsantrasyonuna sahiptir. İnsanlarda, özellikle tohumların yutulması zehirlenmeye ve nörolojik zararlara neden olur.


Yumuşak tüylü, otsu bir bitkidir. Gavur haşhaşı adıyla da anılmaktadır. Yaprakları yumuşak, saplı veya sapsızdır. Çiçekleri sapsız veya kısa saplıdır. Taç yaprakları alt tarafta tüp şeklinde, üst tarafta biraz eğri olarak genişlemiş ve yayılmış olup, tepede beş lobludur. Meyve çok tohumlu ve bir kapakla açılıp tohumlarını saçan bir kapsüldür.

Coğrafyamızda altı ban otu türü bilinmekle beraber, bu türlerden yalnız ; Hyoscyamus niger (Siyah ban otu) ile H. muticus (Mısır ban otu) tedavi sahasında kullanılmaktadır. Mısır ban otu memleketimizde Malatya civarında bulunmaktadır. Bilhassa alkaloit endüstrisi için önemlidir. Siyah ban otu hemen hemen bütün Anadolu ve Trakya’da bulunur. Tıbbi farmakolojik amaçlı kullanılır.

Hyoscyamus niger (Siyah ban otu): Mayis-Eylül ayları arasında sarımsı renkli çiçekler açan, 30-80 cm boylarında, 2 senelik, otsu ve özel kokulu bir bitkidir. Gövdeleri dik, basit veya dallanmış ve yapışkan tüylüdür. Yaprakları, donuk yeşil renkli, kenarları girintilidir. Çiçekler çok kısa saplıdır. Çanak yaprakları tüp seklinde, üzeri damarlıdır. Taç yaprakları huni şeklinde, beş parçalı, kirli sarı renkli ve mor damarlıdır. Meyveleri çanak yapraklar tarafından sarılan, kapak ile açılan bir kapsüldür. Bu kapsül içinde gri esmer renkli, oval veya böbrek şeklinde, üzerinde küçük çukurcuklar bulunan çok miktarda tohum bulunur.

Coğrafyamızda nereye eksek çıkabilir fakat üretilen çok da bir yer yoktur.

Ban Otunun Kullanıldığı Alanlar


Bitkinin kullanılan kısmı; yaprakları, kökü ve tohumlarıdır. Yapraklar, bitki çiçekli iken toplanır ve kurutulur. Tohumlar tamamen olgunlaştıktan sonra alınır, güneşte veya daha iyisi 40-50 derecelik fırınlarda  kurutulur. Yaprak, tohum ve bilhassa köklerde alkaloitler bulunmaktadır. Kuvvetli bir uyuşturucu ve ağrı kesicidir. Bazı müshillerin tesir edebilmesini kolaylaştırır. Çeşitli merhemlerin terkibinde kullanılmaktadır. Bilmeden kullanıldığında sık sık zehirlenmelere sebep olan bir bitkidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder