29 Mart 2017 Çarşamba

Bebeğim Neden Ağlıyor?


Bebekler hiçbir neden olmadan boşu boşuna ağlamazlar. Mutsuz olduklarında, aç olduklarında veya bir şey onları rahatsız ettiğinde - aç olma durumu, sıcak su veya soğuk su ile banyo, altına kaçırmış olmaları, pişik vb. sebeplerden- bebekleriniz ağlarlar.

Bebekler ağlamaya başladı mı anne - babalar ne yapacaklarını şaşırırlar. Bu durum özellikle ilk çocuk sahibi olanlar için daha sıkıntılı bir süreçtir ve ne yapacaklarını bilmezler. Burada en önemli husus bebek sürekli ağlıyor ve siz kontrollerini yaptığınıza inanıyorsanız mutlaka bebeğinizi doktora götürmelisiniz. Burada size vereceğimiz bilgiler sadece önlem amaçlıdır bunu sakın unutmayınız.

Bebeğiniz Sürekli Ağlıyorsa ?


Bebekler konuşamadıkları için sıkıntı duydukları her konu karşısında ağlayarak cevap verirler.Bebeğinizin ağlaması, beyni henüz yeterince gelişmediği için tek başına başa çıkamadığı yoğun duygular ve korku veren bedensel hisler için yardım istemesi anlamına gelmektedir. Bebekler hiçbir neden olmadan boşu boşuna ağlamazlar. Mutsuz olduklarında, bir şey gerçekten canlarını yaktığında veya sıkıntılı bir durum ile karşı karşıya olduklarında size haber vermek ve sizin yardımınızı almak için ağlarlar.

İnsan oğlu yavrusu doğada en savunmasız doğan yavrulardır. Aslında bebeklerin gebelik süresini anne karnının dışında tamamladığını söyleyebiliriz. Freud’un insan yavrusu için “dünyaya tamamlanmamış olarak gelir” demesi doğrudur. Yeni doğmuş bir bebeği dışarıdaki bir cenin gibi düşünebiliriz. İşte bu nedenle yani doğduklarında yeterince olgunlaşmış olmadıkları için bebekler çok hassastır ve bakıma muhtaçtırlar.

Bebeklerin ağlamasına en çok ne sebep olur?


Bebekler hem fiziksel hem de duygusal pek çok nedenden ötürü ağlayabilir. Bir bebek, yorgun ya da aç olduğu zaman ya da başka bir çevresel faktör tarafından rahatsız edildiği zaman ağlayarak tepki gösterirler.

Annelerin ağlamanın ne anlama geldiğini anlama şansı var mıdır?


İlk başlarda ağlamanın ne anlama geldiğini çözmek zor olabilir ama zamanla ağlamaları çok daha doğru bir şekilde okumayı öğreneceksiniz. Örneğin; zamanla açlık ağlamasını yorgunluk ağlamasından ayırt etmeye başlayacaksınız. Bazen ise ağlamanın nedenini kesinlikle bilemeyeceksiniz. Ve  bu konuda tecrübe sahibi oldukça ne zaman doktora gitmeniz gerektiğinin de farkına varacaksınız.

Bebekler en çok ne zaman ağlar?


Bebeklerde ağlama ilk aylarda fazladır. Bebek, 12-16 haftalık olduğunda ise ağlama durumunda azalma olur. Bunun nedeni bebeklerin artık bir miktar sosyalleşmesi ve çevresini algılamaya başlamasıdır. Daha büyük bebekler ve 3-4 yaşına kadar çocuklar, açlık, soğuk, yorgunluk, hastalık gibi sebepler yüzünden ağlamaya devam ederler. Bunun yanında, ağlamaya neden olan yeni hisler eklenmiştir.

Daha da büyüdükçe aileleri ile olan bağları gelişir ve bebek aileden birisi işe gittiği zaman kaybetme korkusu ile ağlayabilmektedir. Konuşamayan bir çocuk için ağlama genelde “hayır” anlamına gelmektedir. “Hayır bir başkasının kucağına gitmek istemiyorum”, “Hayır bu elbiseden hoşlanmıyorum” gibi tepkilerini ağlayarak dile getirirler.

Bebek ağladığında ne yapmak gerekir?


Bebeklere her ağladığında müdahale etmek, sakinleşmeleri için yardımcı olmak gerekir. Ağlamasına uzun süre cevap verilmeyen bebekler aşırı duyarlı bir stres algılama sistemi geliştirebilirler ve bu gelecek hayatlarını olumsuz olarak etkiler.

Bebeğinizin kendi kendine sakinleşmesini beklememelisiniz çünkü bebekler çoğu zaman ilgisizlikten ağlayabilirler. Bir bebek, ağlamayla kaybettiği kontrolünü kendisi sağlayamaz, bunu sadece siz yapabilirsiniz. O nedenle bebeklerin her ağlamasına dikkatli ve şefkatli bir şekilde cevap verilmelidir.

Araştırma ve gözlemler göstermekte ki ağlamalarına cevap verilen bebekler ilerleyen zamanda daha az ağlayan, daha mutlu ve daha kolay sakinleştirilebilen çocuklar oluyorlar.

Fakat başta da belirttiğimiz gibi unutmamanız gerekir ki bebeğiniz çok fazla ağlıyorsa mutlaka doktora gitmelisiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder