29 Mart 2017 Çarşamba

Bebeğinizi Emzirirken Dikkat Etmeniz Gerekenler
Anneler bebeklerini ne kadar emzirmesi gerektiğini bazen bilemezler fakat bebek süt emdiği sürece emzirmek bu durum da en mantıklısıdır. Anne bebeğinin memeyi aramasından onun ne zaman emmek istediğini çok rahat anlayabilir. Bebeğinizi emzirmeden önce ellerinizi mutlaka iki-üç dakika kadar sabun ve ılık su ile yıkamalısınız.

Bebeğinizi emzirirken onu güvenli bir şekilde tutmalı sizde rahat bir şekilde oturmalısınız ayrıca bebeği emzirirken 10 dk da bir meme değişikliği yapabilirsiniz. Bir sonraki emzirmeye bebeğin en son aldığı göğüsten başlamalısınız. . Unutmayın ki sütün oluşması ve bollaşması bebeğinizin emmesine bağlıdır. Ayrıca bebek emzirirken ellerinizi yıkamalı  ve bebeğin meme emerken nefes alabildiğine dikkat etmelisiniz. Bebek memeyi emerken sadece meme ucu değil göğsün koyu renkli bölgesini tamamen almalıdır. Bazı bebekler ilk günlerde çabuk yorulurlar ve anne göğsünde daha uzun kalmayı tercih ederler. Bebeğiniz doyduğuna kendi karar verir ve memeyi bırakır.

Emzirme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler


Emzirme sonrasında mutlaka bebeğinizin gazını çıkarmalısınız. Gaz çıkarmak için bebeğinizi omzunuza yatırarak yumuşak hareketler ile sırtını ovmanız yeterlidir. Bazı durumlarda gaz çıkarma işlemi emzirme sırasında da yapılmalıdır.  Bebek gaz çıkarma sırasında emdiği sütün bir kısmını çıkartabilir. Gaz sancıları bebeklerin ilk aylarda gelişmemiş sindirim sistemi nedeniyle karşılaştıkları bir sorundur.Gaz sancılarını gidermek ve bebeğinizin gazını daha rahat çıkarmasını sağlamak için bebekler için özel olarak üretilmiş doğal bitki (rezene veya papatya) çaylarını kullanabilirsiniz. Ekstre oranları bebeklerin sindirim sistemine göre ayarlanan rezene ve papatya çayları beslenme aralarında veya beslenme sonrasında bebeğe istenilen sıklık ve miktarda verilebilir. Bu tip bebek çayları, bebeklerin gazını kolay çıkarmasını ve daha rahat uyumalarını sağlarlar. Buda bebeğin sindirim merkezini korumasına ve sağlıklı olmasına yardımcı olur.

Göğüslerin yara olmasını engellemek ve iltihaplardan korunmak için göğüs ve göğüs uçlarının bakımına özen göstermelisiniz. Emzirmeden sonra göğüsleriniz temizlemeli ve ardından özel nemlendiriciler kullanmalısınız. Fakat burada dikkat edilmesi gereken şey bebeğin bidahaki emzirmesinde mutlaka meme uçlarınızı yıkamalısınız. Bebeğin memeye iyi yerleşmediği durumlarda meme başında hafif çatlaklar oluşabilir. Bu durumda meme başlarına bitkisel yağ sürebilirsiniz.

"Buradan Hamilelikten Sonra Kilo Verme konumuza ulaşabilirsiniz."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder