30 Mart 2017 Perşembe

Bebek Beslenmesinde İlk 6 Ay


Bebek beslenmesi çok önemlidir ve genelde ilk 6 ay anne sütü yeterli gibi görünmektedir. Fakat bazı ekstrem durumlar çocuğunuz beslenmesinde değişikliklere neden olabilmektedir. Bundan kaynaklı aşağıdaki yazımızı bir destek olarak kabul edin ve herhangi bir sorunda doktorunuza gitmeniz gerektiğini unutmayın. 

Bebek Beslenmesinde İlk 6 Ay


Bebek Beslenmesinde İlk 6 Ay
İlk 6 ay bebekler anne sütü ile beslenmelidir. Doğumdan sonra ilk günlerde, özellikle ilk yarım saatte annenin salgıladığı klostrum alerjilere ve hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendiren en temel besindir.İlk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenen bebekler ishal, zatürre gibi bulaşıcı hastalıklara, alerjik hastalıklara daha az yakalanırlar ve daha sağlıklı büyürler.İlk aylarda anne sütü ile birlikte verilen ek besinler bebeğin sindirim sistemi gelişimini tamamlamadığı için, kansızlığa neden olmasıyla birlikte anne sütünün bağışıklık sistemini geliştirmesini engeller. Ayrıca, bebeğin emme gereksinimini azaltacağından anne sütünden yeterince yararlanmasını da engeller.Altı aydan önce bebeğinizin anne sütü dışında suya ya da başka sıvılara (bitkisel çaylar, meyve suyu, vb.) ihtiyacı yoktur.Bebeğinizi sık sık (1-2 saat aralarla veya her ağladığında) emzirerek bu sütten faydalanmasını sağlayınız.Anne sütü ile beslenen bebekler, D vitamini sentezini gerçekleştirebilmeleri için güneş ışığından direkt ve düzenli yararlandırılmalıdırlar.

Annelerin Yapması Gerekenler

Bebeğinizi emzirirken rahat bir pozisyonda oturunuz.Bebeğinizin yalnız meme ucunu değil, meme ucu etrafında ki koyu renkli bölümü de kavramasına dikkat ediniz.Göğüs uçlarında acıma, çatlak gibi durumlar görülebilir. Böyle bir durumda bebeğinizi doğru teknikle emzirmeye devam ediniz.Göğüslerinizi kuru tutun, çatlaklar geçmezse doktorunuza başvurunuz.Bebeğiniz bir meme ile beslenmiş ise bir sonraki emzirmede diğer meme verilmelidir. İki meme verilmişse bir sonraki öğüne son verilen taraftan başlanır.

Tüm annelerin sütü yararlıdır. Anne sütü ile beslenen bebekler her beslenmeden sonra kaka yapabilirler. Bu durum normaldir.Emziren anneler her zaman sütyen giymelidir.Bebeğinizi sık besleyiniz çünkü göğüslerin boşalması ile süt yapımı artar. Emzirmediğiniz durumlarda göğsünüzü elle sağarak veya süt pompası yardımıyla mutlaka boşaltın.Bebeğin yeterince anne sütü aldığı , haftada en az 150 gr. kilo alması ve günde en az 6-7 kez bezini ıslatması ile anlaşılır.

Emziren anneler günde en az 2 su bardağı süt veya yoğurt tüketmeli , tüm besin gruplarından düzenli olarak yemelidir. Emziren anneler SİGARA İÇMEMELİ; çay ve kahveyi az tüketimini sınırlandırmalıdır. 

Çalışan anneler sütlerini sağarak saklayabilirler. Anne sütü oda ısısında 6 saat, buzdolabı rafında 24 saat, derin dondurucuda 6 ay değerini kaybetmeden bekletilebilir. Saklanan anne sütü hiç bir zaman kaynatılmamalıdır. Kullanmadan önce kavanoz sıcak suda bekletilerek ısıtılmalıdır.


Bebeğinizin sağlığı ile ilgili ayrıca Bebeğinizin 1-3 Aylarındaki Sağlığı başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder