28 Mart 2017 Salı

Bebek Beslenmesinde Tahıla Yer Verin


Bebekler genelde ilk aylarda anne sütünden yararlansa da daha sonra bebekler ek gıdaya geçmeye başlarlar. Bu geçiş sürecinde anneler bebeklerine ne gibi besinler vermesi gerektiğini tam bilemeyebilir veya eksik verebilirler. Bebek beslenmesinde tahılın önemine bu yazımızda değinerek size destek olmaya çalışacağız. İyi okumalar dileriz.

Bebek Beslenmesi ve Tahıllar 

Bebek Beslenmesinde Tahıl
Beslenme piramidinin temelinde tahıllar vardır. Bebeğin günlük beslenmesinde 80 gr. tahıl bulunması oldukça sağlıklıdır ve sadece buğday değil, diğer tahıllara da bebek beslenmesinde bulunması gerekir. Ayrıca tahılları bebeğinize çorba yaparken veya meyve püresi verirken kullanabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin sindirim sistemi de düzenlenir ve daha iyi bir doyuma ulaşır.

Bebekler için Tahılın Önemi

Tahıllar lifler ve B vitaminleri açısından zengindir, B vitamin alımını arttırırlar. Aynı zamanda demir alımını arttırırlar. Tahıllar ayrıca temel karbonhidrat kaynağıdır. Doğru ve sağlıklı tahılların tüketimi bebek ve çocukları gelecek yaşamlarında sağlıklı karbonhidratları tüketmeye alıştıracaktır.
Tahıllar, bebeklerin fiziksel ve zihinsel gelişimine yardımcı olur. Zengin lif içeriğiyle sindirim sistemini düzenler ve bebeklerin bağırsaklarının sağlıklı çalışmasını sağlar. Sağlıklı bir sindirim sistemini desteklediği için bebeğin midesine giden diğer besinlerin de emilimini ve faydasını da artırır.
Ayrıca, tahıllardan sağlanan karbonhidratlar, bebeğin enerji üretmesi ve beyin aktiviteleri için en önemli kaynaklardan biridir. İçerdikleri kompleks karbonhidratlar, enerji verici glikozu daha yavaş ve daha uzun sürede açığa çıkarıyor. Böylece bebeklerin obezite riski de azalıyor. Ayrıca daha sağlıklı bir kiloya sahip oluyorlar.Konumuzla alakalı olarak Bebeklerde İştahsızlık yazımıza da annelerin ilgisini çekebilir. Bebeğinizin sağlığı ile ilgili sorunlarda aile hekiminize düzenli kontroller yaptırmanız gerektiğini unutmayınız. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder