25 Mart 2017 Cumartesi

Bebeklerde Beden Eğitimi


Bazılarımız bebeklerde beden eğitimi yazımıza şaşırabilir ama bebekleriniz belli yaşa geldiklerinde beden eğitimi son derece önemlidir. Genelde küçük çocuklar jimnastik eğitimi ile son derece sağlıklı bir bedene sahip olabilir. Bizlerde bu yazımızda bu konu hakkında ebeveynlere bilgiler vererek küçük yaşta çocuklarını yönlendirmelerine katkıda bulunmaya çalışacağız. İyi okumalar dileriz. 

Bebeklerde Spor ve Beden Eğitimi


Bebeklerin kas ve kemikleri, 3. aydan itibaren doğal olarak gelişmeye başlar. Dördüncü ayına kadar yapacağı bütün jimnastik, altı açıldığı zamanki hareketleridir.

Bebeklerde Beden Eğitimi, Bebeğin Eğitilmesi

Bebeklerde Beden Eğitimi
Gerçek anlamda bilinçli bir şekilde, sizin yaptıracağınız beden hareketlerine ise ancak bu aylar­dan sonra, yani bebek dördüncü ayına girdikten sonra karşılık bulabilir. Jimnastik hareketleri kan akışını hızlandırır ve vücudun her yerine fazla kanın gitmesini sağlar, adale ve kemik gelişimi daha düzgün olur, solunum güçlenir, sindirim kolaylaşır, bağırsak hare­ketleri düzene girer, iştah açılır. Bunların sonucu olarak da çocuk canlı ve sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Jimnastik Hareketleri Ne Zaman Yapılır?

Beden eğitiminin meme ve banyo saatinden önce yapılması tavsiye edilir. Mesela, saat 9.30-10.00 arasında.

Bebeklerde Jimnastik Hareketleri Nelerdir?


Havalandırılmış, temiz bir odada ve uygun bir masanın üze­rinde yapılmasını öneriyoruz. Odanın sıcaklığı 20 derecenin altında olmamasına önem gösterin. Masa üzerine kalın bir battaniye ve onun da üzerine temiz bir örtü serilmelidir.

Bu Hareketler Ne Kadar Süreyle Yapılmalıdır?

Başlangıçta 1 -2 dakika kadar yaptırılan beden hareketleri za­manla biraz daha artırılarak 5 dakikaya kadar çıkabilir. Bunlardan başka, bebeğin jimnastiği ile ilgili olarak bilinmesi gerekli noktalar şunlardır: 


Bu hareketler bebeğe annesi tarafından yaptırılmalı ve bebek ile anne arasında yakınlaşmanın sağlanması bağların gelişmesine yardımcı olacağı için anne bebeğinin yanından ayrılmamalıdır. Böylece hem bebekle aralarında daha çok yakınlaşma olur, hem de çocuğun dilinden en iyi anlayan kimse o olduğu için jim­nastik sırasında küçüğün göstereceği tepkileri de yine en iyi o de­ğerlendirir. 


Anne bebeğe egzersizi çıplak olarak yaptırabilir fakat hava durumunun yanında bu ev sıcaklığı ile alakalı bir durumdur.  Ayrıca bebek uygun kıyafetler giyebilir, oda pencere açık bırakılarak havalandırılabilir.  Çocuk jimnastik yaparken huzursuz olursa, anne çocuğu zorlamamalıdır.  Çocuk hasta olabilir ve anne bunun farkına varmayabilir. 

Bebeğinize bu eğitimi vermek için mutlaka bir uzmandan yardım almalı veya salona bebeğiniz ile gitmelisiniz.  Çocuğunuz küçük yaşlarda başlayan egzersiz aktivitesi kaslarını güçlendirecek ve çocuğunuza esneklik katacaktır. Küçüğe jimnastik yaptırırken bazı beden hareketleri yavrunun hoşuna gitmeyebilir. Bunun üzerinde fazla durmayın. Her gün tekrarlayarak alıştırmaya çalışın. Hareketleri yaptırırken sert geçişler yapmayın. Tersine, her hareketinden sonra eğer çocuk terlemişse, teri bir tülbentle kurulanmalıdır. Hareketler bittikten sonra da hafif masaj yapılmalıdır. Masaj elinizin çocuğun vücu­dunda ‘okşar’ gibi dolaşmasıdır.


Ayrıca Çocuğunuz ve Bebeğiniz İçin Beslenme Tavsiyeleri yazımız size yardımcı olabilir. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder