30 Mart 2017 Perşembe

Bebeklerin BeslenmesiBebeklerin Beslenmesi


Artık siz de anne oldunuz. Bu belki ilk çocuğunuz.Doğum sırasında çekilen sıkıntıları bebeğinizin sesini du­yunca zaten unuttunuz. Bebeğinizin sağlık durumu da iyi. O halde sizin için şimdi en önemli olan, bebeğinizin gerektiği gibi beslenmesi.

İşte yazımızda sizlere bebeğinizi nasıl beslemenin daha uy­gun olduğunu, hangi mamayı nasıl vereceğinizi anlatacağız.

1 Aylık Bebeklerin Beslenmesi


Bebeğinizi anne sütüyle besliyorsunuz. Anne sütünün bebeklere ne kadar yararlı olduğunu daha önceki yazılarımızda anlatmış­tık. Hangi annelerin çocuklarına meme vermelerinin de sakıncalı olduğunu belirtmiştik. Çocuğunuza meme vermeye başladığınız şu ilk günlerde sütünüzün yeterli olup olmadığını haklı olarak me­rak edebilirsiniz. Çocuğunuz iyi uyumuyor, çok ağlıyor ve sinirli görünüyor, kakası balgamlı, kahverengi ya da kahverengi-yeşilimsi ise kaygılanmakta haklı olabilirsiniz. Bu durumda süt tartısı yapmanız gerekir. (Aşağıdaki tablodan bebeğinizin bir gün­de alacağı süt ya da mama miktarı hakkında bilgi edinebilirsiniz.)

İlk Ayda Bebeğin Alacağı Süt ve Mama Miktarı

  • 1. hafta başında günde 70 cc. 1. hafta sonunda günde 400 cc.

  • 2-3. haftalar:

Her öğünde 100-120 cc. (TOPLAM 500-600 cc.)

  • 4-5. haftalar:

Her öğünde 120-140 cc. (TOPLAM 600-700 cc.)

Eğer bebeğiniz iyi uyuyor ve hayatından memnun görünüyorken, zaman zaman ağlıyorsa bunun beslenme dışında bir nedeni var gibi görünüyor. Söz gelişi; gazı vardır veya iyi kundaklanmamış olabilir.

Bebeğinize ikinci haftadan sonra vitamin vermeye başlamak gerektiğini de bu arada sizlere söylemiş olalım. Ayrıca, mevsimine gö­re yine ikinci haftadan sonra meyve suyu vermelisiniz. Özellikle yaz aylarında bebeğinizin artan su gereksinimini karşılamak ama­cıyla ona meme saatleri arasında, kaynatılmış ve oda sıcaklığına kadar soğutulmuş su vermeyi de unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder