30 Mart 2017 Perşembe

Bebeklerin Beslenmesi


Artık siz de anne oldunuz. Bu belki ilk çocuğunuz.Doğum sırasında çekilen sıkıntıları bebeğinizin sesini du­yunca zaten unuttunuz. Bebeğinizin sağlık durumu da iyi. O halde sizin için şimdi en önemli olan, bebeğinizin gerektiği gibi beslenmesi. İşte yazımızda sizlere bebeğinizi nasıl beslemenin daha uy­gun olduğunu, hangi mamayı nasıl vereceğinizi anlatacağız.

1 Aylık Bebeklerin Beslenmesi

Bebeklerin Beslenmesi
Bebeğinizi anne sütüyle besliyorsunuz. Anne sütünün bebeklere ne kadar yararlı olduğunu daha önceki yazılarımızda anlatmış­tık. Hangi annelerin çocuklarına meme vermelerinin de sakıncalı olduğunu belirtmiştik. Çocuğunuza meme vermeye başladığınız şu ilk günlerde sütünüzün yeterli olup olmadığını haklı olarak me­rak edebilirsiniz. Çocuğunuz iyi uyumuyor, çok ağlıyor ve sinirli görünüyor, kakası balgamlı, kahverengi ya da kahverengi-yeşilimsi ise kaygılanmakta haklı olabilirsiniz. Bu durumda süt tartısı yapmanız gerekir. (Aşağıdaki tablodan bebeğinizin bir gün­de alacağı süt ya da mama miktarı hakkında bilgi edinebilirsiniz.)

İlk Ayda Bebeğin Alacağı Süt ve Mama Miktarı


1. hafta başında günde 70 cc. 1. hafta sonunda günde 400 cc. 
2-3. haftalar: Her öğünde 100-120 cc. (TOPLAM 500-600 cc.)
4-5. haftalar: Her öğünde 120-140 cc. (TOPLAM 600-700 cc.)

Eğer bebeğiniz iyi uyuyor ve hayatından memnun görünüyorken, zaman zaman ağlıyorsa bunun beslenme dışında bir nedeni var gibi görünüyor. Söz gelişi; gazı vardır veya iyi kundaklanmamış olabilir.

Bebeğinize ikinci haftadan sonra vitamin vermeye başlamak gerektiğini de bu arada sizlere söylemiş olalım. Ayrıca, mevsimine gö­re yine ikinci haftadan sonra meyve suyu vermelisiniz. Özellikle yaz aylarında bebeğinizin artan su gereksinimini karşılamak ama­cıyla ona meme saatleri arasında, kaynatılmış ve oda sıcaklığına kadar soğutulmuş su vermeyi de unutmayın.

Bebeklerde İlk 6 Ay BeslenmeEmzirme, bebek beslemenin en iyi yöntemidir ve bebeklerin hayatlarında en iyi başlangıcı sağlamak için ilk 6 ay boyunca özel emzirme önerilmektedir.  Yaklaşık 6 aylıkken, sadece bir bebeğin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için meme veya süt formülü yeterli olmayacak ve katı gıdalara sütten kesilme süreci başlayacaktır.  Katıların sokulmasının zamanlaması, bebeğin gelişimine dikkat etmelidir, çünkü bu durum geniş ölçüde değişebilir. Meyve, sebze ve buğday olmayan tahıllar ilk sütten kesilmiş bebekler için uygundur; Gıdaların miktarı ve çeşitliliği, diğer tahıllar, süt ürünleri, et, balık, yumurta ve bakliyat türlerini içerecek şekilde kademeli olarak artırılmalıdır. 6 aylıktan itibaren anne sütünü ana içeceği olarak alan bebeklere A, C ve D vitaminleri sağlayan bir takviye (sıvı damlası şeklinde) verilmelidir.

Bebeklerde Sütten Kesilme Sonrası 


Sütten kesilme sonrası  bir ağız hareketine ihtiyaç duyan, kaşığa ya da parmakları kullanan bir gıda hissine alışmış bir bebek ile karşılaşmanıza neden olur.  İlk sütten kesme aşaması, tadın gelişmesi için hassas bir zamandır. Ebeveynler, bu aşamada çok çeşitli farklı yiyecek ve tatları tanıtmaya çalışmalıdır, çünkü bunun daha sonra bir bebeğin telaşlı yiyici olma riskini azaltacağına dair kanıt vardır.

 • Meyveler, sebzeler veya bebek pirinci gibi püreli gıdalarla başlayın. Bunlar başlangıçta bebeğin normal sütünden (anne sütü veya formülü) biraz karıştırılabilir. Bebek, aşırı yorgun veya aç olmadığı zaman günde bir kez birkaç çay kaşığı sunulmalıdır. 
 • Miktar ve sıklık, günde bir defadan ikiye ve sonuçta günde üç beslemeye kademeli olarak artırılabilir. 
 • Bebeğin kendi hızına gitmek ve beslenmek için bolca zaman ayırmak önemlidir. Bebeklerin katı yiyecekleri ağzın önünden arkaya doğru hareket ettirerek yutması gerektiğini öğrenir. 
 • Bebekler, kendilerini başka bir kaşıkla beslerken  kendi kaşıklarını vererek kendilerini beslemeyi öğrenmeye teşvik edilmelidir.
 • Sütten kesmenin ilk aşamalarında, bebekler hala beslenme gereksinimlerinin çoğunu meme veya formül sütünden (günde en az 500-600ml formülü) alacaktır.

6 aydan önce kaçınılması gereken yiyecekler

Bir bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesi zaman aldığı için, bazı gıdalar, 6 aydan önce hiçbir zaman, alerjilerin gelişmesini veya zararlı bakterilere maruz kalma riskini azaltmak için kullanılmamalıdır. Bu gıdalar buğday, yumurta, balık ve kabuklu deniz hayvanlarını (alerji riski nedeniyle) ve bazı peynir çeşitlerini (bebeğin bağışıklık sisteminin henüz hazır olmadığı bakterileri içerebilen) içerir. 

Bebeklerde 7-9.Ay Beslenmesi 


Sütten kesmenin ilk aşamalarından sonra, bebekler çok daha geniş bir aralıkta gıda, doku ve tatlara sunulmalıdır. 6 ay sonra süt ürünleri, buğday içeren gıdalar ve çeşitli protein içeren gıdalara bebekler katılabilir. Verilen gıdaların miktarını kademeli olarak arttırmanın yanı sıra, pürüssüz pürelerden püresi ve lumpier gıdalara geçişte doku da değişmelidir.

Bu aşamada denemek için gıdalar şunlardır:

 • Sebzeler ve tavuk ya da diğer et türleri 
 • püreleri
 • Sebze ve fasulye ya da mercimek püresi 
 • Ekmek, pilav ve makarna 
 • Yoğurt  
 • Tam yağlı süt, örneğin karnabahar peyniri yapmak için pişirmede kullanılabilir. veya peynir sosuyla (veya kahvaltılık gevreklerle) diğer sebzeler.

Yumuşak parmak yiyecekleri de bu aşamada verilmelidir. Bunlar çiğneme pratiği sağlar ve bebeklerin kendilerini beslemelerini teşvik etmeye yardımcı olur. Parmak besinleri ayrıca bir bebeğin ilgisini çekmeye yardımcı olabilir - bazı bebekler, püre haline getirilmiş yiyecekleri tutabilecekleri yiyecekleri tercih ederler. Bu aşamada verilebilecek parmak yiyecekleri arasında pişmiş sebzeler (örneğin havuç dilimleri, brokoli parçaları), meyve parçaları (örneğin muz, soyulmuş elma dilimleri), pide ekmeği veya tost parçaları yer alır.

Bebekler, aile gıdalarını denemeye teşvik edilmelidir ve ailenin geri kalanı için hazırlanmış birçok yemek, bebekler için uyarlanabilir, ancak hazırlanırken herhangi bir tuz ya da şeker eklenmemesi önemlidir. Zamandan tasarruf etmek için, yemekler ayrıca partiler halinde hazırlanabilir ve daha sonra kullanılmak üzere dondurulabilir (ör. Buz küpü kaplarında).

Katı yiyecekler yavaş yavaş sütten kesildikçe süt yemlerinin yerini almaya başlamalıdır, ancak bebeklere hala anne sütü verilmeli veya 12 ay öncesine kadar ana içecek olarak formüle edilmelidir (günde en az 500-600ml formül). Anne ve bebek devam etmek istediği sürece, anne sütü ile beslenme 12 aydan daha uzun süre devam edebilir.

Bebeklerde 9-12.Ay Beslenme 


Bu aşamada, bebeklerin sağlıklı atıştırmalıklara ek olarak günde üç öğün yemek yemesi gerekir. Gıdalar doğranmış, püreli veya kıyılmış olmalı ve şunları içermelidir:

Ekmek, pirinç, makarna veya patates gibi nişastalı yiyecekler - günde yaklaşık 2-3 porsiyon.
Meyve ve sebzeler ; bunlar artık çiğ veya pişmiş olarak verilebilir ve yemekler ile servis edilebilir veya parmak yiyecekleri olarak verilebilir.
Süt ve süt ürünleri (tam yağlı), örneğin hafif çedar, yoğurt, fromage frais gibi peynirler
Günde bir veya iki porsiyon yumuşak pişmiş et, balık, yumurta (iyi pişmiş) veya fasulye veya mercimek gibi baklagiller  Sığır eti veya kuzu eti gibi kırmızı etler mükemmel bir demir kaynağıdır. Fasulye ve mercimek gibi bakliyatlar da demir sağlar, fakat bu daha az emilir. Ancak, meyve ve sebzelerden elde edilen C vitamini demir emilimini artırmaya yardımcı olabilir, bu nedenle meyve ve sebzelerin yemek zamanlarında verilmesi iyi bir fikirdir. Tam yağlı sütlü yiyecekler, bunlar daha zengin bir A vitamini kaynağı olduğundan verilmelidir.Bebeğinizin ileri zamanlar ek besinlere geçtiğinde daha sağlıklı beslemek adına Bebek Beslenmesinde Önemli Vitamin Ve Mineraller Nelerdir?  başlıklı yazımıza da bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder