29 Mart 2017 Çarşamba

Bebeklerin Günlük Besin İhtiyaçları


Bebeklerimiz ve çocuklarımız bizim için çok önemlidir. Bundan kaynaklı bebeklerimize bakarken özen göstermeli onların yeterli mineral,protein, vitamin ve karbonhidratları aldığına emin olmalıyız. Fakat bazen bebeklerimizin sağlığını düşünürken durumu abartır ve onlara fazla yükleniriz. Bir kaşık fazla yese dahi çok büyük fayda sağlayacakmış gibi düşünürüz. Fakat bu durum bebeğiniz daha sonra bir çok besinden kaçmasına, sağlıksız olmasına veya kusma gibi durumların yaşanmasına sebep olarak bebeğinizi rahatsız eder.

Bebeklerin Sağlıklı Beslenmesi için Yapılması Gerekenler


Bebeklerin Günlük Besin İhtiyaçları
Protein: Günde 2 çorba kaşığı yumurta sarısı, bir parça et, süzme peynir ve yoğurt bebeğiniz için yeterli olur. Bu dönemde protein esas olarak anne sütünden veya hazır mamalardan alınabilmektedir. Ama özellikle ilk 6 ay anne sütü gereken bütün proteini karşılar.

Kalsiyun (Ca): Anne sütü ve mamalar bebekler için gereken kalsiyumu barındırır. Fakat ilk 6 aydan sonra bebeğe peynir,yoğurt gibi besinlerde verilebilir.

Hububat ve Diğer Kompleks Karbonhidratlar: Mercimek, fasulye veya bezelye püresi çocuklara ilk 1 seneden sonra verilmeye başlayabilir . Bu besinlerin bebeğe verilmesi bebeğin sindirim sistemini düzenleyecek ayrıca bebek için gerekli vitamin, mineral ve bir miktarda protein ihtiyacını da karşılayacaktır.

Vitamin: Püre haline getirilmiş kabak, patates, havuç, brokoli ile hazırlanmış minik yemekler bebeğinize A vitamini sağlar , taze ve doğal sıkılmış portakal suyu C vitamini açısından bebeğinize yararlıdır, bir iki çorba kaşığı elma ya da muz püresi diğer vitaminler için bebeğinizin menüsünde olabilir.

Yağ olarak bebeğinize her zaman az miktarda sağlıklı yağlardan vermelisiniz. Bu bebeğiniz için yemek yaparken zeytin yağı kullanmanız gerektiği anlamına gelmektedir. 

Demir: Demir eksikliğine bağlı kansızlık yaşamaması için bebeğinize demir takviyeli mama, ayrıca yumurta sarısı ve dut pekmezi verebilirsiniz.


Uzmanlar da bebeğin ilk 2 yılında büyümesinin çok hızlı olması nedeniyle çok dikkat edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bebeğin il 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmesi gerekiyor bu bebeğinizi enfgeksiyona karşı koruyacak ayrıca alerji, şişmanlık gibi sorunlarla daha az karşılaşılacaktır. Anne sütü ile beslenen çocuklar zeka, sosyal ve fiziksel gelişim sürecini daha sağlıklı tamamlıyorlar.Ek gıdalara geçiş süreci ise 4 ile 6 ay sonrasında başlıyor. İşte bu süreçte anneler, ne yedirmeli, ne kadar yedirmeli gibi soruların yanında neler yedirmemeli kaygısını da yaşıyor.

Bebeğinizi Beslerken Dikkat

Bebek için en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Ancak anne sütü alamayan bebekler ilk 6 ayda formül mamalarla beslenmelidir. Anne sütü veya formül mamalarla beslenen bebeklere 1 yaşına kadar inek sütü verilmemelidir. Çünkü, inek sütünün demir ve C vitamini içeriğinin düşük olduğu biliniyor. Ayrıca inek sütü,bebeklerin barsaklarında bir gizli kanamaya yol açarak demir eksikliği ve kansızlığa neden olabiliyor.


Bal da ilk aylarda ve hatta ilk senede bebeğe verilmemelidir. Balda bulunan Clostridium botulinum sporları bebeklerde sindirim ve mide sorunlarına neden olabilmektedir. Bunun yerine bebeğinize meyveler verebilirsiniz. Bebeğinizi balla tanıştırmak için 1 yıl beklemeniz gerekmektedir. Bebeğinize tahıllı ürünler verirken dikkat etmeniz gerekmektedir çünkü bu unların içinde bulunan gluten proteinine karşı alerji gelişebilme şansı vardır. Ayrıca nişasta içeren gıdalar kullanırken de dikkat etmeniz gerekir. Bunların yerine lifli gıdalar seçmeniz bebeğiniz için hem sağlıklı hem de sindirimin çalışması için idealdir.  


Bebeğinize vereceğiniz besinlerde ayrıca tuz kullanmanıza gerek yoktur. Zaten vereceğiniz gıdalarda,sebzelerde yeteri kadar tuz vardır. Ayrıca meyve karışımlarından da yeterli şekeri alacaktır. Bu durum bebeğin aynı zaman da kan şekerini de düzenleyecektir.  Bebeğinizde alerji yaratacağı için yumurta ile beslerken dikkat etmeli azar azar vermeli ve herhangi bir alerji durumunda doktorunuza danışmanız gerekir.  


Kafeinli içeceklerin (kahve, kola) çocuk beslenmesinde yeri yoktur.Bunlar hem yapay tatlandırıcılar ile yapılmışlardır hem de kafein huzursuzluk, sinirlilik,çarpıntı ve bağımlılık yapabilmektedir.Ayrıca kola gibi içeceklerde kafeinin yanı sıra yüksek oranda şeker ve sodyum tuzu bulunmaktadır.Bu da hem böbreklerin yükünün artmasına hem de şişmanlığa yol açtığı gibi demirin emilimini de engelleyebilir.Ayrıca hiç vitamin içermediğini de aklınızdan çıkarmayın.Bu içeceklerin başka bir zararı da kabızlığa da neden olmasıdır. Bundan kaynaklı bebeklere doğal meyvelerden hazırlanmış meyve suları vermeniz daha doğru olacaktır. Çay besinlerdeki demiri bağlayarak demir eksikliği anemisinin gelişmesine neden olur.Ihlamur,rezene ,adaçayı gibi bitki çayları ise çocuklara çok fazla olmamak koşuluyla verilebilir.Bunların rahatlatıcı etkileri olduğu gibi soğuk algınlığı ve öksürüğe de iyi gelebilir.Ancak verilen miktarın doğru ayarlanması için doktora danışılmalıdır.Bebeğinizin beslenmesi hakkında daha çok bilgi almak için aşağıdaki yazılarımıza bakabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder