29 Mart 2017 Çarşamba

BEBEKLERİN GÜNLÜK BESİN İHTİYAÇLARI

Bebeklerimiz ve çocuklarımız bizim için çok önemlidir. Bundan kaynaklı bebeklerimize bakarken özen göstermeli onların yeterli mineral,protein, vitamin ve karbonhidratları aldığına emin olmalıyız. Fakat bazen bebeklerimizin sağlığını düşünürken durumu abartır ve onlara fazla yükleniriz.

Bir kaşık fazla yese dahi çok büyük fayda sağlayacakmış gibi düşünürüz. Fakat bu durum bebeğiniz daha sonra bir çok besinden kaçmasına, sağlıksız olmasına  veya  kusma gibi durumların yaşanmasına sebep olarak bebeğinizi rahatsız eder.

Bebeklerin Sağlıklı Beslenmesi için  Yapılması Gerekenler


Protein: Günde 2 çorba kaşığı yumurta sarısı, bir parça et, süzme peynir ve yoğurt bebeğiniz için yeterli olur. Bu dönemde protein esas olarak anne sütünden veya hazır mamalardan alınabilmektedir. Ama özellikle ilk 6 ay anne sütü gereken bütün proteini karşılar.

Kalsiyun (Ca): Anne sütü ve mamalar bebekler için gereken kalsiyumu barındırır. Fakat ilk 6 aydan sonra bebeğe peynir,yoğurt gibi besinlerde verilebilir.

Hububat ve Diğer Kompleks Karbonhidratlar: Mercimek, fasulye veya bezelye püresi çocuklara ilk 1 seneden sonra verilmeye başlayabilir . Bu besinlerin bebeğe verilmesi bebeğin sindirim sistemini düzenleyecek ayrıca bebek için gerekli vitamin, mineral ve bir miktarda protein ihtiyacını da karşılayacaktır.

Vitaminler: Kış kabağı, patates, havuç, brokoli ile hazırlanmış ve püre haline getirilmiş şekilde minik bir kasede bebeğinize verebilirsiniz bu bebeğinize A vitamini sağlar , yarım fincan portakal suyu C vitamin sağlaması için verilebilir -taze sıkılmış olmasına dikkat edilmelidir, bir iki çorba kaşığı elma ya da muz püresi diğer vitaminler için bebeğinizin menüsünde olabilir.

Yağ: Bebeğinizin aldığı süt ve süt ürünleri tam yağlı ise yeterli yağ oranını büyük ölçüde almış olur. Ayrıca çorbasını veya başka bir sebze yemeğini hazırlarken kullanacağınız yağ (zeytin yağı ya da tereyağı ) da günlük ihtiyacı için yeterlidir.

Demir: Demir eksikliğine bağlı kansızlık yaşamaması için bebeğinize demir takviyeli mama, ayrıca yumurta sarısı ve dut pekmezi verebilirsiniz.

Uzmanlar da bebeğin ilk 2 yılında büyümesinin çok hızlı olması nedeniyle çok dikkat edilmesi gerektiğini söylüyorlar. Bebeğin il 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmesi  gerekiyor bu bebeğinizi enfgeksiyona karşı koruyacak ayrıca alerji, şişmanlık gibi sorunlarla daha az karşılaşılacaktır. Anne sütü ile beslenen çocuklar zeka, sosyal ve fiziksel gelişim sürecini daha sağlıklı tamamlıyorlar.

Ek gıdalara geçiş süreci ise 4 ile 6 ay sonrasında başlıyor. İşte bu süreçte anneler, ne yedirmeli, ne kadar yedirmeli gibi soruların yanında neler yedirmemeli kaygısını da yaşıyor.

İnek Sütünden Uzak Durun


Bebek için en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Ancak anne sütü alamayan bebekler ilk 6 ayda formül mamalarla beslenmelidir. Anne sütü veya formül mamalarla beslenen bebeklere 1 yaşına kadar inek sütü verilmemelidir. Çünkü, inek sütünün demir ve C vitamini içeriğinin düşük olduğu biliniyor. Ayrıca inek sütü,bebeklerin barsaklarında bir gizli kanamaya yol açarak demir eksikliği ve kansızlığa neden olabiliyor.

Bal Tatlı Ama


Bal da ilk aylarda ve hatta ilk senede bebeğe verilmemelidir. Balda bulunan Clostridium botulinum sporları bebeklerde; kabızlık, emmede güçsüzlük, iştah azalması ve uyuklama gibi belirtilerin yanı sıra felçlere hatta solunum durması ile sonuçlanabilen botulinum hastalığına yol açabilir. Bebeğinizi balla tanıştırmak için 1 yıl beklemeniz gerekmektedir.

Nişastalı Mamalar


İlk yıl içinde bebeğiniz için hazırlayacağınız mamalarda buğday,arpa,yulaf ve çavdar unundan uzak durun. Çünkü bu unların içinde bulunan gluten proteinine karşı alerji gelişebiliyor. Nişastanın da besleyici değeri olmadığından bebek beslenmesinde yeri yoktur. Pirinç unu bu dönemde kullanılacak en uygun besindir. Ayrıca daha sonra lifli besinleri  bebeğinize verebilirsiniz.

Tuz ve Baharat Kullanmayın


Bebeğinize vereceğiniz besinlerde ayrıca tuz kullanmanıza gerek yoktur. Zaten vereceğiniz gıdalarda,sebzelerde yeteri kadar tuz vardır. Ayrıca meyve karışımlarından da yeterli şekeri alacaktır. Bu durum bebeğin aynı zaman da kan şekerini de düzenleyecektir.

Yumurtanın Akı

Bebeğinizde alerjiye yol açabilen diğer bir besin de yumurta. Bu nedenle yumurtanın sarısına azar azar başlanmalı.Bir hafta içinde bir tam sarıya ulaşabilirsiniz.Ancak yumurtanın akına ise bir yaşından önce başlanmaması gerekiyor.

Kahve ve kola çocuklarda kabızlığa yol açıyor


Kafeinli içeceklerin (kahve, kola) çocuk beslenmesinde yeri yoktur.Bunlar hem yapay tatlandırıcılar ile yapılmışlardır hem de kafein huzursuzluk, sinirlilik,çarpıntı ve bağımlılık yapabilmektedir.Ayrıca kola gibi içeceklerde kafeinin yanı sıra yüksek oranda şeker ve sodyum tuzu bulunmaktadır.Bu da hem böbreklerin yükünün artmasına hem de şişmanlığa yol açtığı gibi demirin emilimini de engelleyebilir.Ayrıca hiç vitamin içermediğini de aklınızdan çıkarmayın.Bu içeceklerin başka bir zararı da kabızlığa da neden olmasıdır. Bundan kaynaklı bebeklere doğal meyvelerden hazırlanmış meyve suları vermeniz daha doğru olacaktır.

Çay da çocuklar için uygun bir içecek değildir


Çay besinlerdeki demiri bağlayarak demir eksikliği anemisinin gelişmesine neden olur.Ihlamur,rezene ,adaçayı gibi bitki çayları ise çocuklara çok fazla olmamak koşuluyla verilebilir.Bunların rahatlatıcı etkileri olduğu gibi soğuk algınlığı ve öksürüğe de iyi gelebilir.Ancak verilen miktarın doğru ayarlanması için doktora danışılmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder