24 Mart 2017 Cuma

Beslenmede yumurtanın önemi nedir?


Yumurta


Yumurta, bir üreme hücresidir; gelişmekte olan embriyoyu korur ve embriyoya tam bir diyet sağlar. Civcivin hayatının ilk birkaç günü için başlıca besin kaynağıdır.

Her yaştan insana, vücut dokularını oluşturmak ve onarmak için yeterli miktar ve kalitelide protein gerekir ve yumurta, insan besinlerinin en besleyici ve çok yönlü ürünlerinden biridir. Tüm çocukların büyüme ve ergenlik dönemlerinde sağlıklı gelişimleri için, güçlü ve sağlıklı vücutların oluşturulması ve sürdürülmesi için gereklidir.

Proteinler, vitaminler, mineraller, lutein ve zeaksantin gibi  kaliteli besinler içerir; gözler, sinirler ve beyin için önemlidir.

Yumurta sarısı beyezına oranla proteini yüksek, su miktarı düşüktür. A vitamini, B vitaminleri (thiamin, riboflavin ve niacin) ve D vitamini içerir. Ayrıca, vücut için gerekli, bol miktarda demir ve fosfor minerali içerirler. Az miktarda C vitamini ve kalsiyum (Ca) içerir. Kalsiyum kabukta birikir.

Taze Yumurtanın Önemi


Ancak, yumurtadan gıda zehirlenmesi yaşamamak için yumurtanın tazeliği önemlidir.. Yüksek kaliteli bir yumurtada kabuk içi tamamen doludur, veya hava boşluğu küçüktür. Bayatladıkça kabuk içindeki yumurta su kaybederek büzüşürken hava boşluğu büyür.

Zayıflama Diyetleri İçin YumurtaKalori ve doymuş yağ miktarı nispeten düşüktür. Yumurta sarısının içindeki yağ çok ince bir şekilde emülsifiye edilir, bebekler bile kolayca sindirir. Doymamış yağların doymuş yağa oranı 2/1'dir. Bu çok arzu edilir bir orandır. Yumurtadaki en önemli doymamış yağ ise, oleik asit dir. Kan kolesterolü üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.
Zayıflama diyetlerinde, dengeli beslenmeyi sürdürebilmek için, kalorisi düşük, iyi bir beslenme sağlar (yaklaşık 80 kalori içerir).

Yumurta Nasıl Pişirilmelidir?


Beslenmede yumurtayı sağlıklı ve güvenli kullanabilmek için derinlemesine, yani, akıntısız, sertleşene dek  pişirmek gerekir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder