24 Mart 2017 Cuma

Beslenmede yumurtanın önemi nedir?


Yumurtanın FaydalarıAnne sütü ve yumurta tüm besinler içerisinde en kaliteli proteini barındırır. Yumurtada insan vücudunda sentezlenemeyen ve besinler ile dışarıdan alınması gerekli olan “elzem amino asitler” yeterli ve dengeli miktarlarda bulunmaktadır.


Yumurtanın Süpriz Faydaları


Gelişim için gerekli protein, vitamin, mineral ve yağa sahip olan yumurta, çocuk ve yetişkin beslenmesinde çok önemlidir. Bu nedenle bebeklere dahi 4-5 aylıkken yemeleri önerilir.

Ailesinde kalp ve damar hastalığı olan bebekler dışında 5 aylık bir bebek, gün aşırı bir yumurta sarısı tüketebilir. Ancak risk grubunda olan bebeklere kolesterol nedeniyle yumurta, 3-4 günde bir verilmelidir.


Yumurtanın Bebeklere Faydaları

Bebeğin beslenme zincirine ilk kez katılan yumurta,ilk önce haşlanmış yumurta tercih edilmeli ve bir yumurta sarısının dörtte birinden başlanarak tüketilmelidir. İki günde bir çeyrek arttırılarak, 8-10 gün sonra tam bir yumurta sarısı yedirilmeye başlanmalıdır.

A vitamini ve bazı B vitaminleri bakımından zengin bir yiyecek olan yumurtada demir, fosfor, magnezyum, kükürt ve sodyum gibi mineraller içerir. Yumurtanın sarısı, akına oranla daha fazla yağ, protein ve demir içerir.

Bu nedenle beslenme problemi olanlara, kansızlık sorunu yaşayanlara yumurta sarısı yemeleri önerilmelidir. Yumurta ne kadar taze olursa, o kadar da besleyici olur. Düşük sıcaklıkta bekletilen yumurtalarda A, uzun süre bekletilen yumurtalarda ise B12 vitamininde bir azalma görülür. Bu nedenle özellikle çocuklara yedirilecek yumurtanın taze olmasında fayda vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder