24 Mart 2017 Cuma

Beslenmede Yumurtanın Önemi Nedir?


Yumurta özellikle kahvaltıda önemli bir besin olarak karşımıza çıkmaktadır. Bazıları kolesterol yapması hakkında bir şeyler söylese de gezen tavuk yumurtaları son derece sağlıklıdır ve günlük 1 yumurta yeterlidir. Eğer sporla uğraşmıyorsanız. Bizler bu yazımızda sizlere beslenmede yumurtanın öneminden bahsedeceğiz. Bu sayede hem bilmediklerinizi öğrenebilir hem de yanlış söylemleri tahlil edebilirsiniz. İyi okumalar dileriz. 

Yumurta Gelişimi ve Besin Değeri 

Yumurtanın Faydaları
Yumurta, bir üreme hücresidir; gelişmekte olan embriyoyu korur ve embriyoya tam bir diyet sağlar. Civcivin hayatının ilk birkaç günü için başlıca besin kaynağıdır.Her yaştan insana, vücut dokularını oluşturmak ve onarmak için yeterli miktar ve kalitelide protein gerekir ve yumurta, insan besinlerinin en besleyici ve çok yönlü ürünlerinden biridir. Tüm çocukların büyüme ve ergenlik dönemlerinde sağlıklı gelişimleri için, güçlü ve sağlıklı vücutların oluşturulması ve sürdürülmesi için gereklidir.

Proteinler, vitaminler, mineraller, lutein ve zeaksantin gibi kaliteli besinler içerir; gözler, sinirler ve beyin için önemlidir.Yumurta sarısı beyezına oranla proteini yüksek, su miktarı düşüktür. A vitamini, B vitaminleri (thiamin, riboflavin ve niacin) ve D vitamini içerir. Ayrıca, vücut için gerekli, bol miktarda demir ve fosfor minerali içerirler. Az miktarda C vitamini ve kalsiyum (Ca) içerir. Kalsiyum kabukta birikir.

Günlük Yumurtanın ÖnemiAncak, yumurtadan gıda zehirlenmesi yaşamamak için yumurtanın tazeliği önemlidir.. Yüksek kaliteli bir yumurtada kabuk içi tamamen doludur, veya hava boşluğu küçüktür. Bayatladıkça kabuk içindeki yumurta su kaybederek büzüşürken hava boşluğu büyür.

Zayıflama Diyetleri İçin YumurtaKalori ve doymuş yağ miktarı nispeten düşüktür. Yumurta sarısının içindeki yağ çok ince bir şekilde emülsifiye edilir, bebekler bile kolayca sindirir. Doymamış yağların doymuş yağa oranı 2/1'dir. Bu çok arzu edilir bir orandır. Yumurtadaki en önemli doymamış yağ ise, oleik asit dir. Kan kolesterolü üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur.Zayıflama diyetlerinde, dengeli beslenmeyi sürdürebilmek için, kalorisi düşük, iyi bir beslenme sağlar (yaklaşık 80 kalori içerir).


Yumurta Nasıl Pişirilmelidir?


Beslenmede yumurtayı sağlıklı ve güvenli kullanabilmek için derinlemesine, yani, akıntısız, sertleşene dek pişirmek gerekir. Dilerseniz hafifi rafadan bırakabilirsiniz ama çok fazla pişirmemeye de dikkat edin yumurtanın rengi değişmemelidir. Yazları koku sağladığı için tavada omlet şeklinde tüketmenizde fayda vardır. 


Yumurtanın yaşamımızdaki yeri tartışmasız çok önemlidir. Yumurta başta da belirttiğimiz gibi kahvaltı öğünün vazgeçilmezidir. Bundan kaynaklı sizlere Kahvaltının Önemi başlıklı yazımızda burada sunuyoruz. Sağlıklı günler dileriz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder