17 Mart 2017 Cuma

Beyin Güçlendiren Kolin Hafıza Vitamini

Beyni Güçlendirmenin Doğal Yolları


Kolin, beslenme için gerekli, B vitaminleri grubunun parçası olan bir maddedir. Bu madde, 1998’de tıp ve beslenme dünyası tarafından kabul edildi. Bu yazımız da, kolinin önemini ve kaynaklarını size aktaracağız.

Yağların vücutta işlenmesinin ve yakılmasının böylelikle de karaciğerin yağlanmasını engelleyen kolin, yiyeceklerde bol miktarda olmasına karşın suya karşı savunmasızdır. Besinlerin pişirilmesi, işlenmesi ve saklanması sırasında çabuk bozulur- kaybolur. Bağırsaklarda kolaylıkla emilir ve kan-beyin bariyerini geçebilen tek vitamindir. Bu özelliğiyle beyindeki kimyasal etkileşimlerde rol alır. Kendisine genel de hafıza vitamini  denilmektedir. Sinirlerdeki iletilerde önemli görevi olan asetil kolin maddesi için gerekli bir moleküldür. Kolinin vücutta kompleks bir rolü vardır. Kilo kaybetme konusunda yardımcıdır.

Hamilelik ve emzirme süresinde kolin gerekli bir maddedir. Karaciğer bozukluğu raporlarına dayanarak 19 yaş ve üzerindeki bireylerin özellikle hamile ile emziren kadınların günde 550 mg. kolin alması gerekiyor. Kolin, besinlerden alınabilir ancak yetersiz kolin alımı, alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması hastalığına yol açabilir. O nedenle, maksimum sağlık için diyette yeterli kolin alımı çok önemlidir. Kolin yetersizliğinin karaciğer ve kas bozukluğuna yol açtığı bilinmektedir.

Hamileler Ve Emziren Kadınların Koline İhtiyacı Artar


Kolin ihtiyacı, özellikle hamilelik ve emzirme sürecinde daha fazladır. Araştırmalar, kolinin beyin gelişimi üzerindeki etkilerini kanıtlamıştır. Bu yüzden anne karnında ve iki yaşına kadar kolin açısından yeterli beslenmek önemlidir. Anne sütü kolin bakımından çok zengin olsa da, miktar, emzirme sıklığına ve annenin ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir. Yetersiz kolin alımı, doku depolarının yok olmasına yol açar.Yaşlanmayla gelişen hafıza kayıplarında kolinden zengin beslenmeyle hastalığın seyrinde gerileme kaydedilmiştir. Kolin geniş bir yiyecek yelpazesinde bulunur ama karaciğer, yumurta ve rüşeym (buğday tohumu) en zengin kolin kaynaklarıdır. Yumurta daha çok konsantre bir kolin kaynağı olmakla beraber, süt daha zengin bir kaynaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder