29 Mart 2017 Çarşamba

Biberon Mamalarının Özellikleri ve Kullanımı
Kullanılan Biberon Mamasında Olması Gereken Özellikler


Anne sütünde olduğu gibi biberon mamasında da protein , vitaminler ve gerekli amino asitlerin olması gerekir. Bu besin öğelerini içeren biberon mamaları bebeklere rahatlıkla verilebilir. Fakat bu besinlere eğer anne sütünde bir aksaklık varsa veya ilk 6 ay geçmesi halinde verilmesi gerekir. Ayrıca anne sütündeki gibi sindirimi kolay bir yağ karışımı biberon mamalarında olmalıdır. Bu yağ karışımları bebeklerin sindirimi için olmazsa olmazlardandır.

Anne Sütüne En Yakın Bulunan Mama Hangisidir?


Anne sütünün karbonhidrat kaynağı sadece laktozdur. Kullanacağınız biberon mamasında da karbonhidrat kaynağı bebeğin sindirim sistemine  uygun olmalıdır ve laktoz içermelidir. Biberon mamasındaki mineral miktarları anne sütündeki miktara uygun olmalıdır. Ayrıca bebek için gerekli Kalsiyum, Demir, C Vitamini ve D Vitamini başta olmak üzere, gerekli tüm vitamin ve mineralleri içermelidir.

Bebeğin sinir sistemi, retina tabakası, beyin hücreleri için önem taşıyan esansiyel yağ asitlerini yeterli miktarlarda ve doğru oranlarda bibberon mamalarında bulunması gerekir. Anne sütünde bulunan prebiyotik özellikli liflerden içermelidir. Prebiyotik özellikli lifler bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir ve içten gelen doğal bir koruma sağlar ve bebeğin sindirim sitemini dengeler ve korur. Prebiyotik lifler içeren mamalarla beslenen bebeklerin dışkıları tıpkı anne sütü ile beslenen bebeklerinki gibi yumuşak çıkmalıdır. Bu durum sizin mamayı test etmenizi de sağlar.

Biberon Mamalarının Hazırlanması


Biberon mamalarının hazırlanmasında temizliğe ve biberonun hijyenine çok dikkat edilmelidir. Biberon hazırlanırken eller iyice yıkanmalıdır. Mama hazırlama sırasında kullandığınız tüm araçları ve kapları önceden sterilize etmelisiniz. Biberonun kapağını ve emziğini kullanmadan önce mutlaka sıcak su ile iyice yıkamalısınız. Mama hazırlarken kullandığınız su en az 10 dakika kaynatılmış olmalıdır. Doktorunuzun farklı bir önerisi yoksa kutu üzerinde kullanım talimatlarına ve dozlara uyulmalıdır.

Biberon emziğinin delik çapı bebeğin beslenmesini engellemeyecek şekilde olmalıdır. Deliğin dar olması bebeğin çabuk yorulmasına sebep olacağı gibi geniş olması ise mamanın bebeğin genzine (solunum yoluna) kaçmasına neden olur.

Mamayı bebeğe vermeden önce mamanın sıcaklığını bileğinize damlatarak veya yanağınıza dokundurarak kontrol etmelisiniz. Mamayı her zaman bebeğe vermeden önce hazırlayın  ve artan mamayı saklamayın ve bir daha bebeğinize vermeyin. Her mama yeni olmalıdır.

Bebeğinizin ağzında biberon varken uyumamasına dikkat edin. Bu aynı zamanda diş çürümelerine ve kulak enfeksiyonlarına sebep olabilir.

Bazı anneler bebekler daha fazla kilo alsın diye mamaları daha konsantre hazırlarlar. Bu bebeğin fazla su kaybetmesine veya kabızlık gibi durumlara neden olur. Bazı durumlarda ise anneler mamayı fazla sulandırarak verirler. Bu da bebeğin büyümesini ve gelişimini olumsuz yönde etkiler. Mamalar mutlaka kutu üzerindeki önerilen miktarlara göre hazırlanmalıdır. Mamalar kesinlikle mikrodalga fırında ısıtılmamalıdır.

---> Probiyotikler ve Probiyotiklerin Sağlık İçin Önemi <---

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder