24 Mart 2017 Cuma

Böbrek Naklinde Doku Uyumu


Böbrek Naklinde Doku Uyumu


Organ naklinde doku uyumuna sadece böbrek nakledilirken bakılır. Yani ne pankreas, ne karaciğer, ne kalp, ne ince bağırsakta doku uyumu önemli bir faktör değildir. Böbrekte de doku uyumu biraz sonra detaylarına ineceğimiz gibi sorun olmuyor artık. Peki nedir doku uyumu, kan grubu gibidir. Dokuların yarsını anneden, yarısını da babadan alırız. Yani genellikle doku uyumumuz annemizle yüzde 50, babamızla yüzde 50′dir. Kardeşlerde bu oran daha yüksek olabiliyor hatta bazen iki kardeş arasındaki doku uyumu yüzde yüz yani altıda altı olabiliyor.

Böbrek Nakli İçin Aranan Doku Uyumu


Eski bir tespite göre bu uyum oranı altı da üçün altında ise nakil yapılması sakıncalıydı.

Evet, diyalize girerken hep bunu değerlendirirdik . doktorlarla sorduğumuzda ise çok tavsiye etmediklerini ama denenebileceğini belirtirlerdi, biz de kara kara düşünürdük. sahi doku uyumsuz böbrek naklinde neden böyle bir tedirginlik var?

bu konuda bir çalışma var, Alman Heiderberg Üniversitesinin yaptığı geniş bir çalışmaya göre; doku uyumu böbrek naklinde çok ama çok önemlidir ve uyum azaldıkça yani altıdan beşe, altıda beşten dörde, dörtten üçe, indikçe beş yıl sonunda böbreğin çalışmasında yüzde 40′lık bir fark oluşur.Yalnız etkisi bu kadar yani böbrek nakli olmaz demek doğru olmaz yani.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder