31 Mart 2017 Cuma

Botox Hakkında Bilgiler

İnsanların zamanla yüzlerinde ve vücudunun geri kalan bölgelerinde belirli sebeplerden kaynaklı sarkmalar, selülit ve kırışıklıklar oluşur.

Biz bu yaşlanma etkilerini en aza indirmenize ve genç bir yüz ifadesi ortaya çıkarmanızı sağlayacak cilt tedavilerinden biri olan botoks hakkında bilgi vermeyi amaçlıyoruz.

Öncelikle botoksun güvenilir olduğu ve çekinmenizi gerektirecek hiç bir durum olmadığını bilmeniz gerekiyor. Aşağıda botoks hakkında ayrıntılı bilgiler bulabilirsiniz.

Botox Nedir?


Botox, Clostridium botulinum adlı bakteriden elde edilen arıtılmış bir protein toksinidir. Botox yüzümüzde ve cildimizde herhangi bir sebepten dolayı ortaya çıkan - yer çekimi, kuruluk, cildin yıpranması, mimik hareketleri- sarkmaları ve kırışıklıkları tedavi etmek için uygulanır. Bu protein kullanıldığı bölgedeki kasları rahatlatarak cildin gerginleşmesini dolayısıyla gençleşmesini sağlar.

Kırışıklıkların nedeni cilt altındaki kasların kasılmasıdır. Mimik kaslarının uzun zaman boyunca çalışması yüzünden deri üzerindeki kıvrımlar belirgin hale gelir ve yüzdeki kırışıklıklar ortaya çıkar. Genellikle bu çizgiler, alın, kaşlar arası, göz kenarları ve ağız çevresinde görülür. Alın ve göz kenarlarındaki çizgiler insana yaşlı bir görüntü, kaşlar arasındaki çizgiler ise kişiye çatık kaşlı, kızgın bir görünüm sağlar. Botoks uygulaması ile deri altına verilecek protein kasları onarır ve bu kırışıklıklara sebep olan etkileri ortadan kaldırır. Böylece yaşlı ve kızgın olarak görünen yüz ifadesinde de belirgin bir düzelme sağlanır.

Botoks Nasıl Tedavi Edilir?


Botoks işlemi küçük iğneler ile yüzünüze az miktarda botox formülünün enjekte edilmesi ile gerçekleşir. Bu iğneler sayesinde sinirler ile sinirlerin ulaştığı organlar arasındaki iletişimi durdurarak etkisini gösterir. Botox bu kaslara giden sinir dürtülerini belli bir süre için bloke ederek kasları rahatlatır ve netice olarak cildin kendi kendine gerginleşmesine neden olarak, kırışıkların yok olmasını sağlar.

Botoxun Yan Etkileri Var mıdır?


Botoxun toksin olması nedeniyle fazla dozda verilmesi halinde “ptosis” adı verilen ve göz kapağında gevşemeler ortaya çıkabilir ve bu durum geçici olmasına rağmen hastayı rahatsız edebilir. Görülebilecek diğer yan etkiler baş ağrısı, solunum yolu enfeksiyonları, nezle sendromu ve mide bulantısı gibi şikayetlerdir.

Kimlere Botox Uygulanmaz?


Botoks uygulaması anne karnındaki bebeğe zarar vereceği için  hamile kadınlara uygulanmaz.Genellikle botox uygulaması yapan merkezler emziren annelere de botox uygulaması yapmamaktadır.

Ne kadar zaman arayla botox yaptırmalıyım?


Botox’un yatıran insanların yüzdeki iyileşmeleri 1-2 hafta içerisinde belli olur ve botoks uygulaması sonra cildinizdeki gerginlik durumu ortalama 6 ay sürer. 2 yıl boyunca düzenli olarak botox uygulanan kişiler aynı şekilde devam ettiklerinde kırışıklıklarında ve sarkmalarında belirgin bir azalma ve buna bağlı yüz ifadesinde olumlu değişimler olabilir. Bu nedenle uygulamaların 2. yıldan sonra daha uzun aralıklarla yapılmasını tavsiye edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder