28 Mart 2017 Salı

Bozulan Diyeti Nasıl Telafi Edebilirsiniz?


Bütün bir hafta sonu çikolata yediniz ya da hiç durmadan yiyeceklere saldırdığınız bir günü yatmadan önce bir paket patates cipsiyle tamamladınız.Yine bir aşırı yeme krizi geçirdiniz ve şimdi kendinizi kötü hissediyorsunuz. Fakat bu diyetten bunalan insanların yaptığı normal şeylerdir. Bundan kaynaklı strese girmeyin ve sakin olun şimdi sizlere bozulan diyetinizi nasıl toparlayacağınızı aktaracağım.

Diyette Kaçamak Sonrası Yapılması Gerekenler


Bir öğünlük kaçamak yaptıysanız;


Bütün gün güzel güzel diyet yaptınız ama gece tam yatmadan önce dayanamayıp dolapta duran ama aklınızdan hiç çıkmayan bir kutu çikolatalı dondurmayı yediniz. Kısa süreli zevk yerini uzun süreli bir pişmanlığa bırakırken yatağınıza döndünüz.

Nasıl düzeltebilirsiniz?


Bu durumdan büyük bir zarar görmeyeceğinizi müjdeleyelim. Yeter ki moralinizi bozup, olan oldu artık mantığıyla kontrolünüzü iyice kaybetmeyin. Bu durum sizin diyeti komple bırakmanıza neden olacaktır.

Aksine bu küçük kaçamağın zararlarını tamamen silmek için egzersiz yapabilir, zaten yapıyorsanız biraz daha yoğun hale getirebilirsiniz. Veya sabah kaldığınızda yarım saat sürecek bir yürüyüş , bisiklet binme, ip atlama bu durumu telafi edecektir.

5 gün boyunca her gün yarım saat yürüyerek ve günlük yaklaşık 110 kalorilik bir kesinti yaparak bir bardak meyve suyu, bir kase meyveli yoğurt, bir tane kurabiye bir hayli kalori yakmanız mümkün.

Eğer çikolatasız yapamam diye düşünüyorsanız ve onu sakladığınız yerden çıkarmayı aklınıza koyduysanız ikindi öğünü en güzel zamandır. Burada ne yediğiniz kadar ne zaman yediğiniz de önemlidir. aynı şekilde ne zaman egzersiz yaptığınızda önelidir. Sabahları egzersiz yapmanız sizi zinde tutar. Geceleri yatmadan önce yemek yemeniz direk yağ olarak depolanır. Bunları unutmayınız.

Ayrıca 4-5 küçük parça çikolatayı 1 su bardağı soğuk süt ya da meyveyle yemek sizin için en doğru tercih olacaktır.

Hafta sonu çılgınlığı yaptıysanız;


Hafta sonu her şey kahvaltıyla başladı. Arkadaşlarınızla katıldığınız öğle yemeğinde bile her şey normaldi fakat  akşam da sinemada, karnınızın tok olmasına rağmen hala bol yağlı patlamış mısır yiyordunuz. Ve ertesi gün de aynı şekilde devam ettiniz hatta kahvaltı ve öğle yemeğinizde bile biraz fazlaya kaçtınız.

Nasıl düzeltebilirsiniz?


Pazartesi günü tartıda gördüğünüz rakamın moralinizi bozmasına izin vermeyin. Çünkü hafta sonu tükettiğiniz tuzlu ve sodyum oranı yüksek besinler, kilonun yanı sıra büyük miktarda su tutmanıza da neden olmuş olabilir. Bu durum fazla kilolu gözükmenize neden olacaktır.

Beslenme uzmanları aşırı yeme krizi bittikten ancak 72 saat sonra gerçek kilonuzu görebileceğinizi söylüyorlar. Çünkü bu sürede vücudunuz fazla suyu atacak ve ne kadar kilo aldığınızı anlayabileceksiniz.Bu süreci hızlandırmak için bol bol su içmeli ve hareket etmelisiniz. Böylelikle fazla suyu vücudunuzdan atacaksınız.

Aşırı yemek yiyerek geçirdiğiniz bir hafta sonundan sonra, eğer hemen sağlıklı rutininize geri dönerseniz, yaklaşık 2 hafta içinde hiçbir şey olmamış gibi, sağlıklı bir şekilde eski kilonuza dönebilirsiniz.

Bu süreci hızlandırmak için haftada 5 gün 45 dakika boyunca yürümeye ya da bisiklete binmeye çalışın ve bol bol su içmeyi unutmayın.

Ayrıca yediklerinizden günde 200 kalorilik bir kesinti yapabilirsiniz. Ya da sonraki gün öğünlerinizde peynirli az yağlı salata ve 1 kase yoğurt yiyin.

Ertesi gün eski kilonuzda olduğunuzu gördüğünüzde motivasyonunuzun yeniden toparlandığını göreceksiniz.

"Buradan Kepçe Kulak Onarımı konumuzu okuyabilirsiniz."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder