17 Mart 2017 Cuma

Bridget Jones’un Diyeti


Ünlü diyetleri her zaman popüler olmaktadır. Bizlerde oynadığı filmler ile dikkat çeken Bridget Jones diyeti hakkında sizlere bilgiler vereceğiz. Fakat baştan söylemek gerekir ki bu insanlar uzmanlar tarafından izlenmekte ve yönlendirilmekte, sağlıkları kazandıkları paraya eş değer olarak korunmaktadır. Yoksa bir anda kilo almak ve vermek bu kadar kolay olmaz. Aşağıdaki yazıda sizlere bu konu hakkında detaylı bilgi verilecektir. İyi okumalar dileriz. 

Bridget Jones'un Diyeti


Diyet
Kilo vermek için bir plan hazırlamak ve her gün yediğiniz besinleri yazmak son derece önemlidir. Eğer bunun düşünmediyseniz  Bridget Jones  diyetini okuyorsanız başlayabilirsiniz.   Ünlü olan kadınımız oynadığı karakterden ötürü kilo almış ve daha sonra bu kiloyu hızlı bir şekilde vermiştir. Bridget Jones, doğal, komik tarzıyla ne yiyip içiyorsa aynen not ederek aslında bir kadının iç dünyasıyla yüzleşmesini yansıtıyor.Öyle ki beslenme uzmanları ve diyetisyenler, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaya çalışırken atılması gereken asıl adımın, düzenli olarak besin günlüğü tutmak olduğunu söylüyorlar. Ancak sadece zayıflama amacı güden kadınlar için bir öneri zannetmeyin besin günlüğünü. Kilo almak, kilosunu korumak veya diyabet gibi kronik hastalıkları olan herkes için tavsiye ediliyor besin günlüğü.

Eğlenerek Kilo Vermek


Genelde ünlüler besin günlüğü tutmasa dahi uzmanlar tarafından onlara ait beslenme uzmanları tarafından bu günlük tutulmaktadır. Siz kendiniz için bir diyet günlüğü tutarsanız bu sizin için son derece eğlenceli olacaktır. Besin günlüğü her şeyden önce kişinin dürüstlük ilkesini pekiştiriyor. Evet, belki bugün 10 paket çikolata, 30 tane şekerleme ve 4 paket cips yedim!, demek her baba yiğidin harcı değil. Ama zamanla böyle cesur şekilde ne yediklerini açıkça yazar hale geliyor kadınlar.İşte size 3 farklı kadın… 3 farklı tip… 3 ayrı beslenme tarzı… Biri sıska, bir diyabetik, biri de ideal kilosuna kavuşma amacında…

Zayıf Kadın


Saat 09:10
1 fincan çay, 1 adet sade poğaça, Yarım domates, 1 üçgen parça beyaz peynir (eritme peynirlerden biraz daha büyük)

Saat 11:00
1 fincan sütlü kahve, 1 adet sosisli küçük pizza (pastane tipi)

Saat 12:40
1 kase cacık, 1 tabak pirinç pilavı, 1 tabak zeytinyağlı taze fasulye, 2 dilim ekmek

Saat 14:00
1 bardak (su bardağından büyük) limonlu soğuk çay

Saat 15:50
1 fincan sade kahve

Saat 18:30
1 duble rakı, 2 üçgen parça beyaz peynir, 2 dilim kızarmış ekmek

Saat 21:30
1 tabak bulgur pilavı, 1 küçük salkım siyah üzüm, 1 dilim ekmek

Gün boyunca içilen su : 10-12 bardak

Uzmanlar bu diyette meyve ve sebze eksikliğine dikkat çekmektedir. Aslında karbonhidrat oranı yüzde 55-60 oranında olması gerekirken bu listede yüzde 75. Peynir, süt, yoğurt yeterli dozda tüketiliyor. Bu nedenle kalsiyum alımı iyi. Ancak cola, ice-tea ve rakıyla birlikte çay ve kahvenin de şekerli içilmesi diyetin basit şeker oranını yükseltiyor. Oysa bu şeker meyveden alınsaydı daha sağlıklı olurdu. Diyet, lif açısından akşam yenilen bulgur pilavı ve üzüm sayesinde dengeli sayılır. Az ve sık yeme stratejisi olumlu bir nokta. Su tüketimini de yeterlidir. 

Formda Kalan Kadın

Diyet için sabahları 1 kapta yoğurt içine taze meyveler doğramaktadır.  Öğlen ise yine sebzeli, yeşillikli bir tabak salata, ayran ve bir dilim ekmek tüketmektedir.  Akşamları ise peynirli ve cevizli roka salatası tüketmektedir. Uzmanlar kil verme sürecindeki bu tüketim için  son derece sağlıklı bir beslenme programı olduğunu söylemektedir. Fakat ekleme yaparak özellikle peynir, süt ve yoğurdu bol bol tüketmeli ve proteine ihtiyacını karşılamalısınız.  Kırmızı eti ve balığı haftada 2-3 kez tüketmelisiniz diye eklemektedirler. 

Diyabetik Kadın

Sabah: 1 bardak çay (şekersiz), bir dilim beyaz peynir, 1 dilim domates, 1 dilim salatalık, 4 adet kepekli bisküvi.

Öğle: Bir kase çorba, 1 tabak semizotu yemeği (ekmeksiz)

Öğleden sonra: Birkaç adet kepekli bisküvi.

Akşam: 1 adet light tost ekmeğinde beyaz peynirli tost.

Gün boyunca sınırsız çay ve 2 fincan kahve, en fazla 2-3 bardak su. Gün içinde 75 gr. kadar amerikan fıstığı veya badem.

Uzmanlar bu konuda son derece zayıf bir beslenme alışkanlığına vurgu yapmaktadır.  Özellikle diyabet hastası  olmasından kaynaklı kalorisi son derece azdır ve bu açıdan yetersizdir. Diyabetiklerde diyetle alınan karbonhidrat oranı, toplam kalorinin yüzde 15 ‘i olmalı. Protein ise yüzde 10-15 civarında olması gerekir. Toplam kalori de çok düşük olduğu için zamanla karaciğer ve böbreklere aşırı yükleme olur. Özellikle öğle ve akşam yemekleri oldukça fakir. Bir beslenme ve diyet uzmanıyla mutlaka görüşerek, yaşam tarzı ve tabii ki diyetine uygun bir beslenme programı uygulaması gerekir. 


Yukarıdan da anlaşılacağı gibi ünlüler oynayacakları roller için hızlı bir şekilde kilo alırken aynı zamanda hızlı bir şekilde de kilolarını vermektedirler. Sizlere daha yararlı bir diyet sunmak için Aile Diyeti yazımızı okumanızı öneririz. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder