25 Mart 2017 Cumartesi

Buzdolabında Olması Gereken Besinler


Buzdolabında Olması Gereken Besinler
Buzdolabınızda bulunan besinler ne kadar sağlıklı beslendiğinizi göstermektedir. Bundan kaynaklı buzdolabınızı ne ile doldurursanız gün içerisinde de onları yersiniz. Ayrıca boş bir dolap sizi fast food'a yönlendirebilir. Bundan kaynaklı biz genel olarak sizin için doyurucu ve yararlı besinleri buzdolabında olması gereken besinler olarak başlık altında topluyoruz. Sizlerde yazımızı okuyarak eksikliklerinize bakabilirsiniz. 

Buzdolabımızda Her Zaman Olması Gereken Besinler

Bir şeyler yemek istediğinizde ilk gittiğiniz yer neresidir? Çoğunlukla gideceğiniz yer buzdolabıdır. Kapısını açtığınızda kalan pizzanın yada tavuk kanatlarının görüntüsü sizi cezbeder mi? Daha sonra pişmanlık duyacağınız yiyeceklere karşı istek duyduğunuzda buna karşı engel olacak sağlıklı besinlerden oluşan bir duvar yaratmak ister miydiniz burada dolabınızda her zaman olması gereken on beş besin bulunmaktadır.

Buzdolabında Olması Gereken  Besinler Listesi 


Su için cam kap: Artık musluk sularının sıkıntılı ve kirli olduğunun farkındayız ayrıca plastik şişelerinde zararları ortadadır. Evinize aldığınız suyu dolabınıza özellikle yaz aylarında cam kaplara koymanız lezzetin suya geçmesine daha az olanak sağlar. Çok aç olduğunuzda öncelikle su içmek kan şekerini dengelemekte iyi bir yoldur. Bu genellikle size yardımcı olur ve yemek isteğinize karşı direnmeniz için size zaman kazandırır, ve bazen bunun sadece susuzluk olduğunu kanıtlar.
Doğal meyve suyu: Bol miktarda c vitamini içeren ve günümüzde genellikle kalsiyumla desteklenen , uyanır uyanmaz içilebilecek yenileyici bir içecektir ve bağışıklık sisteminde ve diğer hastalıkların önlenmesinde önemli rol oynar.
Yumurta: doğanın en besleyici, en orijinal ‘fast food’ u olan yumurta bol miktarda protein içeren besleyici bir kahvaltı öğesidir, yada taze sebze ve az yağlı peynirle birlikte omlet olarak iyi bir akşam yemeğine dönüşebilir. Besleyici bir besin kaynağı olarak elinizin altında mutlaka birkaç tane haşlanmış yumurta bulundurun.
Süt ürünleri:  Süt ürünleri özellikle kalsiyum açısından önemlidir fakat bizlere proteinde kazandırmaktadır. Ayrıca yoğun geçen bir gün sonrası iyi bir ikmal yakıtıdır. Gece atıştırması için yüksek lifli meyveli gevreğin üzerine gereklidir (Bira ve cipsin yerine). İnek sütü yerine daha az yağlı soya sütünü de tercih edebilirsiniz. Ayrıca yoğurtta önemlidir. Çok yönlü bir besindir. Meyve püresi yapımında, taze meyvelerin ve granolanın üzerinde yada fırında patatesin yada takonun üzerinde bol yağlı kremanın yerine kullanımında vazgeçilmez bir yiyecektir. Yoğurdu salata sosu yada krema yerine yada peynirli kek yaparken az yağlı krem peynir yerine kullanılabilir. Sade yoğurdun ayrıca bağışıklık sistemini geliştirdiği kanıtlanmıştır. Her gün 6 ounces yoğurt tüketilmesi sizi gripten ve nezleden uzak tutar. Bunun yanı sıra kalsiyum, fosfor, iyot demir, potasyum, molibdenyum ve B vitaminin yer aldığı onu aşkın vitamin ve mineral kaynağıdır. Yoğurdu istediklerinizi tatlandırmak için yada doğrudan kullanabilirsiniz.
Yeşillikler:  Yeşillikler hem yemeklerin yanında hem de yemeklerden bağımsız olarak tüketilir ve mineral, vitamin kaynakları olarak son derece etkilidirler. Koyu yeşil yapraklı olan ıspanak yada mescalineyle başlanır. Üzerine ton balığı yada tavuk parçaları , parmesan peyniri rendesi , salata sosu, veya önceden kalan et yada peynir, veya diğer taze meyve ve sebzeler konulabilir.
Limon: limon suyu tüm tariflerde yer alır.  Salatalarınızda kullandığınız limon, bitkisel çaylarda, her akşam tüketilen siyah çaylarımızda ve balık yerken kullandığımız C vitamini deposudur. Bu açıdan son derece önemlidir. 
Havuç: havuçlar köklü sebzelerdir ve aylarca sebze kutunuzun dibinde aylarca tazeliklerini korurlar. Cipse alternatif olarak atıştırmalarda, salatanın süslenmesinde yada sandviçlerinizin içinde kullanmayı deneyin.
Tam buğdaylı ürünler: Aslında tam buğday ürünlerden bazıları ekmek gibi ekmek dolabında olabilir fakat eğer tam buğday ile dürüm, börek tarzı şeyler aldıysanız mutlaka dolapta saklamalısınız. 
Fındık:  Ülkemizde fazlasıyla üretilen, omega 3 ve sağlıklı bir yağ kaynağı olan fındıklar buzdolabında olması gereken gıdalar arasındadır.  Ayrıca bir avuç dolusu ceviz yada badem tatmin edici bir atıştırmadır. Gevreğin veya salatanın içine ilave edilerek de tüketilmesi son derece faydalıdır. 
Fıstık Ezmesi:  Ülkemizde ekmeğe sana yağı sürüldüğünü düşünürsek fıstık ezmesi iyi bir alternatiftir hem enerji sağlar hem de daha lezzetlidir. Fakat bir dilimden fazla tüketmemeniz gerekir. Hızlı ve hoş bir öğlen yada akşam yemeği için ise fıstık ezmesini bir miktar soya sosu ve susam yağıyla karıştırıp kullanabiliriz. Tam buğdaylı krakerlerin kutusunu dolap içinde tutun ki fıstık ezmesini kaşık dolusu yemekten uzak durun. Aksi takdirde bol miktarda kalori almış olursunuz.

Daha temel ve nedeni herkesçe bilinen besinler;
  • Domates 
  • Yaban Mersini 
  • Karadut 
  • Kırmızı Biber 
  • Sarımsak 
  • Ispanak 
  • Brokoli 
  • Yoğurt

Sağlıklı beslenmek için ayrıca Kalori Tablomuza bakabilir ve bu gıdaların kalori değerlerini öğrenebilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder