30 Mart 2017 Perşembe

Buzdolabındaki Güzellik

Gündelik hayatımızda vazgeçemediğimiz tüm besinler aynı zamanda birer güzellik iksiridirler ve cildimizin güzelliği için kullanılabilirler.

Dudaklara biraz puding, alın bölgesine yumurtanın be­yazı ve saçlara domates… Gündelik hayatımızda vazgeçemediğimiz tüm bu besinlerin aynı zamanda birer güzellik iksiri olduğunu biliyor musunuz? Eğer güzel bir cilde sahip olmak istiyorsanız buzdolabınızda bulunan bu besinler ile yapacağınız doğal cilt maskeleri güzelliğinize güzellik katacaktır.

Bugüne kadar yemek için buzdolabına sakladığımız ürünler artık bizlerin cilt güzelliğine de katkıda bulacaktır. Size önereceğim bazı bakımlarla bundan böyle yiyeceklerin sadece beslenme amacıyla kullanılmadıklarını da öğrenmiş olacaksınız. Ve sa­latalığı  ferahlatıcı bir yüz maskesi olarak, muzu saç bakımında ve ananas suyunu tırnak derinizi yumuşatan bir bakım malzemesi olarak kullanacaksınız. Ya Kleopatra’nm süt banyosuna ne demeli? Ayrıca güneş yanıkları için de size birkaç önerim olacak. O zaman haydi buz­dolabının başına…

Güzellik Maskeleri için Formüller


Yüz İçin Güzellik Maskeleri


Bal-Yumurta Akı Maskesi


Bu maske için ihtiyacınız olan malzemeler; 3 yemek kaşığı bal, 1 yumurta akı ve bir miktar buğday unudur.

Hazırlanışı:


Yumurta akını  kar gibi olana dek bir kapta çırpın ve içine balı ekleyiniz. Eğer elde ettiğiniz karışım fazla akışkan ise  biraz ısıtabilirsiniz. Daha sonra bu karışıma yoğun bir püre haline gelenek dek un ekleyin. En iyisi maskeyi yüzünüze bir fırça yardımıyla sürmektir. Etkisini göstermesi için 30 dakika bu maskeyi yüzünüzde bekletin. Daha sonra ılık suyla yüzünüzü durulayabilirsiniz.

Yoğurt Maskesi


Yoğurttan hazırlayacağınız maske cildinizin taze ve temiz bir görünüm kazanmasına yardımcı olacaktır.

Hazırlanışı:

2 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı bal, 1 çay kaşığı limon suyunu karıştırın, yüzünüze sürün ve 20 dakika etki etmesini bekleyin. Daha sonra yüzünüzü 1 litre suyun içine sıktığınız 1 adet limonla hazırladığınız suyla yıkayın ayrıca limon yerine elma sirkesi de kullanabilirsiniz.

Siyah Noktalara Bal


3 kaşık bala 2 kaşık yoğurt ve yulaf unu ekleyin.

Hazırlanışı:


Malzemeleri birbiriyle karıştırın. Elde ettiğiniz karışım yüzünüzde peeling görevi görecektir. Üstelik bu maskenin ciltteki tahrişleri önleyici bir etkisi de bulunmaktadır.

Yüz Temizleyici Yerine Süt


Sütün bileşimindeki magnezyum ciltte­ki fazla yağı nötralize etme gücüne sahiptir. Bunun için yüzünüzü sütle yıkamalısınız.

Lifting Etkili Yumurta Akı


Yumurtanın akını yüzünüze sürün ve 10 dakika bekleyin. Yumurta akı kururken sertleşip büzüşür. Böylece yüzünüzdeki ince kırışıklıklar da düzleştirir. Ama yüzünüzdeki küçük yaralanmalara dikkat etmelisiniz. Çiğ yumurta akında bulunan salmonelle bakterisi enfeksiyonlara yol açabilir. Bundan kaynaklı yüzünüzde herhangi bir tahriş ve yaralanma olmadığı zamanlarda kullanmalısınız.

Kuru Ciltlere Mayonez


Mayonezi yüzünüze sürün, nemli sıcak bir bezi üzerine örtün ve 30 dakika etki etmesini bekleyin. Ardından yüzünüzü iyice yıkayın ve durulayın.

Saçlar İçin Güzellik Maskeleri


Mayonez-Avokado Kürü


Biraz yağlı bir karışım elde edeceksiniz. Mayonez ve avokadodan elde edeceğiniz saç kürü için yarım kase mayonez ve yarım kase ezilmiş avokado meyvesine ih­tiyacınız var.

Hazırlanışı:


Elinizdeki malzemeleri bir kapta iyice karıştırın. Daha sonra sıcak suyla ıslattığınız saçlarınıza ve saç derinize mayonez avokado karışımını iyice yedirin. Saçlarınıza bir duş başlığı takarak 20 dakika etki etmesini bekleyin. Ardından saçlarınızı her zaman yaptığınız gibi şampuanla­yın ve yıkayın. Eğer yağlı saçlara sahipseniz karışıma 1 -2 çay kaşığı limon suyu ekleyebilirsiniz. Saçlarınız kuru ise 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ekleyebilirsiniz. Bu 2 madde saçlarınızı hem zararlı maddelerden C vitamin etkisi ile korur hemde kuru saçlarınızı nemlendirmeye yarar.

Muz Kürü


Muzlu saç bakımı için bir muzu püre haline getirmeli ve 1 kaşık bal ile harmanlamalısınız.

Hazırlanışı:


Muz ve bal karışımını kremsi bir yapı elde edene dek iyice çırpınız. Daha sonra saçlarınızı sıcak suyla ıs­latın ve karışımı saçlarınıza ve saç derinize iyice yedirin. Bir havlu ile saçlarınızı toplayın ve güzelce sarın. Isı bu kürün saçlara daha derin bir şekilde etki etmesini sağlayacaktır. 20 dakika sonunda saçlarınızı iyice durula­yın ve her zamanki gibi şampuanla yıkayın. Kür sonunda saçlarınızın dolgunlaştığını ve sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu fark edeceksiniz.

Avokado Kürü


Bir avokadonun etli kısmını çatal yardımıyla iyice eziniz. Elde ettiğiniz yoğunluğu yıkanmış saçlarınıza sürün ve 10 dakika etki etmesini bekleyin. Avokadonun bileşimindeki E vitamini ve yüksek yağ içeriği saçlarınıza parlaklık kazandıra­caktır ve ayrıca dış etkilere karşı koruyacaktır.

Sertleştirici Yerine Bira


Yarım bardak şampanyayı yine ya­rım bardak birayla karıştırın. Yıkanmış saçları bir kez daha bu sıvı karışımla çalkalayın ve havluyla sarın. Daha sonra her za­manki gibi fönle kurutun ve şekil verin.

Saç Kremi Yerine Süt


Sütteki yağ ve albümin saçlara özellikle yumuşaklık ve parlaklık sağlar. Sütü boş bir şampuan şişesi­ne doldurun ve yıkanmış nemli saçlarınıza uygulayın ve 15 dakika etki etmesi için bekleyin. Ardından soğuk suyla durulayın (Sıcak suyla duruladığınız da süt ekşir).

Parlaklık İçin Limon


Limondaki doğal asit, bakım ürünlerinin kalıntılarını arındırır ve saçların parlamasını sağlar. Limon suyunu iyice sıkın, suyla inceltin ve nemli saçlara uygulayın. 10 dakika sonra saçlarınızı durulayın.Limon ayrıca içerdiği C vitamini ile saçlarınızı besler ve antitoksidan görevi görerek kafa derinizdeki zararlı toksinleri uzaklaştırır. Ölü deri için peeeling görevi görür.

Saçları Açmak İçin Kahve


Kahve ve kırmızı yaban mersini suyunun özellikle kızıl saçların rengini açıcı etkisi vardır. Saçlarınızı yıkadıktan sonra durulama suyu olarak uygulayın. Kahve­rengi saçlarda yarım litre kahve kullanın, saçlarınız sarı ise karışıma 6 adet limonun suyu ve bir çorba kaşığı votka ekleyin ve ardından saçlarınıza uygulayın.

Kokulara Karşı Domates


Saçlarınıza sinmiş iğrenç kokular domates ile  anında yok olur. Saçlarınızı yıkadıktan sonra bir fincan domates suyuna eklediğiniz iki çay kaşığı suyla yıkayın ve ardından elma sirkesi ile hazırladığınız durulama suyu ile temizleyin, bu saçlarınızda domates ile bulaşan fazla asiti de temizleyecektir.

Vücut İçin Güzellik Maskeleri


Bal-Süt Banyosu


Kleopatra gibi banyo yapmak! Bunun için ihtiyacınız olanlar sadece 1 kase bal, 1 litre süt ve 500 gr. sofra tuzu.

Hazırlanışı:


Sütü biraz ısıtın ve balı içinde eritin. Daha sonra sofra tuzunu boş küvete boşaltın ve küveti sıcak suyla doldurun. Bal-süt karışımını banyo suyuna ekleyin. 20 dakika boyunca bu özel banyonun içinde rahatınıza bakın ve cildinize getireceği güzellikler ile karşılaşın.

Baharat-Portakal-Süt Banyosu


Mükemmel kokulu bir banyo için 2 kase süt tozu, 1 çay kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu parçaları, 1 çay kaşığı kurutulmuş lavanta ve 1 çay kaşığı bi­beriye gereklidir.

Hazırlanışı:


Tüm malzemeleri karıştırarak bir şişenin içine boşaltın (Elde ettiğiniz bu karışımla tam 4 kez banyo yapabilirsiniz). Her banyo için 1/2 kase karışımı, küvette­ki sıcak suya ekleyin. Banyoda kaldığınız 20 dakika bo­yunca derin nefesler alın ve solunumunuzu da iyileştirmesinden yaralanın.

Portakal ve Papatya


3 poşet papatya çayını küvet musluğunun altına tutun, 1 adet soyulmuş portakalı (ya da mandalina) dilimlere ayırın ve küvetin içine atın. Suyun akmasıyla ortaya rahatlatıcı aromalar çıkacaktır. C vitamininin ise enfeksiyon ön­leyici etkisi ile vücudunuzu koruyacaktır.

Kızartma Yağının Yumuşatıcı Etkisi


Sertleşmiş dirsek derisi­neve toğuklarınıza, bitkisel yağı iyice yedirin. Bir çift çorabın uçlarını keserek topuk kısımları dirseklere gelecek şekilde kollarınıza geçirin. Bir gece boyunca etki etmesini için bekleyin ve sabah kalktığınızda daha yumuşak dirsek ve topuklara ulaşacaksınız.

Peeling Yerine Tuz ve Yağ


Ağda kıvamında bir yoğunluk oluşana dek tuz ve sıvı yağı karıştırın. Bir süngeri karışıma batırın ve vücudunuzu bu karışım ile iyice ovun. Ayrıca bu karışım ölü derinizi atarak deri yenilenmesine katkı sağlayacaktır.

Güzel Bir Dekolte İçin Salatalık


1 adet salatalığı rendeleyin, dekolte kısmına ve göğüslerinize sürün. Nemli ve sıcak bir havluyu üzerine koyun ve 20 dakika bekletin. Rendelenmiş salatalıkları havluyla temizleyin ama durulamayın. Cildi yatıştırır ve yeterince nemlenmesini sağlar.

Cilt Tahrişlerinde Sirke ve Şarap


1 fincan beyaz ya da kırmızı şarabı banyo suyuna karıştırın. Bu, pH değerini ve cildin asit taba­kasını yeniden dengeleyecektir. Ekşimiş şarap da aynı görevi görür. Kapalı bir kapta birkaç gün beklettiğiniz maydanoz ve sı­cak sirke karışımının ise kokuyu geçirme etkisi vardır.

El ve Ayaklar İçin


Tırnak Derisi Yumuşatıcısı


Yumuşak tırnak derisi için 2 çay kaşığı ananas suyu ve 1 yumurta sarısı (bu oran sadece eller ve­ya sadece ayaklar için yeterlidir).

Hazırlanışı:


İkisini birbiriyle iyice karıştırın ve tırnak deri­si üzerine sürerek 5 dakika boyunca etki etmesini bekleyin. Daha sonra tırnak derinizi tahta bir manikür çubuğu ile tırnak yatağı yönüne doğru törpüleyip şekil verebilirsiniz.

Lekelere Karşı Limon


Bir limonun suyunu, suyla inceltin ve bir kaba boşaltın. Parmak uçlarınızı yaklaşık 5 dakika boyunca içinde bekletin. Sarı lekelerin kaybolduğunu göreceksiniz.

Törpü Yerine Kibrit Kutusu


Kibrit kutusunun kibriti yaktığı­nız kısmı acil tırnak kırılmalarında size törpü görevi görecektir.

Kür Yerine Yulaf Ezmesi


1/2 fincan yulaf ezmesini 1/2 fin­can suyun içine atın ve  10 dakika çekmesini bekleyin. Daha sonra 1 yemek kaşığı limon suyu ve 1 çay kaşığı zeytinyağı ekleyin. Ka­rışımla ellerinize masaj yapın, kısa bir süre etki etmesini sağla­yın. Ardından ellerinizi kremleyin ve nemlendirin.

Güneş Yanığına Karşı


Güneş yanığı güneşte fazla kaldığınız zamanlarda cildinizde oluşan ve çoğu zaman lekelere dönüşen yanıklardır. Bunun için evde bulunan malzemeler ile cilt bakımınızı yapabilirsiniz.

Salatalığı küçük parçalar halinde doğrayın, rendeleyin ya da püre haline getirin. Elde ettiğiniz kıvamı bir pamuk parçasının üzerine yayın ve cildinizin üzerine bastırın, ne kadar süre tutmak isterseniz tutun ama en az 10 dk bekletin. Ya da demlenmiş çayı buzdolabında bekletin ve cildi­nizi soğuk çayla ferahlatın. İdeal “söndürücüler” arasında soda, beyaz şarap ve cini de sayabiliriz.

Güzelliğin Doğal İksiri Bal


Bal ile güzelleşeceğinize inanın. Zinde, güzel ve bakımlı görünme arzunuzu gerçekleştirmenize yardımcı olacak doğal saç, el ve cilt bakım reçeteleri güzelliğin anahtarı baldadır.

Güneşin etkisiyle yıpranan saçları korumak için balın sihir­li “saç bakım reçetesi”ni mutlaka denemelisiniz. Evde hazırla­yabileceğiniz bu güzellik iksiri kolay satın aldığınız kozmetik ürünlerinden daha ucuz ve etkilidir.

İşte size bal ile hazırlayabileceğiniz tarifler:

Saç Bakım Maskesi


2 yemek kaşığı çam veya çiçek balı, bir limondan elde edilen suyla karıştırarak oluşturulan maskeyi, kuru saçınıza sürün ve 10 dakika bekletin. Sonra iyice saçlarınızı durulayın ve balın artık bir şekilde saçlarınızda kalmadığından emin olun. Haftada bir kez uygulanan bu doğal maske ile saçlarınızın doğal ve parlak bir görü­nüm kazandığını göreceksiniz.

El Bakım Maskesi


Sürekli göz ardı ettiğimiz ellerimiz için hazırlanan maskeyi, uygulamadan önce ellerinizi ılık suda yumuşatmalısınız. Ardından ellerinizi zeytinyağı ile karıştırılmış olan bir kaşık balın içinde beş dakika bekletin. Sonra da zeytinyağı ile ellerinize ve par­maklarınıza iyice masaj yapın. Ellerinizdeki yumuşaklığa ina­namayacaksınız.

Cilt Bakım Maskesi


Stresli yaşam, gündelik hayat ve iş yaşamı cildiniz  bir hayli yıpratmaktadır ama sizlerin cilt bakımınıza ayıracağınız 10 dakika cildiniz pürüzsüz, sağlıklı ve parlak görünmesini sağlayacaktır. Bir fincan içinde, bir kaşık balı, bir kaşık limon suyunu ve kıvamın koyuluğunu bozmayacak miktarda sütü karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yüzünüze ve boynunuza yaydıktan sonra hafifçe kuruyana kadar bekleyin. Maskeyi nemli bir sünger yardımıyla silerek temizleyin. Balın etkisi ile  ışıl ışıl bir cilde sahip olacaksınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder