29 Mart 2017 Çarşamba

Çalışan Anne Ve Bebek


Anne sütü, bebekler için mucizevi bir gıdadır ve olmazsa olmazlar arasındadır. Sağlıklı gelişim için her bebeğin mutlaka iki yaşına kadar anne sütüyle beslenmesi gerekmektedir. Çalışan kadınlar bebeklerini emzirmekte güçlük çekerler. Zamanlarının çoğunun işte ve yolda geçmesi çocuklarını yeterli beslemelerine engel olmaktadır. Uzmanlar, çalışan annelere sütlerini özel yöntemlerle sağarak daha sonra kullanılmak üzere depolamalarını tavsiye ediyor.Bebeği olan ya da bebek yapmayı düşünen çalışan bayanlara emzirme konusunda öncelikle anne sütünün bebeğe emzirme yoluyla dokunarak ve hissederek verilmesi gerekmektedir. İş hayatı ya da başka bir nedenle bu mümkün olmuyorsa başka çözümler mevcuttur. burada anne sütünü bebeğe ulaştıran teknolojik aletlerden yararlanılabilir.

Çalışan Anne ve Bebek Arasındaki İlişki


Anneler için özel süt pompaları bulunmaktadır, bu yolla sütün istenilen zaman da sağılarak depolanabileceğinin bilinmesi  gerekir. Anne sütünün buzdolabında hava almayan kapaklı şişelerle 6 ay kadar bozulmadan saklanabilirtesi vardır.Bakıcı, anne işteyken bu sütü biberon ya da kaşıkla bebeğe verebilir. Ancak saklanan süt çok iyi çalkalanmalı ve açılan şişedeki süt bebeğe bir seferde verilmelidir. Sütün tekrar dondurulması mümkün değildir.Ayrıca süt ısıtılmamalıdır. eğer soğuk ise oda sıcaklığında ısısı kapak açılmadan artırılabilir.Annelerin evde oldukları akşam saatlerinde ve tatil günlerinde ise sağılmış süt yerine emzirme yöntemi ile bebeğe süt verilmelidir.  Aksi halde bebeğin anne memesini unutabileceği durumlar yaşanabilir ve anneye de yabancılık duyabilir.  Tüm canlılar kendi annelerinin sütünü almak üzere dünyaya gelmektedir. Bunu unutmamak gerekir. Anne sütünde bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm besinler eksiksiz şekilde yer almaktadır. Tüm bebeklerin yeteri kadar anne sütü almaya hakkı vardır. Ayrıca bu bebeğin gelişimi için fazlasıyla önemlidir. Hiçbir şey onları bu haktan mahrum etmemelidir.

Anne sütünde bebeğin gelişimi için gerekli mineraller, vitaminler ( A, D vitaminleri ) ve besinler mevcuttur.

Bazı anneler emzirme yerine bebeklerine mama vermeyi tercih ederler. Bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de ithal mama ve biberonlara milyonlarca dolar harcanıyor. Emzirilen bebeğin mama da dahil olmak üzere hiçbir ek gıdaya ihtiyaç duymadığını dile getiren bir çok uzman bebeklere özellikler  ilk 6 ay boyunca anne sütünden başka bir şey verilmemesi gerektiğini söylerler.

Anneler nasıl beslenmeli?


Emziren annelerin özel bir beslenme programı uygulamasına gerek yoktur. Hamilelikten önce nasıl besleniyorsa o şekilde devam etmesi yeterlidir. Beslenme düzeni 3 ana, 3 ara öğün olarak düzenlenmelidir ve çeşitli sebze, meyve ve lifli gıdaların tüketilmesine özen gösterilmelidir. Bazı annelerin hamilelikte aldığı kiloları vermek için doğumun hemen ardından ağır zayıflama diyetleri uygulamaya başlarlar. Fakat bu hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için tehlikelidir. Çünkü  anne sağlığı bebek  sağlığı ile doğrudan bağlıdır ve anne sütünden yararlanan bebeklerde daha az enfeksiyon rahatsızlıkları görülür.Ayrıca anne sütü alan bebeğin bağışıklık sistemi güçlenir. Doğumun ilk dakikalarında emzirilen bebeklerde mikroplara karşı bağışıklık oluşuyor. Orta kulak iltihapları ve menenjit riski düşüyor. İleri yaşlarda görülen romatizmal hastalık riski azalıyor. Emzirme, annenin doğum sonrası daha hızlı iyileşmesini sağlıyor. Annenin meme ve yumurtalık kanseri riskini de ayrıca azaltıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder