21 Mart 2017 Salı

Çatlak Kremi


Cilt çatlakları giderilmesi oldukça zor cilt rahatsızlığıdır. Daha önceki çatlak yazılarımda çatlak nasıl geçer konusunda bir hayli bilgi vermiştim. Bu yazıda ise kadınların gerek çatlak oluşmadan önce hamilelik vb. durumlarda kullandıklar, gerekse bir umut çatlak gidermek için aldıkları kremleri inceleyeceğiz. Konunun uzmanı olan kadininyeri.org sitesinden bir alıntı daha yapacağım.Çatlaklar konusunda kadınların nasıl çaresiz olduğu hepimizin malumu. İşte bu çaresizlik ciddi anlamda kullanılıyor. Dönem dönem özellikle internette boy gösteren çatlak kremleri resmen mucizeler vaat  ediyor. Artık kadınlar olarak akıllandığımız kanaatindeyim, bu tarz mucize vaatlere pek kanmıyoruz, ama eczanelerde satılan dermokozmetik adlı ürünlere bir çoğumuz dayanamıyoruz. Ama bu kremlerde çatlaklara karşı çoğu zaman etkisiz kalıyorlar. Üstelik bazı setler 500 liralara kadar çıkabiliyor. İşte bu yazı çatlak kremleri konusunda size bilgi vermek için yazıldı.

Bu noktada önemli bir uyarı yapmalıyım , çatlak kremlerinden çatlak görünümünü geçirmesini beklemeyin, sadece oluşan çatlakların önlenmesinde kısmen etki gösteren ürünlerdir veya çatlakların azalmasını sağlarlar. Yani çatlaklara kesin çözüm diye satılan ürünlere kanmayın. Oluşmuş çatlak tedavisi uzun bakımlar gerektiriyor, yani insanlar tca ile bir sene kontrollü deri soyarak  ancak vücut çatlaklarını geçiriyorlar. Bundan kaynaklı çatlaklar için önceden önlem almanız ve cilt bakımınızı  yapmanız önem arz ediyor.
En İyi Çatlak KremleriÇok fazla krem var çatlaklar için, konu hakkında araştırma yaptığımda karşıma en çok lierac phytolastil jel, babe çatlak kremi, bio oil, bepanthol, bonie çatlak kremi, renuee çatlak kremi, rejene çatlak kremi ve madecassol kremler en çok adı geçen kremler. Ancak tekrar belirtiyorum bu kremlerin hiçbirisi çatlaklarınızı geçirmez, sadece oluşan çatlakları azaltabilir. Peki bu kremler hangi içeriklere sahipler.

Lierac Çatlak Kremi

Lierac krem olarak bilinen kremin adı lierac phytolastil jel'dir bu kremin içeriğinde alcemia vulgaris extract, hedera helix, leaf stem extract, equısetum arvanse extract, gibi aktif maddeler var. Lierac çatlak kremi kullananlar lierac krem işe yarıyor mu sorusuna çok da olumlu cevaplar vermiyorlar.

Babe Çatlak Kremi

Babe firması tarafından üretilen babe çatlak kremi içinde %2.5 horsetail, %2 rosa moschata, %1.5 silanol, %1 centella asiatica, %0.25 vitamin E gibi bileşikler bulunuyor. Aslında cetella asetica yani gotu kola bitkisi madecassol kremin de hammaddesi. Babe çatlak kremi kullananlar babe krem işe yarıyor mu konusunda biraz çelişkili konuşsalar da memnun olmayanların sayısı memnun olanlardan daha az.

Bepanthol Çatlak Kremi

İçerisinde %6 oranında b5 vitamini yani d-panthenol içeren klasik bir kremdir bpanthol, b5 vitamini cildi besleyicidir, ama çatlakları tek başına yok edemez. Ancak cildi hızlı iyileştirir yani bu yüzden özellikle tca sonrası çok kullanılır.

Madecassol Çatlak kremi

İçerisinde centella asiatica içeren bir kremdir madecassol. Centella asiatica yani gotu kola bitkisi ekstresi cilt üzerinde yanıkların hızlı iyileşmeci ve cilt dokusunun yenilenmesinde kullanılır. Özellikle çatlak tedavisi için uygulanan tca sonrasında kullanılır.

Bio Oil Çatlak Kremi

Bio oil olarak piyasaya çıkan fazlaca reklam yapılan bir üründür. İçeriğinde kalendula yağı, lavanta yağı, biberiye yağı, papatya yağı,  a vitamini (retinyl palmitate), e vitamini ( tocopheryl acetate)bulunur. Tabi başında likit parafin yazıyor, yani muhtemelen bu sayılan esansiyel yağlar ve vitaminler içerisinde bir damla kadar var. Ancak öyle vaatleri var ki "insan gerçekten hayret ediyor". Neyse çatlak giderir, yara izini geçirir falan dediler ama bu da işe yaramadı.


Evet yukarıdaki yazıda bir çok çatlak kreminden bahsediliyor, peki bu çatlak kremlerinden en iyisi hangisi konusu hep bir muallak, ama zaten sitede de dendiği gibi vitamin bakımı en iyi kremden bile daha iyidir. Artık çatlaklarınız oluşmuşsa ve önlem almamışsanız kimyasal peeling-tca uygulaması mevcuttur. bu uygulamam ile üst derinizi kontrollü bir şekilde soyarak alt derinizi çıkmasını sağlarsınız.

Hamilelikte Çatlak Kremi

Hamilelik sürecinde bir çok kadının korkulu rüyası haline gelen çatlaklar için kozmetik firmaları boş durmuyor, bir çok ürün üretiliyor, bunların başında lierac phytolastil jel, babe çatlak kremi, bio oil ve bepanthol sayılabilir. Ancak bunlar ne oranda yeterli derseniz elbette ki yeterli değiller. Çünkü genelde bir takım özler içerseler de aslında gerekli bakımı sağlayamıyorlar. Peki kozmetik firmaları bunu bilmiyorlar mı da bakım sağlayacak krem yapamıyorlar diyeceksiniz. Aslında mesele bakım yapacak maddelerin birbiriyle etkileşime girmemesi olarak özetlenebilir. Yani suda çözünen çeşitli vitaminler var yağda çözünen vitaminler ve bazı başka maddeler var. Yani bunlarla ürün yapamıyorlar.

Kolajen ve elastin dokudaki yırtılmadan dolayı çatlakların oluştuğunu biliyoruz, aslında cilt kırışıklıkları da biraz benzer nedenlerden oluşur, ayrıca yara izleri, ameliyat izleri ve jilet izleri de benzer bir mantıkla oluşuyorlar, o durumlarda da yırtıklar olduğu için derin beyaz izler kalıyor.

Bundan önceki çeşitli vitamin yazılarında kolajen ve elastin sentezine iyi felen vitaminleri yazmıştım sizler için. işte o bilgileri ve araştırmaları kulanarak oldukça etkili bir çatlak bakımı yapacağız.

Kullanacağımız malzemeler, kakao yağı, shea butter, jojoba yağı, hodan yağı, e vitamini, a vitaminli yağ, c vitamini, laktik asit, glikolik asit, b5 vitamini, b3 vitamini. Bu ürünleri iki farklı şekilde kullanacağız. Bir sıvı hazırlayıp bunla yaptığımız serumu sürdükten sonra yağımızı süreceğiz.

Evvela sulu çözeltiyi vereyim, bu çözeltide laktik asit ve glikolik asit kolajen sentezini arttırması ve karışımın bozulmasını engellemek için kullanacağız.

60 ml su

20 ml %25 glikolik asit (karışımda %4 orana tekabül edecek)

20 ml %20 laktik asit (karışımda %3 e tekabül edecek)

5 ml b5 vitamini

5 gr b3 vitamini

Bu malzemeleri 60 ml suyun içine önce b3 vitamini ilave edip iyice çalkalayın, vitamin eriyince diğer malzemeleri ilave edin. Karışımınız hazır artık. Şimdi yağ ile yapacağınız karışımı vereceğim.

50 gr kakao yağı

50 gr shea butter

30 ml jojoba yağı

20 ml hodan yağı

10 ml e vitamini

10 ml a vitaminli yağ


Kakao ve shea yağını eritin, sonra diğer yağları ve vitaminleri ilave edin, karışımınız hazır.

peki nasıl kullanacaksınız. Her akşam sulu karışımdan bir tatlı kaşığı kadar alıp içerisine çeyrek çay kaşığı c vitamini ilave edin. Bunun nedeni c vitamini karışımda sulandırılırsa çabuk bozulur. Bu yüzden kullanmadan önce sulandıracaksınız. Karışımdan bir tatlı kaşığına c vitamini ilave ettikten sonra bir pamuk yardımıyla bunu çatlak olması muhtemel bölgelere sürün, Sonrasında üzerine yağınızı sürün.

Yapacağınız bu bakımda kullandığınız bütün maddeler kolajen ve elastin sentezini arttıran maddeler. En etkili ve en iyi çatlak kremi veya başka bir deyişle en iyi çatlak bakımı yapmış oldunuz. 2Yazının sonuna geliyoruz. Hamilelik yani bir diğer deyişle soğum çatlaklarında önleyici olarak kullanılan çatlak kremlerini kısaca tanıdıktan, sonra oldukça etkili çatlak bakımı nasıl yapacağınızı anlatmış oldum. Bu bakımlar ciddi anlamda önemli bakımlar. Bende bu gibi konularda konunun uzmanı sitelerden sizlere alıntı yapmaya devam ediyorum. Blogumu ziyaret edip okuduğunuz için teşekkürler.

Kaynaklar:

1) www.kadininyeri.org/2015/08/catlak-kremi.html
2) www.kadininyeri.org/2015/08/hamilelik-catlaklari.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder