23 Mart 2017 Perşembe

Çatlak Nasıl Geçer

Vücut Çatlakları

Cilt yapısında sıklıkla karşılaşılan çatlakların, hormonal dengesizliklerden, hamilelik çatlaklarına, kısa zaman dilimlerinde yaşanan hızlı kilo alış verişlerinden, dengesiz beslenmeye kadar çeşitli oluşum nedenleri mevcuttur. Özellikle hamilelik, kortizon, hormon tedavisi gibi durumlardan sonra çatlakların oluşması çok yüksek bir ihtimaldir. Aşırı kilo verilmesinden sonra yada vücut geliştirme sonucu da çatlaklar ortaya çıkabilir. Özellikle günümüzde cilt çatlakları tedavisi kadınların çok önemli bir uğraşısı haline gelmiştir. Genellikle gebelik sırasında hamilelik çatlakları oluşur, doğum çatlağı da denilen ve sıklıkla karın bölgesinde görülen  çatlaklardır.

Çatlakların oluşumunun önlenmesinde besin dengesi ,A, E, C, vitaminleriyle yapılacak bakımlar ve egzersizler önemli rol almaktalar.Fakat bu kadınlar tarafından aksatılan bir durumdur ve çatlak oluşumu görüldükten sonra kadınlar cilt bakımı yapmaya karar verirler. Genellikle ertelenen çatlak bakımından dolayı çatlaklar oluştuğunda, bir çok kadın çatlak tedavisi için uğraşıyor. Bu amaçla türlü çatlak kremi vb. kullanılmaya çalışılsa da bunlar çatlakları geçirmede etkili değillerdir.
Vücut Çatlaklarının Tedavisi
Vücut çatlağı tedavisinde , çatlakların ilk üç ay içerisinde tedavisi daha kolaydır. İlk dönemlerinde pembe veya kırmızı halde ortaya çıkan çatlakları, yüksek nemlendirici ve vitamin  içerikli krem ve solüsyonlarla tedavi etmek mümkündür. Zaman geçtikçe çatlaklar kesinleşir, beyaz renk alır ve çizgiler-şeritler- oluşturur. Bu çatlak oluşum evresinden sonra çatlak tedavisi oldukça zordur. Çatlak tedavisi için lazer, dermabrazyon, dermaroler, mezoterapi ve kimyasal peeling gibi yöntemler uygulanır. Ancak bu uygulamalardan en başarılı olanı kimyasal peelingtir.

Kimyasal peeling uygulamaları dışındaki yöntemler çoğunlukla klinik tedavi yöntemi olduğundan zamansal ve ekonomik açıdan insanların kolay erişebileceği bir tedavi yöntemi değildir. Kimyasal peeling uygulamaları hem evde kişinin kendi başına gerçekleştirebileceği basitlikte bir yöntem hemde ekonomik açıdan cazip fırsatlar sunduğundan sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir.

Çatlak Tedavisinde TCA

Trikloroasetik asit olarak bilinen (TCA) epidermis tabaka olarak adlandırılan derinin alt kaltmanların da yani esas çatlağın oluştuğu katmanda ; kopan kalojen ve elastin liflerinin uyarılmasını sağlayarak cildinizi yakma işlemiyle yeniler ve ölü derinizi ciltten atılması sağlar. Ayrıca Tca'yı çatlak tedavisinde bu kadar başarılı kılan şey  cilt altından yeni bir deri oluşturarak kolajen ve elastin sentezini artırmasıdır. Zaten bu yüzden yüzdeki kırışıklıklar için oldukça sık kullanılan bir yöntemdir.

Çatlak Tedavisinde TCA Nasıl Yapılır


Vücudun ten rengi ve cildin hassasiyetine   göre derecelendirilen TCA asit çözeltisi, çatlakların tam üzerine kulak çubuğu yardımıyla uygulanır. Fazla dışarı taşırmadan uygulanması gerekir, çünkü geniş alanlarda uygulamak iyileşmeyi geciktirebilir.

TCA,çatlaklar için ilk kullanımında %25 oranlık olanı idealdir.Bu orandaki asiti ilk kullanımda bir dakika cildinizde bekletmelisiniz. Cildinizde bir dakika beklettikten sonra bol suyla yıkayınız. Daha sonra zaman içerisinde asitin bekleme süresini cildinizin soyulmasına göre arttırabilirsiniz. Soyulma az gelirse zamanda  yükseltilmelidir. Maksimum oran olarak %40 tca iki dakika bekletilmelidir. Bundan sonrası sabırla yapılacak bakımlara kalır. Ayda bir uygulanan tca ile zamanla çatlaklarınızı kesin olarak giderebilirsiniz. Ancak sabırlı olmalısınız, üç beş uygulamada sonuç vermez, genelde çatlağın derinliğine ve cildinizin yapısına göre 6 ile 18 uygulama gerekecektir, yani sabırlı olun.

TCA Uygulamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler


Tca dan sonra dikkat edilecek en önemli konu, kabuk bağlayan bölgeyi soymamaktır. Bırakın cildiniz o ölü deriyi kendi kendine atsın. Eğer soymaya kalkarsanız cildinizde yara yapabilirsiniz. Bunun haricinde tca uyguladığınız alanları güneşten koruyun. Ayrıca tca sonrası bakım için gerekli özeni gösterin. Asitin daha hızlı iyileşmesi için madecassol, B5 vitamini, E vitamini, çinko oksit gibi maddelerle hazırlanmış merhemler  kullanılabilir. Son olarak tca soyulmasından bir hafta sonra glikolik asit ve C vitamini bakımları yapabilirsiniz. Bu bakımlar yeni derinizin taze olmasından kaynaklı alacağı hasarları azaltır ve derinizin çabuk iyileşmesini sağlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder