21 Mart 2017 Salı

Cildimizdeki Yaraları İyileştirme Yöntemleri

Cildimizde herhangi bir nedenle oluşan yaralar bazen yaralanmalardan bazen de cilt rahatsızlıklarından ötürü meydana gelir.. Yaraların erken iyileşmesi için özen gösterilmesi gerekir. Yağışlı mevsimler süresince oluşan açık yaralar daha fazla enfeksiyon kapma riskine sahiptir ve bu durum ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarır. Eğer cildinizde herhangi bir nedenle yaralar oluştuysa mutlaka bir doktora danışarak gerekli önlemleri almalısınız.


Yaralarımız Nasıl  İyileşir 

Yaralarınızı iyileştirmek için ilk olarak yaralı bölgeyi temiz ve kuru tutmanız gerekir. Kuru ve temiz tutulan yaralı bölgede bakteriler kolay üreyemez ve bu sayede ciddi enfeksiyon riski en aza indirilmiş olur.

Yaralandığınız anda yaralı bölge için gerekli ilk yardımı yapın. Bu sayede yaralı bölgenin enfeksiyon kapmasını engellersiniz. Daha sonra bir doktora danışarak gerekli önlemleri alın. Eğer yaralı bölge üzerinde bandaj kullanmak zorunda kalırsanız bandajı fazla sıkmayın. Aksi taktirde kan dolaşımınız zarar görebilir.

Yağışlı mevsimlerde yaralı bölgenin yağmur ile temas etmesine izin vermeyin. Yağmur damlalarında bazı bakteriler mevcuttur ve yaralı bölgenin aşırı yağmura maruz kalması ciddi enfeksiyonlara neden olabilir. Derinizin şişmesi, kızarması veya soyulması durumunda bir doktora danışın. Yaralı bölgeyi kaşımaktan kaçının. Kaşıntıyı engellemek için nemlendirici kullanın.

Derinizdeki yaralar akneden , egzemadan vb. cilt raharsızlıkları sebebi ile oluşabilir. Bu sebeple deri üzerinde kaşıma ve kurcalama yapmayın  veya var olan yara kabuklarını soymaya çalışmayın. Bu durum yaraların daha geç iyileşmesine neden olur. Yaralı bölgeyi antiseptik bir losyon ile temizleyerek bir bandaj ile hafifçe kapatın.

Ayrıca eğer yaralarınız uzun bir süre iyileşmiyorsa kesinlikle doktora görünür. Yaraların aşırı geç iyileşmesi cilt kanseri riskinizin olduğunu gösterir. Panik yapmadan doktorunuza danışın ve gerekli önlemleri alın.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder