31 Mart 2017 Cuma

CİLDİNİZ İÇİN EN ETKİLİ YÖNTEM BAL


Cilt Bakımında Bal 


Cilt bakımı için pahalı kozmetiklere ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz fakat aslında öyle değil.Daima elimizin altında bulunan en sıradan malzemeler cildimizde harikalar yaratır. Özellikle bal ayrıcalıklı bir besin maddesidir. Cildimizin ihtiyacı olan tüm içerikleri barındırır.

Doğal Cilt Bakımı


Bal içinde en yararlı vitaminler, mineraller, mikro besin maddeleri, enzimler ve organik asitlerle doludur. Son derece zengin bir glukoz, fruktoz, magnezyum, potasyum, kalsiyum, sodyum, demir, fosfat, B1, B2, B6, B3, B5, C vitaminleri, çinko ve iyot deposudur. Bu besleyici maddeler deriyi güçlendirmekle kalmaz aynı zamanda yumuşatır.

Doğal Nemlendirici Olan Bal


Öte yandan balın başka bir özelliği de nem tutucu (humenktant) bir besin olmasıdır. Cildimize bal sürdüğümüzde hem var olan nemi korur hem de dışarıdan nem toplayarak cildi nemlendirir. Bu nedenle bal maskeleri cildi gerginleştirir, esnekliğini artırır ve ince kırışıklarla mücadelede yardımcıdır. Kan dolaşımını uyardığı için cilt tonunu geliştirir. Bal eskiden yaralara sürülürdü. Çünkü bal sayesinde tahriş olan deri kurumaz ve çabucak iyileşirdi. Bandaj değiştirmek ağrısız ve kolay gerçekleşirdi. Ama daha da önemlisi, cilt ile temas eden balda, glikoz oksidaz yavaş yavaş hidrojen perokside dönüşerek etkili bir dezenfektan oluşturur.

Bal Cildi Yatıştırır


Bal cildimizi nemlendirir, cildin kendini yenilemesine yardımcı olur, besler, yatıştırır, gerginleştirir, kan dolaşımını uyarır ve iltihaplanmaları giderir. Bir cilt maskesinden daha fazla ne bekleyebiliriz ki?


Ballı Doğal Cilt Maskeleri Tarifi


  •  Olabilecek en sade bal maskesi için göz çevresi hariç tüm yüzünüze ve boynunuza bal sürüp 15 dakika bekleyin. Sonra ılık suyla durulayıp, yumuşak bir havlu ile kurulayın. Balı kolayca yaymak için parmaklarınızın ucunu su ile ıslatıp uygulayabilirsiniz.
  •  Dilerseniz, bal maskesinden sonra yüzünüzü önce sütle yıkayıp ardından su ile durulayabilirsiniz. Bu işlem gözenekleri sıkıştırır.
  •  Daha da etkili bir süt ve bal maskesi elde etmek için, 2 kaşık bal ile 2 kaşık sütü karıştırın.
  • Göz çevresini sakinleştiren en güzel formüllerden birisi yoğurt ve bal maskesidir. 1 çay kaşığı sade yoğurt ile 1 çay kaşığı balı iyice karıştırıp gözlerinizin altına sürün. 15 dakika bekleyin, ardından ılık su ile yıkayın.
  •  Bir yemek kaşığı bal, bir yumurta beyazı, bir çay kaşığı gliserin ile bir fincan unu karıştırırsanız gençleştirici bir maske elde edersiniz. Yalnız bu karışımı yüzünüzde 15 dakikadan fazla tutmayın.
  •  Saçlarınızın daha canlı ve parlak olması için, 4 fincan ılık suya 1 çay kaşığı bal karıştırıp güzel bir saç maskesi yapabilirsiniz. Saçlarınız sarı ise karışıma limon da ilave edebilirsiniz. Balı daha pek çok madde ile karıştırmak mümkündür. Avokado, kil, sirke, elma, muz ve zencefil gibi… Bal cildimize o kadar yararlıdır ki, hemen etkisini gözlemleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder