22 Mart 2017 Çarşamba

Cildiniz ve Vitaminler

Gazetelerde sağlıklı cilt ya da cilde sağlığını kavuşturma konusunda sayısız yorum ve makale okuyoruz. Sağlıklı cilt, yeterli şekilde nemlendirilmiş sağlıklı bir “epiderm” ile birlikte dengeli beslenme ve güneş ışınlarından korunmakla mümkün olur. Yorgun, stresli ve yanlış beslenen kişilerin cildi bunu hemen yansıtır.Günlük vitamin kullanımının yararlarını senelerden beri biliniyor; ancak sağlıklı beslenme ile cilt sağlığı arasındaki bağlantı ,son senelerde dikkate alınmaya başlandı. Vitaminlerin antioksidan etkileri cilde doğrudan uygulanan ürünlerle senelerdir kullanılıyor. Ama sindirim yoluyla alınan vitaminlerin yararına yakın zamana kadar önem verilmemişti.

Yapılan araştırmalar belli vitamin ve minerallerin sindirim yoluyla alındığında cilt, güzellik ve bir kadının genel sağlığı için faydaları olduğunu kanıtlamıştır. Dolayısıyla güzel ve sağlıklı bir cildin sırrı, her şeyden önce doğru, dengeli bir beslenme ile birlikte gerekli vitaminlerin takviyesiyle sağlanabilir.Sigaradan uzak durmak akıllıca bir hareket olacaktır. Sayısız zararının yanı sıra cilde de zararı büyüktür. Sigara dumanı ve katran cildin ihtiyacı olan oksijeni almasına ve besin emilimine mani olarak kuru ve cansız görünmesine neden olur. Ayrıca sigara tüketimi zararlı serbest radikallerin oluşmasına sebep olarak ciltteki kolajen ve elastin liflerini zayıflatarak cildin zamansız yaşlanmasına neden olur.Sigara içiyorsanız cildinizin sağlığı açısından vitamin kullanımına daha da fazla önem vermeniz gerekecektir. Çünkü sigaranın cildinize verdiği zararları azaltmak ancak vitamin katkısıyla mümkün olabilir.Cilt Güzelliği ve Sağlığı için Vitaminler

Günlük vitamin ihtiyacını karşılamak için her gün multi-vitamin almak ve/veya bolca meyve, sebze tüketmek tek yol değil: artık nemlendiriciler ve bakım kremleri gibi kozmetik ürünlerinin çoğunun içeriğinde cilt sağlığına faydalı olan vitaminler kullanılıyor. Çarpıcı bir istatistik: 1991 senesinden günümüze, içeriğinde vitamin bulunduran ürünlerin sayısı 3 misli artmış durumda. Ayrıca anti aging içeren ürünler kullanmanız cilt gençleşmesine yardımcı olacak ve cilt kırşıklıklarını azaltacaktır.

Ancak dikkate alınması gereken önemli bir nokta var. Bu ürünleri kullanan tüketicilerin hangi faydayı sağlamak için hangi vitaminin kullanılması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Örneğin amaç kırışıkları azaltmak mı, akneden kurtulmak mı? Amaca göre seçilecek kozmetik ürününün doğru olması önemli.


Vitaminler ve Cilde Etkileri

A vitamini: Kuru ve pul pul olan ciltler için gerekli bir vitamindir. Ayrıca anti aging özellik içerir ve akneye karşı sizi korur. Yumurta,süt,tereyağ, yeşil sebzeler,ıspanak,peynir,havuç, kayısı... A vitamini içeren bazı besinlerdir.

E vitamini: Kırışıklıkları giderir ve cilt yaşlanmasını engeller. Zeytin, zeytinyağı, yer fıstığı, badem, balıkyağı, fındık, ceviz ve ay çekirdeği E Vitamini kaynaklarından bazılarıdır.

C vitamini: Antitoksidan özelliğe sahiptir. Cildinizi korur. Kolejen üretimini destekler. Lahana, limon, karnabahar, greyfurt... C vitamin kaynaklarıdır.
B vitamini: B1 kan dolaşımına katkıda bulunur. B3 vitamini cildinizi nemlendirir ve B9 vitamini hücre yenilenmesini sağlar. Kuru üzüm ve yumurta sarısında bulunurlar.
D vitamini: Kemik sağlığınızı korur ve ayrıca sedef hastalığına engel olur. Güneşlenme D vitamini almanızı sağlar.

K vitamini: K vitamini , cilt için üretilen kremlerde bulunur. Yara izi, göz altı torbaları veya göz altı kahverengi lekeleri için ideal bir vitamindir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder