31 Mart 2017 Cuma

Cilt Bakım Ürünleri

Cilt bakım ürünlerinin doğru kullanıldığında cildiniz üzerinde bırakacağı olumlu etkiler çok fazladır. cilt  temizleyicileri, nemlendiricileri veya maskeleri hakkında dermatologların söyleyebileceği bazı doğrular vardır. Bundan kaynaklı uyarılara kulak asmak durumundasınız.

İçeriğindeki “mucize” madde nedeniyle tercih edip her hafta yenisini satın aldığınız cilt bakım ürünleri  cildinize uygun olmadığı için zarar verebilir ve cilt hasarına sebep olabilir. Bundan kaynaklı doğru ürünü seçmek ve ürün kullanmadan önce yapılacaklar aşağıdaki gibidir;
Cilt Bakım Ürünleri Tavsiyeleri 


Günlük Cilt Bakımında;

1) Cilt tipine uygun ürünleri seçmek önemlidir. Cilt tipinizi öğrenmek için bir uzmana danışabilir ve cilt tipinize uygun ürünler almanızı sağlayabilirsiniz.
2) Çevreden biriken kirlerin; toz, ter ve cilt yağı gibi kişisel salgılarımızın, ve dökülmekte olan ölü cilt hücrelerimizin temizlenmesi ikinci adımdır.
3) En hafif temizlemeyle bile bozulabilen cildin üst tabakasının epidermisin temizlemelerden sonra nemlendirilmesi muhakkak gereklidir. Genel kural olarak da nemlendiricilerin yüz ve vücut halen nemliyken kullanılması gerekmektedir çünkü amaç vücuttaki doğal nemi hapsetmektedir.
4) UV ışınlarının verdiği hasarı önlemek için güneşten korunmak gerekir bunun için SPF 50 güneş kremleri kullanmak gerekir.
5) Normal cildin bilhassa foto yaşlanma ve hasarı için tedavi edici ürünlerin kullanılması uygundur.Kuru Ciltlere Bakım

Kuru ciltlerde kurutucu ve alkol içeren ürünler ciltten nemi söküp atacağı için tercih edilmemelidir. Ve kuru ciltler daha özenli bir şekilde nemlendirilmelidir.Hassas sabunlar kullanılmalı sülfatsız şampuanlar tercih edilmelidir, likit bir temizleyici sonrası gliserin , hiyalironik asit gibi ürünlerle formüle edilmiş nem kaybını azaltan nemlendiriciler kullanılmalıdır. UVA ve UVB ışınlarına karşı koruyucu SPF15 ve üstü bir güneş kremi  ürünü yıl boyunca dışarıya çıkmadan yarım saat önce açıkta kalan alanlara uygulanmalıdır.


Yağlı Cilt Bakımı


 Yağlı ciltlerde aşırı yağlı ürünler, hassas ciltlerde ise uygun daha az hasar verecek narin ürünler tercih edilebilir.Yağlı ciltlere uygun olan likit veya jel şeklinde temizleyiciler tercih edilmelidir. Krem bazlı, kakao yağı, lanolin içeren sabunlardan uzak durmak gerekmektedir. Losyon şeklinde suyu çekip tutan (humectane) maddeler içeren nemlendiricileri tercih edilmeli ve bunlar cilt nem dengesini korumak için kullanılmalıdır. Ergenlik çağındaki gençlerde görülen hormon değişiklikleri nedeniyle yağlı ve akneye yatkın cildin temizliği ve doktor tarafından önerilen ürünlerin düzenli kullanılması önemlidir. Ayrıca yağlı ciltler limon suyu, sirke ile temizlenmelidir. Bu ürünlerde bulunan C vitamini cildin nem dengesini koruyacaktır.Yağ içermeyen (oil-free) güneşten koruyucuları kullanın.Cildinize fazla parlak diyerek, yağı kurutmak için sert sabun, alkol, fırça, kese kullanmayın. Cilt temizliğini günde 2-3 kezden fazla yapmamaya dikkat edin.


Karma Cilt Bakımı


Kozmetik olarak T bölgesi ; yüzün yağlı alanları olan yanaklar, alın burun ve çene daha yağlı iken diğer alanlarda kuru olma durumu vardır. Cilt bakımı da bu sebepten kaynaklı değişmektedir. Normal karma ciltler için olan temizleme ürünleri yanaklar için nazik diğer bölgelerde daha sert ürünler tercih edilmelidir. Yalnızca ihtiyaç duyulan bölgelere uygulayacağınız nemlendirici T bölgesinde sivilceye yol açabilir. Buna dikkat edilmelidir. Yağ içermeyen güneşten koruyucular kullanabilirsiniz.

Cilt Bakım Ürünlerinin İçeriklerinden Bazıları ve Güneşten Koruyucular:

Kırışıklık ve güneş hasarını önleyen en etkili ürün güneş koruyuculardır ve güneş kremlerdir. UVB ve UVA ışınlarına karşı koruyucu özelliği olan , güneşten koruyucu faktörü (SPF) 15 ve üzeri olan ürünler cildin yaşlı görünmesini önlemektedir . Düzenli olarak güneş koruyucu kullanmak derin kırışıklıklar ve koyu lekelerin oluşmasını engellemektedir.

Tretinoin ve Türevleri


AHA (Alfa Hidroksi Asitler) 'ler güneşin zararlı etkilerinden olan yüzdeki ince kırışıklıklar, koyu lekeler veya kabarmalara karşı etkilidir. Cilt renginin açılmasına , yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

AHA (Alfa Hidroksi Asitler)

Şeker kamışı, elma, üzüm ve limon gibi bitki ve meyvelerde doğal olarak bulunan asitlerdir. Cilt üzerindeki ölü hücrelerin dökülmesi ve bu sayede daha düzgün , yumuşak, renk düzensizliği olmayan yeni bir cilde kavuşulması sağlanmaktadır.
AHA aynı zamanda cildin üst tabakası altındaki bağ dokusunun daha iyi üretimini, su kaybının ve ince kırışıklıkların azalmasını sağlamaktadır.

Kaçınılması gereken cilt bakım ürünleri içerikleri;

Propilen glikol veya sorbital bilhassa hassas ciltlerde tercih edilmez.
SLS (sodyum lauryl sülfat) ve SLES(sodyum lauret sülfat)'ların kullanılması önerilmez : bu sülfatlardan oluşan şampuan, diş macunu , tıraş kremi, kuru temizleme deterjanları ,bulaşık sabununu ve birçok endüstriyel temizlik maddesi kullanılmamalıdır . Etki mekanizması nedeniyle temizlediğinizi zannet-seniz  bile uzun süre saç ve derinizde kullanılması ;kalıp yağ , nem ve amino asitleri söker atar. Ciltte kuruluk, kabalaşma yaratır ve yeni kıl ve deri oluşumunu bozar.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder