23 Mart 2017 Perşembe

Cilt Çatlaklarının Kesin Çözümü


Çatlak Tedavisi


Cilt çatlağı tedavisinde , oluşan çatlakların oluştuğu süreçte yada ilk evrede  tedavisi daha kolaydır. İlk dönemlerinde pembe halde ortaya çıkan çatlakları yüksek nemlendirici ve vitamin içerikli krem ve solisyonlarla tedavi etmek mümkündür. Zaman geçtikçe çatlaklar kesinleşir, ten rengini alır ve çizgiler belirginşerek derinleşmeye başlar.

Bu dönemde de tedavi mümkündür. Fakat çatlakların ilk ortaya çıktığı süreçlerde güçlü nemlendiriciler ile çatlağa müdahale edilebilirken ilerleyen evrelerde, dermabrazyon , dermaroller, lazer tedavisi ve kimyasal peeling gibi bakımlar gerekmektedir.

Lazer uygulamalarında çatlakların lazer ışınları ile yakılması sağlanırken, çatlağın derinliğine bağlı olarak gönderilen lazer ışınlarıyla çatlaklar yok edilmeye çalışılır.Bu metodun etkili sonuç gösterebilmesi için 10 seans gerekebilir , yöntemin sadece dış yüzeye dönük bir işlem olması, hem iz bırakabilme hemde çatlağın tekrardan nüksetmesi noktasında handikap yaratabilmektedir.

Dermaroller ve dermabrozyon gibi cildin yüksek devirli klinik araçlarla aşındırılması işleminde yine lazer uygulamalarında olduğu gibi sadece dış yüzeyin töpürlenmesine bağlı olarak çatlaklar tekrar oluşabilir.

Kimyasal peeling uygulamarı dışındaki yöntemler klinik tedavi yöntemleridir. Ayrıca zamansal ve ekonomik açıdan insanları  zorlayan yanları vardır. Fakat  kimyasal peeling uygulamaları hem evde kişinin kendi başına gerçekleştirebileceği basitlikte bir yöntemdir hemde ekonomik açıdan daha caziptir. Kimyasal peeling asitleri aynı zamanda cilt altında kolajen ve elastin sentezini arttırıcı etkiler gösterir. Şimdi size kadininyeri.org sitesinden uzun bir alıntı yapıyorum.Cilt Çatlakları


Çatlaklar belki de giderilmesi en zor cilt problemidir. Ama çözümsüz değildir, siz de cilt çatlaklarına sahipseniz  bu yazıyı dikkatli okuyun, çünkü çatlaksız bir cilt hayal değil. Bu yazımda size cilt çatlaklarının çözümünü anlatacağım.

Genellikle hamilelik, aşırı kilo alıp verme, vücut geliştirme sporları ve genetik nedenlerle ciltte çatlaklar oluşur. Çatlak görünümü sağlık açısından olumsuz durum oluşturmasa da görünüm olarak özellikle kadınları rahatsız eder.Çatlaklar Nasıl Oluşur


Elastin lifleri hasar gördüklerinde cilt çatlakları açığa çıkar. Çatlaklar kolajen liflerde elastin tabakasının zedelenmesiyle açığa çıkarlar. Çatlak oluşmaya başladığında iki aşamalı seyreden bir durumdur. İlk aşamada çatlaklar pembe mor arası kırmızımsı görünümdedir. İkinci aşamada kalıcı ve beyaz bir görünüm alır.

Çatlakların Kesin Çözümü

TCA kuvvetli bir peeling ajanıdır. Deriyi soyduğu gibi, cilt altında kollajen sentezini arttırır ve cildi yeniler. Çatlaklar için yüksek oranlı TCA kullanmak oldukça etkilidir, tca ile yapacağınız kimyasal peeling cildinizi soyarken cilt altını uyardığı için kollajen ve elastin tabakasını yeniler.  Ortalama 4-8 uygulamada yani 4 ila 8 ay arasında çatlaklarınız görünmeyecek derece azalır, uygulama sayısını çatlakların derinliği ve genişliği belirler ama genellikle 10 seans içinde çatlaklardan kurtulursunuz.
Kimyasal peeling uygulamasından insanlar korkuyor ama korkmanıza gerek yok. TCA ölü deriyi soyuyor cilde zarar vermez. Bu soyma işlemi cildi yenilediği için alttan gelen deri çatlakları azaltıyor. TCA kollajen ve elastin sentezini de arttırıyor dolayısıyla cildinizdeki çatlakların daha azalmasını hızla sağlıyor. Ama gerekli bakımı yapmanız gerekiyor.

Çatlaklara Kİmyasal Peeling

Çatlaklar için yapılacak kimyasal peelingde %40 oranında asit kullanılması çok daha uygun, hem seans sayısını kısaltır hem de cildin daha kalın soyulmasını sağlar. TCA'yı hızlı uygulamalarla 3 sefer üst üste sürün, 1,5 (bir buçuk) dakika bekleyin ve tca uyguladığınız bölgeyi yıkayın. TCA'nın ciltte durma süresi toplamda 2 dakikayı geçmesin.

TCA Sonrası Bakım

Tca sürdükten sonra cildiniz beyazlaşır sonrasında ise kararır. Ayrıca ilk 3-4 uygulamada tca sürdüğünüz çatlaklarınız komple kızarabilir, bu sizi korkutmasın çatlak olan bölgenin kızarması cildin yenilendiğini gösterir, kızarma o bölgede oluşan elastin tabakasını gösterir ve siz işlemlere devam ettikçe soyulma ile birlikte cildiniz bir süre sonra iyileşecektir.
Çinko oksitli pişik kremi, medacassol, 1 sişe e vitami 10 ml 1 şişe b5 vitamini, 10 gr b3 vitamini ile bir merhem hazırlayıp sabah akşam bu merhemi asit uygulanmış bölgeye sürerseniz hızla iyileşecektir. Ayrıca c vitamini olan L ascorbic acid ile bakım yaparasanız çatlaklarınız daha çabuk kapanacaktır. Ayrıca madecassol, a vitamini gibi maddelerde ciltte kolajen ve elastin seviyesini arttırırlar.Bu konuyla ilgili kakaoyagi.org sitesindeki çatlak tedavisi ve diğer çatlak yazılarını okuyabilirsiniz.

Çatlaklarınıza kimyasal peeling yapmak için TCA asiti doa kimya sitesinden alabilirsiniz.TCA uygulamasıyla çatlaklarınız ciddi oranda kaybolur. Uygulama sizi korkutmasın kimyasal peeling her gün binlerce insana ugulanan bir metod, bir zararı yok, ama tabi dikkatli kuyllanmak ve gerekli bakımı yapmak kaydıyla hiç bir yan etkisini görmezsiniz. Yazım burada bitiyor. Merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.KAYNAK: http://www.kadininyeri.org/2014/12/cilt-catlaklarinin-kesin-cozumu.html

Uzunca alıntımız burada bitiyor, çatlak tedavisinde glikolik asit kullanılan bir yöntemdir, glikolik asit ve C vitamini ile yapılan bakımların oldukça etkili olduğu söylenmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder