31 Mart 2017 Cuma

Cilt Güzelliği

Cilt, her insan için güzelliğin simgesidir.Güzel bir yüz ya da vücut hatlarına sahip olmak güzel görünüm için yeterli değildir.
Ayrıca vücut hatlarınızın güzelliğini cildiniz ile de tamamlamak durumundasınızdır. Vücut fonksiyonlarındaki öneminin yanında cilt ,biyolojik yaşı ve dolayısıyla yaşlanmayı dışa yansıtan ilk organ olması nedeniyle de önem verilmesi gereken bir alandır. Günümüzde ilerleyen teknoloji ve modern tıp uygulamaların hedefinde de genç kalan ve hiç yaşlanmasına izin vermeyeceğimiz ruhumuza bedenimizi uydurmak önem arz etmektedir.Ancak bu uygulamalardan önce de ,kişinin vücut sağlığını korumuş ve önlemlerini zamanında almış olması esastır.Cilt Problemleri ve Çözümü


Anne karnında su içinde yaşamaya başlayan bizler, cildimiz için de gereken nemi almış oluruz. Fakat doğduktan sonra artık dış etkenlere açık bir cilt ile karşı karşıya kalırız ve onu korumamız gerekir. Gençlik döneminde hiç yıpranmayacağını düşündüğümüz,sadece üzerindeki akneleriyle (sivilce) uğraştığımız cildimizi ;yazın güneş,kışın solaryumla bronzlaştırmaya çalışarak farkında olmadan aslında cildimizi yaşlandırırız. Cildin bebeklikten yetişkinliğe hayatın her döneminde ve her mevsimde yoğun neme ihtiyacı vardır.Ciltteki nemi,alınan besinler,tüketilen sıvılar ve üzerine uygulanan nemlendiriciler ile sağlayabiliriz.Cilt kişinin psikolojik durumunu da ayrıca dışa yansıtır.Stres durumlarında sırt,göğüs ve yüz cildinde olan değişimleri hepimiz biliriz.Özellikle yoğun stres dönemlerinde cildin korunması ayrı bir önem taşır.Temizliği tam yapılmış ,nemi sağlanıp güneşten korunmuş cilt bu dönemi en az izle atlatır.

Gençlik döneminde kişinin cildine uygun ürünlerle temizliğini yapıp,nemlendirici kullanmış olması , yazın kızgın güneşten ve UV ışınlarından , kışın soğuk ve kuru havalardan cildi korumak cilt yaşlanmasını ve yıpranmasını geciktirecektir.Genetik,beslenme,bakım ve koruma cildin kalitesini yansıtmada önemlidir.Özellikle güneşten korunmuş ve bakımı tam sağlanmış cilt kolay kolay yaşlanmaz.Bu nedenle güneşle en fazla maruz kalan yüz ve el cildinde yıpranmalar hızlı olur.Bundan kaynaklı bu bölgelere ayrı önem göstermemiz gerekmektedir.

Cilt Güzelliği için Neler Yapılmalı


Cilt bakımında temizlik ilk şarttır.En az günde bir kez geceleri makyaj ya da günlük çevrenin yaptığı kirlenmeler; cilt pH’sına uygun ,kokusuz,renksiz ve saf sıvı jellerle veya sabunlar ile temizlenmelidir.

Cilt bakımının ikinci esası cildin nemlendirilmesidir.Duş sonrası ya da cildin uygun temizleyicilerle temizlenmesi sonrası tam kurumadan cilt yapısına uygun nemlendiricilerle cilt en az iki kat üst üste nemlendirilmelidir. Ayrıca cilde doğal yağlar- badem yağı,zeytin yağı, shea butter yağı, hint yağı gibi-uygulamamız cildimizin nem dengesini koruyacaktır.

Güneşe çıkmadan öncede uygun faktörlü güneş kremleri ve koruyucular kullanılması (SPF50)kullanılması cilt bakımını tamamlar.


Tüm bu önlemlere rağmen insanız ve yaşlanmayı engelleyemeyiz. 30 yaş başlarında artık göz kenarlarında kaz ayağı çizgileri dediğimiz kırışıklar,kaş arasında kaş çatma çizgileri ve alın çizgileri belirginleşir.Bu gibi durumlarda ince kırışıkları gidermede botilum toksini olan botoks yardıma koşar. Botox,kası kasan sinirden uyaranların çıkışını bloke ederek ortalama 6-8 ay kasılmaları durdurarak kırışıklıkların kaybını sağlar.İşlem çok ince iğnelerle kasılan kas bölgelerine ilacın verilmesi ile yapılır ve yaklaşık 15 dakika sürer. İşlem sonrası enjeksiyon bölgelerinde hafif bir kızarıklık olabilir fakat bu kızarıklıklar en fazla iki saat içinde tamamen geçer.İlacın etkisi ortalama birinci haftada belirginleşir.Kırışıklar gitmiş,kaşlar hafif kalkmış ve gerginliğe bağlı cilt parlak bir görünüme ulaşmış olur.Yaklaşık 8 aylık peryotlarla tekrarlanabilen ilacın bilinen yan etkileri yoktur.Sadece hamile ve bazı nörolojik hastalığı olan kişilere uygulanmaz.

35 yaşlarında cildin gerginliğini sağlayan bağ dokusunda azalmalar başlar ve nazolabial oluk dediğimiz dudak ve burun arasında kalın çizgiler belirginleşmeye başlar .Bu boşlukların doldurulmasında hyolorunik asit içeren dolgu maddeleri yardımcımız olur.Boşluklar dolgularla yaklaşık 15 dakikalık işlemle doldurulurken aynı seansta ihtiyaç olursa özel dudak dolgularıyla dudak dolgunlaştırmada yapılabilir.Dolgu maddeleri vücuttaki bağ dokusunun ana maddesi olan kollejenin yapısında olup DNA teknolojisi ile üretilmiştir ve vücudu herhangi bir şekilde alerjik bir  durama sokmaz.

40’lı yaşlarda artık elmacık kemiklerinin üzerindeki yağ dokusundaki erimeler yanak cildinde sarkıklar yapar. Yorgun ve yaşlı yüz ifadesinin sebebi olarak bu kez yanak yağlarındaki erimeler karşımıza çıkar.Bu bölgeninde dolgu maddeleriyle doldurulması yüze kaybetmeye başladığı canlılığı geri kazandırır.Dolgu maddelerinin de ömrü yaklaşık 8-12 aydır ve zamanla tekrarlanmaları gerekir.Dolgu işleminden hemen sonra hafif bir ödem olabilir ancak bu durum bir kaç gün içinde geçmektedir.

Medikal Estetik dolgu işleminin bir diğer alternatifi kişinin kendi vücudundan alınan yağın bir takım işlemlerden geçirilerek ihtiyaç olan yüz bölgesine enjekte edilmesidir. Bu basit bir işlem olarak gözükse de uzman eller tarafından yapılmalıdır.

50’li yaşlara kadar bakımı ve desteği sağlanmış yüz cildi kişinin biyolojik değil tamamen ruh yaşıtını yansıtacak kadar iddialı kalır.Bu yaşlardan yapılacak işlemlere küçük cerrahi işlemlerinde eklenmesi tamamlayıcı olur.Beden ve ruh yaşı uyumlu olan kişiler hayata her zaman daha olumlu bakarlar ve stresi hayatlarına dahil etmezler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder