21 Mart 2017 Salı

Cilt Lekeleri Nasıl GeçerCilt Lekerinin Silinmesinde Kimyasal Peeling

İnsan vücudu bir çok nedene bağlı olarak yaşadığı  ve biriktirdiği sıkıntıları cilt üzerinde meydana getirdiği doku tahribatlarıyla gün yüzüne çıkarmaktadır. Cildimizde bulunan leker de bu sürece bağlı olarak ortaya çıkarlar. Deride renk değişikliği doğuştan olabileceği gibi sonradan güneş lekesi, yaşlılık lekesi, hamilelik lekesi, sivilce sonrası izlerle beraber leke, çillenme, herhangi bir deri hasarlanması sonrası gelişen leke, iyi veya kötü huylu deri tümörü olabilir.

Cilt lekelrinin ortaya çıkışında ki en önemli faktör güneştir. Bir günlük veya bir dönemlik yaz tatili süresince değil, çocukluk çağından itibaren maruz kalınan güneş ışığının dejeneratif etkileriyle gelişebilen cilt lekeleri , kadınlarda gebelik, doğum, lohusalık gibi hormonal farklılığın olduğu dönemlerde de meydana gelebilmektedir.

Ancak tüm bu sebeplerin yanında,  yoğun makyaj  yapımı da cilt lekelerine sebep olur. Makyaj ürünleri içersin de yoğun kimyasal bileşiklerin bulunması , doku hücrelerinin kolajen üretiminde zayıflama ve lif dokularının tahribatı ve  cilt lekelerinden ileri safhada egzemaya varabilecek bir dizi dermatolojik sorununda önünü açmaktadır.

Tedavi bazen sadece renk açıcıtopikallerin sürülmesi şeklinde planlanabileceği gibi kimyasal peeeling soyma, dermabrazyon yapma veya çeşitli lazerlerin kullanımıyla da sürdürülebilir. Ayrıca limon (C vitamini etkisi), karbonat ve elma sirkesi de leke oluşumu başlarken, lekeleri azaltmak için kullanılacaklar arasındadır.
Cilt Lekeleri Tedavisi: Kimyasal Peeling-TCA

Bir çok nedene bağlı olarak ortaya çıkmış ve görüntüsü anlamında şikayetçi olduğumuz cilt lekeleri;lazer, dermabrazyon ve estetik cerrahi gibi operasyonların dışında, hem daha ekonomik hemde kişinin kendi başına gerçekleştireceği bir tedavi yöntemi olarak Kimyasal peeling -TCA tedavisi ile vücuttan silmek mümkündür.


TCA Nedir

TCA bir asit türüdür ve laboratuvar ortamında hazırlanır. TCA Peeling ürünü deiyonize suda çözelti haline getirilerek uygulandığında üst tabakadaki deriyi yakarak derinin kurumasını ve ardından soyulmasını sağlayan bir asit solüsyonu olarak kullanılır.

TCA (trikloroasetik asit) peeling kimyasal soyma asitleriyle yapılan oldukça ucuz ve etkili bir cilt bakım ve leke giderme metodudur. TCA (trikloroasetik asit) peelingle özellikle, cilt lekeleri, sivilce izleri, gözenekler, doğum izleri, faça izleri, jilet izleri, dikiş izleri, cilt kırışıklıkları giderilmekte hatta dövme bile silinebilmektedir.

TCA Nasıl Uygulanır

Cilt yapısının hassasiyetine bağlı olarak derecelendirilebilen TCA peeling uygulamasında ilk adım cilt tipine uygun derecelendirilmiş solüsyonu seçmektir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli durumun ilk uygulamada sorunun birden çözülmesini sağlamak amacıyla cildi zorlayan, gereğinden fazla oranlı solüsyon sürülmemesi  ve cilde temas süresinin fazla olmamasıdır.

Cilt lekerinin giderilmesinde kullanılacak TCA oranı ten rengi ve cildin hassaiyetine bağlı olarak % 70-80 oranına kadar yükseltilebilmektedir. Uygulama esnasında TCA solüsyonu, öncesinde temizlenmiş olan bölgeye, cilde temas ettiğinden şüphe duyulmayacak biçimde 3 ile 5 dakika arasında değişebilen sürelerde hafif darbelerle sürülmelidir. 1-2 dakika içerisinde ciltte oluşmaya başlayan iğne batıklarına benzer yanma ve hafif acı hissi yaratacağı önceden bilinmelidir. Cildinizi zorlamamak için 3 dakikadan az 5 dakikadan fazla olmamasına özen göstermelisiniz.

TCA Uygulama Sonrası Yapılması Gerekenler

TCA uygulamasının ardından doğal-organik sabun yada şampuanla uygulamanın olduğu bölge hemen yıkanmalıdır ve su ile cilt terapi edilmelidir. Bahsi geçen işlemlerin ardından cilt dengesinin tekrar kazanılması sağlayacak sağlıklı bir tedavi süreci için çinko oksit oranı yüksek kremler  yada B5 bepantenol gibi yüksek nemlendirici etkilere sahip vitaminlerle uygulama sonrasında hasarlı bölge sürekli desteklenmeli ve doğrudan sıcağa maruz kalmamasına önem verecek biçimde dışsal etmenlerden korunma sağlanmalıdır.

Giderilmesi istenen sorunun tamamen kaybolması sürecine kadar 15- 20 günlük periyotlarla gerekirse 1 sene  uygulanabilecek olan TCA peeling yönteminin, hassas ama bilinçli kullanımda sorunun kesin çözümü olan bir tedavi yöntemi olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca bu tedavide cilt dengesinin sağlanması açısından önerilen mineral ve vitamin desteklerinin 4-5 saat gibi zaman dilimlerinde cilde sürülerek, dokunun kendini güçlendirmesi sağlanmalıdır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder