22 Mart 2017 Çarşamba

Çocuğunuz ve Bebeğiniz İçin Beslenme Tavsiyeleri


Çocuklarda ve Bebeklerde Beslenme


İnternational Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Duygu Gür Ünal, 1 yaşına kadar çocukların uzak tutulması gereken besinler hakkında bilgi veriyor ve çocuğumuza hangi besinleri neden vermememiz gerektiğini anlatıyor.

”Anne sütü bebeklerin gelişmesi için mükemmel bir besin kaynağıdır. İlk 6 ayın bitiminden itibaren bebeklerin farklı tatlar ve gıdalarla tanıştırılması gereklidir. Ancak bebeklerden, 1 yaşına kadar uzak tutulması gereken besinler var. Bu besinler bebekte alerjiye ve zehirlenmeye neden olabiliyor ya da kuru yemişlerde olduğu gibi boğulma riski de yaratabiliyor.”

Bir Yaşından Küçük Bebeklere Yasaklı Yiyecekler Listesi


Ünal bir yaş öncesi bebekler için yasaklı yiyecekler listesini de sıraladı, “Bal, yumurta akı, inek sütü, çikolata, kakao, çilek, domates, kivi, fıstık ezmesi gibi alerji potansiyeli yüksek gıdalar; deniz ürünleri, şarküteri ürünleri (salam, sosis, sucuk…), konserve ve dondurulmuş gıdalar, katkılı, tuzlu, salçalı, baharatlı hazır gıdalar; kuru yemiş, patlamış mısır, pastil, sakız gibi boğulmaya neden olabilecek taneli ya da yapışkan besinler (4 yaşına kadar verilmemeli).''

Ünal, Ek gıdalara başlama konusunda annelerin dikkat etmesi gereken konular hakkında ise şöyle konuştu: “Bebeğinize vereceğiniz ilk gıdaların tek çeşitten oluşan, basit, alerji riski olmayan besinlerden seçilmesi gerekiyor. Sabah ve öğle öğünleri arasına ekleyeceğiniz meyve püresi, bebeğiniz için lezzetli bir başlangıç olabilir. İyi yıkanmış ve kabuğu soyulmuş mevsim meyvesinin bir dilimini (kışın: elma, armut, yazın: elma, şeftali, kayısı) cam rendeden geçirerek pütürlü olarak yarı oturur pozisyondaki bebeğinize verebilirsiniz. Aynı meyvenin miktarını artırarak birkaç gün boyunca vermeniz olası alerji ve mide bağırsak problemlerini daha rahat gözlemlemenize yardımcı olabilir. Bebeğiniz meyve pürelerine alıştıktan sonra inek sütü ya da formül mamayla hazırlayabileceğiniz bir çay bardağı yoğurt, ikindi öğününe eklenebilir. Yoğurdu da sabah vermediğiniz meyve veya pekmez ile de tatlandırabilirsiniz.”

Ay Ay Bebek Beslenmesi : 8 Aydan Sonra Tarhana ve Mercimek


Bebeklerin ayına göre uygun sebze çorbaları hazırlamak gerektiğini vurgulayan Dr. Ünal, “Patates, havuç, pirinç ve zeytinyağı ile hazırlanacak ve öğle öğününde verilecek sebze çorbasına kış mevsiminde lahana, brokoli, ıspanak, pırasa, kereviz, karnabahar, yazın ise kırmızıbiber, kabak, enginar, taze fasulye, semizotu gibi sebzeler eklenebilir. Sebze çorbalarının dışında, öğle öğününde, tavuk suyuna tel şehriye, baharatsız yayla çorbası da verilebilir. Tarhana ve mercimek çorbalarının yoğun içeriklerinden dolayı yedinci veya sekizinci aylardan sonra verilmesi gerekiyor. Bebeklere altıncı aydan itibaren sebze çorbalarına kibrit kutusu büyüklüğünde iki kez çekilmiş yağsız kıyma, yedinci-sekizinci aylardan itibaren de et, balık, tavuk eklenebilir. Sekizinci ve dokuzuncu aylardan itibaren baklagiller, dolma, pilav, makarna, köfte bebeğin iştahını daha da açıyor.” şeklinde konuştu.

Bebekleri pütürlü gıdalara alıştırmak posa alımlarını da kolaylaştırdığını aktaran Ünal, “Ancak anneler bebeklerin pütürlü gıdaları alamayacağını düşünerek blenderdan geçirip tamamen sıvı hale getiriyor. Tamamen pütürsüz yemeye alışan bebek, daha sonra pütürlü gıdaları yemeyi reddediyor. Bu nedenle annelerin sebze çorbasını blender yerine tel süzgeçten geçirmesi ya da çatalla ezerek püre haline getirmesi gerekiyor.” diye konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder