22 Mart 2017 Çarşamba

Çocuğunuz ve Bebeğiniz İçin Beslenme Tavsiyeleri


Yeni ebeveynler, bebek beslenmesi konusunda her türlü çelişkili tavsiyeler almaktadır. Bundan kaynaklı sizlere yazı hazırlarken genel uzman tavsiyelerinden yararlanacağız fakat sizlerin özel olarak doktorunuza da danışmanız gerektiğini bilmeniz gerekir.  Bundan kaynaklı yazımızı okurken bu önerileri dikkate alarak adım atmanızda fayda vardır. İyi okumalar dileriz. 

Bebek Beslenmesi

Çocuğunuz ve Bebeğiniz İçin Beslenme Tavsiyeleri
Hayatta, diğer şeylerde olduğu gibi, nereye başladığınızı nereye koyduğunuzu belirleyebilirsiniz. Bebeklik - hayatın ilk yılı - vücutta büyüme ve değişimin ana zamanıdır. Bebeklerde ilk zamanlarda ne yedikleri uzun vadeli vücut ağırlığı, sağlığı, metabolizması, bağışıklık sistemi ve genel yaşlanmayı güçlü bir şekilde etkiler. Bundan kaynaklı anne ve babalar bu konuda dikkatli adımlar atmalıdır. 

İlk 6 Ay Bebek Beslenmesi

Emzirme hem anne hem de bebek için en iyisidir. Bebekler ilk altı aylık yaşamları için sadece anne sütü ile beslenebilir. Anne sütü bebekler için optimal besin karışımıdır. Yağ asitleri (optimal beyin gelişimini destekleyen) ile birlikte antikorlar, antimikrobiyal faktörler, enzimler ve anti-inflamatuar faktörler gibi iyi şeylerle doludur.

Emzirmek bebeğin gelişmesini sağlar, bebeklerin hem şimdi hem de gelecekte hastalığa karşı mücadele etmesine yardımcı olur (gastrointestinal ve solunum yolu enfeksiyonları gibi) ve hatta bebeğin sağlıklı yiyecekleri tercih etmek için yetişmesini sağlar. Emzirme, oksitosin ve prolaktin gibi yararlı hormonların salgılanmasını uyardığı için annenin bebeği ile kilo vermesine ve bağ kurmasına yardımcı olabilir. Anne sütü biyolojik olarak parçalanabilen bir “organik paket” içinde teslim edilir.  

Anne Emzirirken Nelere Dikkat Etmelidir ?

Hamile veya emziren bir anne olarak ne yersiniz, bebeğiniz de yemektedir. Bundan kaynaklı alkol, kafein, vb. içecekleri tüketirken dikkat etmeli hatta hiç tüketmemelisiniz. Toksin maruziyetinizi sınırlayın. Mümkün olduğunda organik yemek; taze sebzelerinizi / meyveleri kullanın; ve deniz ürünlerinin çoğundan kaçının. Tabi ki anne sütü hamile ve emzirirken besleyici olarak yediği takdirde özellikle sağlıklı olacaktır.  

Bebek Beslenmesi 6-12 Ay

Yaklaşık 4-6 aylık olana kadar, bebekler çoğu gıdaları sindiremezler.  Bebekler, doğum ağırlığını iki katına çıkardıklarında katı yiyecekler için hazır olurlar, başlarını tutabilirler, yüksek sandalyede otururlar, yiyecekleri sunulduğunda ağızlarını açarlar ve yutarlar. Bu genellikle altı aylık civarında gerçekleşir.  Öncelikle, anne sütüne ek olarak katı yiyecekler, bunun yerine bir yedek olarak sunulmalıdır. İlk “katı” gıdalar da sıvı benzeri olmalıdır. Acele etmemek gerekir.  Uzmanlar bebeğinizin tanışması için her 3-4 günde bir yeni yiyecek önermektedir. Bu, bebeğinizin nasıl tepki verdiğini görmek için zaman verir. Herhangi bir negatif reaksiyon (solunum, deri veya GI sorunları gibi) fark ederseniz, o yemeği tekrar denemeden önce 1-3 ay bekleyin. 
 • Anne sütü veya formülü ile pirinç gevreği yaygın bir ilk yemektir. Alerji için düşük potansiyelli genellikle iyi tolere edilir.Ancak, pirinç gevreği bilimden ziyade geleneğe dayanmaktadır. Bunun, diğer tek taneli tahıllardan (veya genel olarak tahıllardan) daha iyi bir seçenek olduğuna dair güçlü bir kanıt yoktur. Deneyin ve nasıl tepki verdiğini görün. 
 • Sebzeler besinlerle doludur ve meyveler kadar tatlı değildir. Tatlı patates, pancar, kabak veya havuç gibi püreli sebzelerin pişirilmesi ve bebeğiniz tarafından tüketimi kolaydır. 
 • Sebzelerden sonra meyveyi tanıtın. Meyve ilk yiyecek ise, bebek her yiyeceğin tatlı olmasını bekleyebilir; yaşamın erken döneminde oluşan gıda lezzetlerinin sürdürebileceğini düşünen önemli bir faktördür.  Ayrıca, bebeklerin fruktozu etkili bir şekilde sindirebilmeleri henüz mümkün değildir.  
 • Proteinler, iyi pişirilmiş ve püreli fasulye / mercimek / yeşil bezelye ve ince doğranmış etleri içerir. Saflaştırılmış gıdalara, formüllere vb. biraz azatılmış, unflavored peynir altı suyu proteini bile ekleyebilirsiniz. 

1 Yaşından Büyük Çocuğunuz için Beslenme


Yaklaşık bir yaşındayken, aşağıdaki gibi oldukça iyi bir yemek listesi ekleyebilirsiniz:

 • Avokado
 • fındık 
 • çalı fasulyesi
 • Kuşkonmaz
 • püresi taze meyve
 • yumurta sarısı (not: yumurta sarısı gelen demir iyi emilmez)
 • mercimek / fasulye (bunların yeterince pişirildiğinden emin olun)
 • et, tavuk veya yumuşak tadım balığı
Bunların çoğunu ince bir şekilde doğrayın, püre haline getirin çünkü özellikle et ya da kolayca kesilemeyen küçük parçalar  boğulmaya neden olabilir. Balıklar genellikle kolayca tolere edilirken, uzmanlar kabuklu deniz hayvanlarını daha geç vermenizi belirtmektedir.  Bunları çocuğunuzun diyetine daha sonra eklediğinizde veya dikkatlice gözlemleyin ve başka bir şey eklemeden önce tüm tepkilere bakın. Çoğu çocuk bu yiyeceklerin çoğuyla iyi bir ilişki kurmaktadır.


Bebeğinizi nasıl besleyeceğiniz hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki yazılarımıza da bakabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder