29 Mart 2017 Çarşamba

Çocuk Hastalıkları ve Çocuk Sağlığı


Çocuk hastalıkları ve Çocuk Sağlığı Korunma Tedavi Yolları


Çocuklar özellikle 1-6 yaş arasında olanlar kendilerinin ne yaptıklarının farkında olmadıkları için daha çabuk rahatsızlanabilir veya acil durumlar gerektiren sıkıntılar yaşayabilirler. Özellikle bu yaştaki en tehlikeli kaza, aşılanmadan, temizlik ve koruyucu hekimliğe kadar, çocuklarla ilgilenmemekten kaynaklanan kazalardır. Bu yüzden de pek çok çocuk ölümü kaydedilmektedir. Bu sebeple çocuklar ile düzenli bir şekilde ilgilenmeli, gözleri çocuktan ayırmamalıyız.

Çocuklarda Görülebilen Rahatsızlıklar


Çocuklarda Yabancı Cisim ve Sıvı Yutma


Çocuğunuz bir şey yutarsa, her şeyden ön­ce paniğe kapılmamalısınız. Sakin olun ve onu korkutmayın, sinirlenmeden ve kızdırmadan, tat­lı sorularla yuttuğu şeyi öğrenmeye çalışın ve ardında eğer acil müdahale gerekiyorsa hafifçe göğsüne bastırarak yuttuğu şeyi çıkarmaya çalışın. eğer cisim çıkarılamayacak durum da ise mutlaka doktora götürün.

Katı Yabancı Cisimler


Çocuk hiçbir acı çekmiyor ve bir sıkıntı be­lirtisi göstermiyorsa: Onu teskin edin, kendi­niz de bir oh deyin. Ancak yine de doktoru­nuza danışıp, radyolojik bir tetkikin gerekli olup olmadığını sorun.

Çocuk solumakta güçlük çekiyorsa, öksürüyorsa: Dikkat! Yabancı cisim, nefes borusu­na kaçmış olabilir. Solunumun durması söz konusu olabilir ve bu çocuk için sakıncalıdır çünkü çocuklar kolay paniğe kapılır ve daha çabuk nefesleri tükenir. Böyle bir du­rumda, solunum rahatsızlıklarında uygulan­ması gereken acil yardım hareketlerine girişin ve hiç gecikmeden doktora haber verin.

Çocuk yutkunmakta güçlük çekiyor ve göğüs kafesiyle yemek borusunda ağrı hissediyor­sa: Kendisini sakin bir şekilde hastaneye gö­türün ve radyolojik tetkik yaptırın.

Çocuk bir ilaç veya toksik bir katı cisim yutmuşsa: Zehirlenme durumu oluşabilir bunu için en acil şekilde doktora götürün ve çocuğu kusturmaya çalışın.

Sıvılar


Yakıcı sıvılar: Bunun hemen farkına varabilirsiniz; çünkü çocuk ağzında ve boğazında acı hissedecektir ve çocuğunuz bu sıvılara ulaşmış ve tüketmeye çalışmış ise ağzını derhal bol suyla çalkalayıp yıkayın, fakat suyu yutmamasına dikkat edin. Derhal doktor çağırın ve durumu anlatın. Ayrıca çocuktan uzak tutmanız gereken sıvıları kilitli dolaplara veya yüksek yerlere koyun.

Burada ayrıca çocuktan içtiği zehirli maddenin ne olduğunu öğrenmeniz gerekir. Genellikle sıvının kabı, çocuğun yanında bir yerde olabilir. Hemen ardından doktorunuzu arayarak, ne önereceğini sorun. Belki de sizden çocuğu kusturmanız istenecektir.

İhtilaç Krizleri


Çocuklarda görülebilecek ihtilaç nöbetle­ri, mutlaka doktora danışmayı gerektirir.Küçük çocuklarda bu durumu farklı nedenler vardır ve çoğu gelip geçicidir. Örneğin yüksek ateş, nöbete sebep olabilir Bu durumda ateşi bütün imkânlar sefer­ber edilerek düşürmek gerekir (İlerdeki konularda). Sara da söz konusu olabilir. Bundan kaynaklı özellikle yüksek ateş durumlarında doktora çocuğu doktora götürelisiniz.

Bu hastalık doğru tedavi edilirse, ta­mamen iyileşebililr. Genellikle saralı bir çocu­ğun çevresi, kendisine nasıl davranılması ge­rektiğini bilir. Daha büyük çocuklarda, be­lirti bir tehlike işaretidir ve mutlaka doktora gösterilmelidir. Bu arada bazı ilkyardım gi­rişimleri uygulanabilir.

"Buradan Bebeklerde Pişik Neden Olur ? konumuza ulaşabilirsiniz."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder