30 Mart 2017 Perşembe

Çocuklarda Depresyon Belirtileri


Depresyon ve Etkileri


Depresyon tedavisi zor olan psikolojik bir rahatsızlıktır ve beraberinde başka sıkıntıları da getirir. Depresyon özellikle çocuk yaşta başlamış ise büyük sıkıntılar doğurabilir ardından asosyallik durumları ortaya çıkabilir. Ayrıca çocukların  fiziksel gelişimini de olumsuz yönde etkiler.Çoğu zaman depresyonun bir yetişkin hastalığı gibi görünse de depresyonun herhangi bir yaşı yoktur ve hangi yaşta karşılaşırsa karşılaşılsın mutlaka müdahale edilmeli ve uzmanlardan yardım alınmalıdır.

Çocuklarda Depresyon Nedenleri


Yaklaşan sınavlar, arkadaşlık sorunları ,ergenlik dönemi depresyonları; depresyon geçiren çocuk sayısını  bir hayli arttırdı. Gençleri ve çocukları depresyondan kurtarmak toplum adına yapılacak işlerin en başında gelmektedir çünkü onlar bizim geleceğimizdir. Ve ayrıca bu durum ilerlemesi halinde daha başka sıkıntılarda doğabilir. Çocuklar git gide asosyal hale gelebilir ve normal yaşama ayak uyduramaz olurlar.Tabi çocukların ve gençlerin depresyonla başa çıkma yöntemlerine verdikleri cevaplar oldukça sınırlıdır ve uygun tedavi yöntemleri muhakkak geliştirilmelidir. Şu sıralar modern dünyanın  çocukları; boşanma, şiddet, baskıcı ebeveyn, kötü muamele ile karşı karşıya kalmışlardır. Bu sebeplerden dolayı  çocuklar kendilerini yalnız hissederler, çaresizdirler, üzgündürler ve her türlü olumsuzluğu yapmaya açık hale gelirler. Böyle hisseden çocuklarla iletişim kurmak bazen dünyanın en zor işi olabilir. Böyle çocuklar kendilerini çaresiz hissettikleri için  yakınlarıyla ilişkileri oldukça sınırlıdır ve otorite boşluğunu bulduğu anda bir şeylere zarar verebilirler. Eğer anneler ve babalar bu gibi durumlarda çocuklarına şefkatli davranmalı ve öncelikle onları dinlemelidirler. Ayrıca çocuklara zorla bir şey yaptırmamalıdırlar ve aşalamamalıdırlar.

Çocuklarda Depresyon Belirtileri Nelerdir?


  • İçe Kapanıklık
  • Bitkinlik
  • İlgisizlik
  • İştahsızlık
  • Aşırı İştah
  • İnsanlardan kaçma
  • Umutsuzluk gibi durumlar çocuklarda depresyon olma ihtimalinin yüksek olduğu anlamına gelir. Bu gibi durumlarla karşılaşan aileler mutlaka çocuklarına ilgi göstermeli ve bir doktora götürmelidirler.

"Buradan Saç Biti Nasıl Tedavi Edilir? konumuza ulaşabilirsiniz."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder