24 Mart 2017 Cuma

Cocuklarda Menenjit

Menenjit (Menengitis) Nedir?


Menenjit, beyin ve omuriliği kaplayan koruyucu zarların iltihaplanmasıdır. (şişme). Beyin ve omuriliği çevreleyen sıvının bakteriyel veya viral enfeksiyonu genellikle şişmeye neden olur. Bununla birlikte, yaralanmalar, kanser, bazı ilaçlar ve diğer enfeksiyon tipleri de menenjite neden olabilir. Menenjitin spesifik nedenini bilmek önemlidir, çünkü tedavi nedene bağlı olarak değişir.

Belirtileri ve Bulguları Nelerdir?


Ateş, baş ağrısı, iştah kaybı, boyun tutulması, parlak ışıklara bakarken rahatsızlık, bulantı ve / veya kusma, ishal, boğaz kas ağrısı, yürüme zorluğu, genel halsizlik, anlaşılmaz konuşma, uyuşukluk, zihinsel karışıklık, kırmızı-mor pinprick lekeleri veya daha büyük morluklar, döküntü, ağrılı veya şişmiş eklemler.

Menenjitin Nedenleri Nelerdir?Menenjit bakteri, virüs, fungus, parazit, amip ve enfeksiyöz kaynaklı oluşabilmektedir.

Bakteriyel Menenjit

Acil tıbbi müdahale gerektiren, ölümcül bir türdür. Menenjite neden olan bakter genelde bulaşıcıdır ve nasıl bulaştığı bakterinin tipine bağlıdır.


Bakterilerin yayılmasını önlemek için hastalarla temas etmemelı; içme kapları, yemek kapları veya yiyecekler ortak kullanılmamalıdır.

Tıbbi Önlem: Menenjite neden olan bakteriye karşı, korunmayı destekleyen aşılamalar yapılmaktaktadır.

Meningokal Hastalık


Meningokokal hastalık, Neisseria meningitidis adı verilen bir bakteri türünden kaynaklanan, başka bir hastalıktır. Meningokokal hastalısı olmanız mutlaka menenjitiniz olduğu anlamına gelmez. Menenjit olmanız da meningokokal hastası olduğunuz anlamına gelmez.

Viral Menenjit


Bu hastalıkta bir bireyin beynindeki şişlik, menenjite neden olan yaygın bir virüse karşı alışılmadık bir bağışıklık yanıtıdır.

Menenjite neden olan virüsler bulaşıcıdır, fakat, bu virüslerle enfekte olan çoğu insan menenjit geliştirmeyecektir. Bağışıklık sistemi sağlıklı viral menenjit hastaları ise kendi kendilerine iyileşirler. Yine de bazı viral menenjitleri önlemek için aşılar vardır.

Bu yaygın virüsler öksürme, hapşırma veya tükürük yoluyla bulaşabilir veya bazen tuvaleti kullandıktan sonra yetersiz el yıkama ile bulaşır.

Çoğu virüsün spesifik tedavisi yoktur, ancak vücudun bağışıklık sistemi viral enfeksiyonu ortadan kaldırırken semptomlar tedavi edilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder