30 Mart 2017 Perşembe

Çocuklarda Öksürük


Çocuklarda Öksürük

Öksürük, solunum yollarını temizleyen karmaşık mekanizmanın bir parçasıdır. Bu refleks hareketi, bütün solunum yollarını yabancı cisimlerden, hava kirliliğinden ve birikmiş mukus tabakasından korur.

Öksürük Nedir?


Genellikle geniz akıntısı gibi basit sorunlardan kaynaklanan öksürüğün akciğer enfeksiyonu gibi ciddi hastalıkların işareti de olabileceğine dikkat çekerek, “Çocuklarda çok sık rastlanan öksürük; boğmaca, zatürre, bronşit ve larenjit gibi enfeksiyonların veya astımın da belirtisi olabiliyor. Dolayısıyla öksürük asla ihmal edilmemesi gereken bir belirti” uyarısında bulunuyor.

İki temel öksürük türü vardır. Birincisi kuru öksürük olup, sigara, duman, tozdan tahriş sonucu ortaya çıkar. İkincisi, enfeksiyondan meydana gelen balgam, mukus ve cerahati dışarıya atan öksürüktür.

Öksürüğün tedavisi, kuşkusuz, öksürüğün nedeni olan hastalığa yö­nelik olmalıdır. Kuru öksürük, sigara, hava kirliliği gibi tahrişler ortadan kaldırılırsa genellikle kesilir. Uygun bir havalandırma ve havanın nemlendirilmesi ile, öksürük azalır.

Enfeksiyon, antibiyotiklerle tedavi edilir. Enfeksiyon­lardan doğan öksürükler, pisliklerin akciğerlerde birikmesini önlemek için, kesilmeyip, tersine, desteklenir.

Çocuklarda Öksürüğün Nedenleri


Çocuklarda öksürük bir hastalığa da bağlı olabilir ya da yabancı bir cismi yuttuğu içinde olabilir. Bu nokta da çocuklarda öksürüğün nedenini belirlemek önemlidir.
  • Enfeksiyon
  • Burun Tıkanıklığı
  • Yabancı Cisim Yutmak
  • Ciddi Nedenler (ağır hastalıklar)

Enfeksiyon: Okul çağı öncesi çocuklarda öksürüğün en sık nedenini, grip, larenjit ve farenjit gibi viral üst solunum yolu enfeksiyonları oluşturuyor.
Alerjik yatkınlık: Reaktif hava yolu hastalığı denilen alerjik yatkınlığı olan çocuklarda çok sık öksürük oluyor.

Burun tıkanıklığı: Burun tıkanıklığı akıntısı olan çocuklarda öksürük çok sık rastlanan bir semptom. Burunda fazla miktarda üretilen mukus, boğazın arka kısmına akarak özelikle yatarken artan öksürüğe yol açabiliyor.

Yabancı cisim yutmak: Yabancı cisim aspirasyonu da sürekli öksüren, özellikle de öksürüğün ani başladığı çocuklarda mutlaka akılda tutulmalı. Örneğin çocuk yemeğini yerken bir pirinç parçası ya da bir kuru yemişi yerken parçasını akciğerine aspire ettiği zaman bronşlarda durarak öksürüğü sürekli uyarıyor.

Ciddi nedenler: Öksürüğün nedeni olan diğer nadir problemler arasında ise tümör, bazı yapısal anomaliler, kistik fibroz ve immotil silya (solunum yollarında temizliği sağlayan tüysü hücrelerin hareket bozukluğu) sendromu denilen hastalıklar yer alıyor.

Çocuklarda Öksürük Tedavisi


Öksürüğün tedavisi, hastalığın neden olduğu durumlara bağlı olarak değişmektedir. Tedavide, odayı nemlendirmek ve sık sık havalandırmak kuru öksürük için yardımcı olur. Çocuğun yanında sigara içilmemesini veya sigara içilen ortamlardan uzaklaştırılması da tedavide önemlidir. Üç haftadan daha uzun süren, boğulur gibi, öksürük ile birlikte kanama var ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder