30 Mart 2017 Perşembe

Çocuklarda Şişmanlık Neden Olur?


Çocuklarda görülen yanlış yeme alışkanlıkları ve yetersiz beslenme kilo alımına ve küçük yaşta başlayan sağlık sorunlarına neden olabilir. Çocuklarda görülen fazla kilolar sağlıksızlıklarının bir göstergesidir ve dikkat edilmelidir. Bizler aşağıdaki yazımızla sizlere bu konu hakkında bilgiler vererek doğru davranış ve yeme alışkanlıkları kazandırmaya çalışacağız. İyi okumalar dileriz. 

Çocuklarda Obezite Nedenleri 


Çocuklarda Şişmanlık
Ülkemizde çocuklar özellikle 4-7 yaş arasındaki bir çok çocuk şişmanlık sorunu ile karşı karşıyadır. Erişkin şişmanlığının da büyük bir kısmı ergenlik yaş grubundan miras kalmaktadır. Çocukların ileri ki yaşlarında da şişman veya obez olmasını engellemek için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.
Çocuklar; fizyolojik,genetik,psikolojik,metobolik, çevresel sebepler ile fazla kilolu olabilirler. Ve bu durum çocuklarımızın sağlığını olumsuz etkiler.

Vücut ağırlığına yansıyan yağ dokusundaki artış olarak isimlendirilen obezite (şişmanlık), özellikle son on yıldır bulaşıcı hastalık gibi hızla yayılmaktadır. Şişmanlığın tedavisinde ve önlenmesinde hedef kitle okul çağına gelen çocuklardır. Çünkü ulaşılabilirlikleri kolaydır, eğitilebilir ve daha rahat önlemler alınabilir. Ayrıca, şişmanlığın görülme sıklığının hızla artma eğilimi gösterdiği yaş grubudur. Çünkü: Beslenme özgürlükleri bu dönemde artmaktadır. Tercihlerini uygulama otonomileri artar. Yemek tercihlerine psiko-sosyal faktörler etkilidir. Ev dışındaki öğün sayısı artar. Öğün atlama eğilimleri artar. Atıştırma eğilimleri artar. Hamburger, pizza, sandviç gibi “fast food” tercihleri artar. Kahvaltı etmeme eğilimleri artar. Meşrubat tüketimleri fazladır. Enerjiden zengin besleyici değeri düşük olan yiyeceklere (cips, patates kızartması, bisküvi, şekerleme, çikolata vb.) eğilimleri artar. Düzensiz beslenmeye başlarlar. Sebze, meyve, süt tüketimleri azalır. Bu sebeplerden kaynaklı dengesiz beslenirler ve normal kilolarının üzerine çıkarlar.


Çocuğun Şişman Olması Durumunda Yapılması Gerekenler

Çocuklarınızı ince yapmaya değil çocuklarınızı sağlıklı yapmaya odaklanmalısınız. Çocuklarınızın besleyici beslenmesini sağlayın ve çocuklarınızla beraber yürüyüşe çıkın, bisiklet binin. Ya da onlarla bir dans edin ya da frizbi fırlatın ya da tenis kortunda spor yapın veya basketbol oynayın çünkü  çocuklarınız ile vakit geçirmeniz hem onları mutlu eder hem de sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Onları doğru besleyin ve doğru egzersizler yaptırın çünkü egzersizler eğlencelidir ve tatmin edici olur. Çocuğunuz  size kiloları ile ilgili soru, endişe veya kaygılarla gelirse, nazik olun. Vücut büyüklüğünün değersiz veya zihinsel veya potansiyel olarak hiçbir ilgisi olmadığını ve ölçeğin üzerinde rastgele bir sayı izlemeden sağlığa öncelik verebildiğini bilmelerini sağlayın.  Son olarak, sağlığı büyük ölçüde teşvik etmekle ilgileniyorsanız, düşük gelirli mahallelerde ekonomik ve besleyici yiyecekler hazırlamaya yardımcı olacak politikaları destekleyin. Bu yöntemler daha güvenli ve daha temiz hale getirmek için savaşın, böylece aileler çocukların dışarı çıkıp oyun oynamasına izin vererek kendilerini rahat hissederler.  Ve şişman insanların onuru ve insanlığı için savaşın. Araştırmalar, vücudundan utanç duyanların  kilo alımını arttırabileceğini göstermektedir.  

Şişmanlığı Kabul Etmek Zor


Anne babalar bazen çocuklarının şişman olmasını kabullenemezler. Hatta çocukların ton ton olması onlara daha güzel gelir. Çocuklarının şişman olduğunu fark edenlerin önemli bir kısmı da, bunun zaman içinde kendiliğinden hallolacak bir durum olarak değerlendirirler.

Erkek Çocuklar Risk Altında


İstanbul’da yaşayan ve yüksek sosyoekonomik düzeyi temsil eden 20 farklı özel okulda öğrenim görmekte olan 3-17 yaş grubundaki 1669 çocuk (797 kız, 882 erkek) üzerinde yaptığımız araştırmada; obezite görülme sıklığı kız çocuklarda yüzde 14,7, erkek çocuklarda yüzde 18,7 olarak bulundu. Çocukların 314’ünde (yüzde 17,5) ise potansiyel obezite tespit edildi. Obezite sıklığı 10-11,9 yaş grubunda en yüksek bulundu. (14 yaş altında yüzde 25,4 iken 14 yaş ve üzerinde yüzde 13,8). Özellikle 10-11,9 yaş arasındaki erkek çocuklarında obezite sıklığının yüzde 34,4 olması çok dikkat çekicidir. Bu oran, özel okulda okuyan ve 10-12 yaş grubundaki her üç erkek çocuktan birinin şişman olması demek.

Şişmanlık İştah Bozukluğudur


Çocuklarda var olan şişmanlık durumun en büyük sebebi; dengesiz beslenmedir. Çocuklarda şişmanlığın sadece yüzde 1-2’si diğer hormonlar ve genetik nedenlerle ortaya çıkar. Bu nedenle çocukların beslenmesi ve aldıkları enerjiyi kullanmaları şişmanlıkta en önemli nedendir. Kısaca bir çocuk şişman ise, bu aksi ispat edilene kadar beslenmeyle ilgilidir. Altta yatan bir başka neden olma olasılığının incelenmesi ve araştırılması aileye vakit kaybettirmemelidir. Gerçek kolayca ve en kısa zamanda kabullenilmeli, gerekli tedbirler alınmalıdır.Çocuk Kilo Verirken BüyüyebilmelidirÖncelikle çocuğun kilo artışı durdurulmalı ve beslenmesindeki zararlı besinlerin çıkarılması gerekir. Özellikle erken çocukluk yaşlarında çocuğun boyu uzadıkça, mevcut kilosu ile dengeleyebilir. Ama, kilo artışı devam ederse bu asla başarılamaz. Şişmanlık her yaş grubunda ve dünyanın her yerinde tedavisi çok zor ve çoğu zaman başarısız olan bir hastalıktır. Tedavide yaklaşım önceliklerinin belirlenmesinde çocuğun yaş grubu, boy uzunluğu, şişmanlığın derecesine bağlıdır. Çocukların erişkinlerden farklı olduğu unutulmamalıdır ve tedaviden mutlaka bir çocuk doktoru sorumlu olmalıdır. Şişman çocuğun tedavisinde dikkat edilecek en önemli konu; çocuk kilo verirken büyümeye de devam etmesidir. Eğer çocuk diyetinde büyüme aksıyorsa derhal kesilmeli ve doktora bildirilmelidir.


Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Çocuğunuzda herhangi bir kilo problemi varsa mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Sağlıklı günler dileriz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder