30 Mart 2017 Perşembe

Çocuklarda Şişmanlık Neden Olur?


Ülkemizde çocuklar özellikle 4-7 yaş arasındaki bir çok çocuk şişmanlık sorunu ile karşı karşıyadır. Erişkin şişmanlığının da büyük bir kısmı ergenlik yaş grubundan miras kalmaktadır. Çocukların ileri ki yaşlarında da şişman veya obez olmasını engellemek için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır.
Çocuklar; fizyolojik,genetik,psikolojik,metobolik, çevresel sebepler ile fazla kilolu olabilirler. Ve bu durum çocuklarımızın sağlığını olumsuz etkiler.

Vücut ağırlığına yansıyan yağ dokusundaki artış olarak isimlendirilen obezite (şişmanlık), özellikle son on yıldır bulaşıcı hastalık gibi hızla yayılmaktadır. Şişmanlığın tedavisinde ve önlenmesinde hedef kitle okul çağına gelen çocuklardır. Çünkü ulaşılabilirlikleri kolaydır, eğitilebilir ve daha rahat önlemler alınabilir. Ayrıca, şişmanlığın görülme sıklığının hızla artma eğilimi gösterdiği yaş grubudur. Çünkü: Beslenme özgürlükleri bu dönemde artmaktadır. Tercihlerini uygulama otonomileri artar. Yemek tercihlerine psiko-sosyal faktörler etkilidir. Ev dışındaki öğün sayısı artar. Öğün atlama eğilimleri artar. Atıştırma eğilimleri artar. Hamburger, pizza, sandviç gibi “fast food” tercihleri artar. Kahvaltı etmeme eğilimleri artar. Meşrubat tüketimleri fazladır. Enerjiden zengin besleyici değeri düşük olan yiyeceklere (cips, patates kızartması, bisküvi, şekerleme, çikolata vb.) eğilimleri artar. Düzensiz beslenmeye başlarlar. Sebze, meyve, süt tüketimleri azalır. Bu sebeplerden kaynaklı dengesiz beslenirler ve normal kilolarının üzerine çıkarlar.

Çocuğun Şişman Olması Durumunda Yapılması Gerekenler


Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre; son on yılda 2-4 yaş grubunda şişmanlık görülme sıklığı yüzde 4’den yüzde 9’a yükselerek iki kat artmıştır. 6-15 yaş grubunda ise üç kat artarak, yüzde 5’den yüzde 16’ya yükselmiştir. Ayrıca biliyoruz ki, ergenlik yaş grubunda obez olanların yüzde 80’i obezite durumları yetişkin olduklarında da devam eder. Daha küçük yaş grubunda obez olanların da yüzde 35-50’si daha sonraki yaş gruplarında da obezdirler. Anne-babası şişman olanlar, ailenin tek çocuğu olanlar, tek ebeveyni olanlar, düşük doğum ağırlıklı olarak dünyaya gelmiş olanlar çocukken şişman olma durumları daha fazladır.

Şişmanlığı Kabul Etmek Zor


Anne babalar bazen çocuklarının şişman olmasını kabullenemezler. Hatta çocukların ton ton olması onlara daha güzel gelir. Çocuklarının şişman olduğunu fark edenlerin önemli bir kısmı da, bunun zaman içinde kendiliğinden hallolacak bir durum olarak değerlendirirler.

Erkek Çocuklar Risk Altında


İstanbul’da yaşayan ve yüksek sosyoekonomik düzeyi temsil eden 20 farklı özel okulda öğrenim görmekte olan 3-17 yaş grubundaki 1669 çocuk (797 kız, 882 erkek) üzerinde yaptığımız araştırmada; obezite görülme sıklığı kız çocuklarda yüzde 14,7, erkek çocuklarda yüzde 18,7 olarak bulundu. Çocukların 314’ünde (yüzde 17,5) ise potansiyel obezite tespit edildi. Obezite sıklığı 10-11,9 yaş grubunda en yüksek bulundu. (14 yaş altında yüzde 25,4 iken 14 yaş ve üzerinde yüzde 13,8). Özellikle 10-11,9 yaş arasındaki erkek çocuklarında obezite sıklığının yüzde 34,4 olması çok dikkat çekicidir. Bu oran, özel okulda okuyan ve 10-12 yaş grubundaki her üç erkek çocuktan birinin şişman olması demek.

Şişmanlık İştah Bozukluğudur


Çocuklarda var olan şişmanlık durumun en büyük sebebi; dengesiz beslenmedir. Çocuklarda şişmanlığın sadece yüzde 1-2’si diğer hormonlar ve genetik nedenlerle ortaya çıkar. Bu nedenle çocukların beslenmesi ve aldıkları enerjiyi kullanmaları şişmanlıkta en önemli nedendir. Kısaca bir çocuk şişman ise, bu aksi ispat edilene kadar beslenmeyle ilgilidir. Altta yatan bir başka neden olma olasılığının incelenmesi ve araştırılması aileye vakit kaybettirmemelidir. Gerçek kolayca ve en kısa zamanda kabullenilmeli, gerekli tedbirler alınmalıdır.

Çocuk Kilo Verirken  Büyüyebilmelidir


Öncelikle çocuğun kilo artışı durdurulmalı ve beslenmesindeki zararlı besinlerin çıkarılması gerekir. Özellikle erken çocukluk yaşlarında çocuğun boyu uzadıkça, mevcut kilosu ile dengeleyebilir. Ama, kilo artışı devam ederse bu asla başarılamaz. Şişmanlık her yaş grubunda ve dünyanın her yerinde tedavisi çok zor ve çoğu zaman başarısız olan bir hastalıktır. Tedavide yaklaşım önceliklerinin belirlenmesinde çocuğun yaş grubu, boy uzunluğu, şişmanlığın derecesine bağlıdır. Çocukların erişkinlerden farklı olduğu unutulmamalıdır ve  tedaviden mutlaka bir çocuk doktoru sorumlu olmalıdır. Şişman çocuğun tedavisinde dikkat edilecek en önemli konu; çocuk kilo verirken büyümeye de devam etmesidir. Eğer çocuk diyetinde büyüme aksıyorsa derhal kesilmeli ve doktora bildirilmelidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder