28 Mart 2017 Salı

Çocukların Boyu Nasıl Uzar?
Ülkemizde ve dünyada da bir çok çocuk yetersiz beslenme hormon eksikliği ve genetik faktörlerden kaynaklı büyüme eksikliği veya kısa boylu olma sıkıntısı çekiyorlar. Eğer çocukta yaşanan bu durum genetik bir durum değilse, çocukta büyüme ve boy uzatma işlemi için hormon tedavisi işlemi yapılabilir veya beslenmesindeki öğünler daha sağlıklı hale getirilerek boy uzatmasına katkıda bulunulabilir.

Çocuklarda Boy Uzatan Yöntemler


* Çocukların küçük yaşlardan itibaren beslenmesine çok önem vermelisiniz. Ve çocuklar protein, lifli gıdalar, vitamin ve mineraller, karbonhidratlardan yeteri kadar besin öğelerini almalıdırlar.

* Her sabah düzenli olarak kahvaltılarını yaptırın. Kahvaltı en önemli öğündür özellikle çocukların gelişimi için mutlaka gereklidir.

* Kahvaltıda süt, peynir, zeytin, yoğurt gibi yiyeceklerden muhakkak yemelerini sağlayın. Bu sayede gerekli olan C vitamini, A vitamini, protein ve lifi almış olacaklardır.

* Yaşıtlarından boy olarak geri durumda ise yeşil yapraklı sebzelerden bol bol tüketsinler. Bu sebzeler anti toksidan özelliktedir ve zararlı toksinleri vücutta atarak boy uzamasına engel olan faktörleri ortadan kaldırırlar.

* Bütün bunlara rağmen çocukarın boyu yinede normalin altında ise o zaman kalsiyum, magnezyum ve çinko içeren doğal üretim haplardan alarak kullandırın. Fakat bu ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktora danışın.

* Boy uzamasını etkileyen haraketler de çocuklar için yararlıdır.Örneğin ayak parmaklarını yerden kaldırmadan uzanbildiği kadar yukarı uzanıp elma toplar gibi hareketler yaptırın. Basketbol kurslarına yazıdırın.  Ayrıca basketçiler gibi ,zıplaya bildiği kadar yukarı zıplasın 50 defa sol kolu yukarıda ,50 defa da sağ kolu yukarıya uzatarak sürekli bu hareketleri yaptırın.

* Evde uygun bir yerde barfiks hareketini bol yaptırın. Egzersizler çocuklarınızın vücut sağlığını ve kas yapılarını da koruyacaktır. Ayrıca çocuğunuzun terlemesini sağlayarak cilt gözenekleri açılacak ve oksijen almasını sağlayacaktır.

* Bütün bu hareketleri yaparken, çocuğunuzun sizin gözetiminiz altında olmasına özen gösterin ki çocuğunuza herhangi bir zarar verecek durum olmasın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder